logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co oznacza skrót IHS?
Autor: Brydziusia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-08-19 19:16

od dawna mnie to ciekawi. jak szłam do I Komunii, to miałam ten napis wyszyty na sukience, widziałam też go na murach kościoła w mojej parafii. co to oznacza?

 Re: Co oznacza skrót IHS?
Autor: Ulka (---.toya.net.pl)
Data:   2008-08-19 22:25

"Pierwsi chrześcijanie posługiwali się dwoma symbolami (graficznym i pisanym), oznaczajacymi przynależność do Jezusa. Jedynym z nich była ryba, a drugim napis IHS. Dlaczego "ryba" - to powszechnie wiadomo i łatwo tę informację znaleźć w Internecie.
Otóż wyraz ryba po grecku pisze się następująco: ICHTHYS. Chrześcijanie z kolejnych liter tego wyrazu wyprowadzali wyznanie wiary: Iesou Christos Theou Hyios Soterion, czyli Jezus Chrystus, Boży Syn, Zbawiciel. A zatem sprawa z rybą jest mniej więcej wyjasniona.
Jak to się ma do symbolu IHS. Otóż historia tego symbolu jest następująca: W Księdze Rodzaju (rozdział 14) Abraham wygrał walcząc 318 ludźmi. Pierwsi chrześcijanie interpretowali liczbę żołnierzy Abrahama w sposób symboliczny. Otóż po grecku liczbę 318 zapisuje się 18 + 300. Druga zasada jest taka, że wszystkie liczby można przenieść na litery i odwrotnie, tak np. aby zapisać imię Neron, należy podać liczbę 666. Natomiast połączenie cyfr 18 + 300 daje wyraz IH + T. Jezus Chrystus + Krzyż. Łącznie IHT. Taki znak obowiązywał do V lub VI wieku. W jaki sposób zamieniono krzyż na literę "S" - tego nie wiemy, ale już VII wieku Justynian II miał na swoich monetach symbol IHS.
Jak tłumaczyć litery z symbolu IHS. Litery IH oznaczają Jezusa Chrystusa i tu nie możemy mieć żadnych wątpliwości, ale co oznacza "S"? Wyjaśnień jest masa. Myślę, że najbardziej prawdopodobne jest, że to samo, co "S" w symbolu ryby, czyli Soterion = Zbawiciel. Taki też był najprawdopodobniej cel zamiany krzyża na literę "S", aby już nie podkreślać męki, ale zbawienie, które dokonało się na krzyżu. Współcześnie można też się spotkać z tłumaczeniem skrótu IHS jako Iesus Hominum Salvator, czyli Jezus Zbawiciel ludzi.
IHSka jest także symbole zakonu jezuitów. Jeśli zobaczycie gdzieś kościół, który nad wejściem ma symbol IHS, możecie strzelać, że jest to kościół wybudowany przez jezuitów i na 95% będziecie mieć rację. Symbol IHS jest w herbie zakonu jezuitów. Pełna nazwa zakonu to Towarzystwo Jezusowe, po łacinie Societatis Iesu. Litery "IH" symbolizują Jezusa, a "S" pasuje też do wyrazu "Societatis". A zatem IHS pasuje genialnie, aby mówić o Towarzystwie Jezusowym. No i tak już jest.
Remigiusz Recław SJ"
ze strony http://www.jezuici.pl/remi/teksty.html

 Re: Co oznacza skrót IHS?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2008-08-21 03:39

O. Mariam Jarzabek na nowennie do Milosierdzia Bozego opowiedzial takie zdarzenie. Zwykl chodzic do szpitala z posluga dla chorych. Pewnego dnia zapytal go Zyd:
- co to oznacza IHS, ktore ksiadz ma na piersiach? - kiedy nosil Pana Jezusa;
- "Iesus Hominum Salvator".
- Jesus Human Redeemer - Zyd odpowiedzial;
- tzn. znasz lacine?
- tak znam;
- a czy wierzysz w to?
- tak wierze, ale w tajemnicy, bo rodzina by mnie wyklela.
Jurek

 Re: Co oznacza skrót IHS?
Autor: ela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-08-21 08:12

z łaciny: In Hoc Salus - "W Nim Zbawienie"
lub też: Iezus Hominum Salvator "Jezus Zbawiciel Ludzi"

 Re: Co oznacza skrót IHS?
Autor: przemek (---.116.202.29.kutno202.tnp.pl)
Data:   2008-11-30 12:15

Witam :) skrót IHS jest to bardzo znany nam skrót i od razu na początku chciałbym zaznaczyc bardzo ważna rzecz - różni ludzie różnie go rozumieją i interpretują w zależności od zdobytej wiedzy, dlatego też na ten temat akurat moim zdaniem można byłoby usłyszec wiele odpowiedzi. Wg mnie jest to odnośnik do "ICHTYS" co oznacza Jezus Chrytus Syn Boży Zbawiciel. Skrót ten (IHS) ma również kilka innych choc niekoniecznie różniących się sensem znaczeń np: litery łacińskiego wyrażenia: In Hoc Signo "vincens" (w tym znaku "zwyciężysz") lub powiedzenia: Jezus Hominum Salvator (Jezus ludzi Zbawiciel), albo też: Jesum Habemus Socium (Jezusa mamy za Towarzysza). Przez tyle lat powstało wiele tez, teorii, przypuszczeń, lecz wg mnie tak jak zaznaczyłem na początku skrót IHS to nic innego jak ICHTYS z greckiego "ryba" "Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel". Ryba to znak chrześcijaństwa :) znak Jezusa :) to chyba wszystko :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: