logo
Niedziela, 29 marca 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy 2-XI w Zaduszki powinno się isc na cmentarz?
Autor: Aneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-01 20:38

Mam takie pytania:
Czy 2 listopada w Dzien Zaduszny wg naszej wiary katolickiej, wg Kosciola, powinno sie isc na cmentarz?
Czy nie pojscie w ten Dzien na cmentarz jest grzechem?

 Re: Czy 2-XI w Zaduszki powinno się isc na cmentarz?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-11-01 21:59

Z jednej strony tak (powinno), z drugiej strony nie (jest).

 Re: Czy 2-XI w Zaduszki powinno się isc na cmentarz?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-01 23:51

Nie ma obowiązku chodzenia na cmentarz nawet 1 listopada. Szczególnie, gdy nie ma się jeszcze "swoich" zmarłych. My to robimy z miłości do naszych bliskich. Po pierwsze, obecność na grobach naszych zmarłych nawet dla osób niewierzących jest dowodem pamięci i miłości. Po drugie, stojąc nad ich grobem łatwiej nam pamiętać o modlitwie za nich. Po trzecie, Kościół do naszej obecności na cmentarzu przywiązał odpust zupełny od 1 do 8 listopada (oczywiście pod zwykłymi warunkami). To jest najcenniejszy dar, jaki możemy zmarłym ofiarować: przybliżyć wieczne szczęście. Naprawdę szkoda marnować taką okazję.

Jeśli nie ma obowiązku, to oczywiście nie ma grzechu jako takiego. Reszta zależy od czułości twojego sumienia. Jeśli spowiadasz się zasadniczo tylko z grzechów ciężkich, to nie ma o czym mówić w tym temacie. Nie może to być nawet lekkim grzechem, skoro nie ma nakazu. Ale jeśli w konfesjonale mówisz także o swoich słabościach, o zaniedbaniach w dziedzinie miłości, o lenistwie, o pokusach - to jest to jednak jakiś brak dobrego czynu. O takich rzeczach warto mówić podczas spowiedzi, jeśli tylko wiesz, że nie chodzi o prawdziwy grzech (przy skrupułach lepiej takie drobne rzeczy pomijać, bo one szybko rosną, czasem zasłaniając prawdziwe grzechy). Po prostu każde dobre natchnienie warto wykorzystać, każdą szansę pomocy innym. Jeśli lekceważymy możliwości czynienia dobrze w sytuacjach niewymagających od nas wielkiego wysiłku, możemy w trudniejszych a ważniejszych chwilach - nie umieć kochać.

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali". - Jan Paweł II

 1-8-XI Jakie trzeba spełnić warunki dla odpustu?
Autor: Bożena (89.17.224.---)
Data:   2008-11-02 18:07

Jakie warunki trzeba spełnić aby uzyskać odpust zupełny za zmarłych w dniach 1-8 listopad?

 Re: 1-8-XI Jakie trzeba spełnić warunki dla odpustu?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-02 18:41

Dla Bożeny:

Warunki stałe, aby uzyskać odpust zupełny:
1. Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji - zyskuje się odpust cząstkowy)
2. Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna
3. Przyjęcie Komunii świętej
4. Odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario") w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież)

Wykonanie czynności związanej z odpustem:
- W dniach od 1 do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza z równoczesną modlitwą za zmarłych - codziennie odpust zupełny, który można ofiarować wyłącznie za zmarłych (za nawiedzenie cmentarza w inne dni - odpust cząstkowy również wyłącznie za zmarłych);
-lub: (tylko 2 listopada) Nawiedzenie kościoła lub kaplicy we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych i odmówienie tam Ojcze nasz i Wierzę;

Więcej: http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/odpusty.php3

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: