logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nieumiejętność rozeznawania we własnej sprawie.
Autor: Ola (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-05-29 13:13

witam, ostatnio zauważyłam, że nie potrafię w stosunku do siebie, swojego życia itd. wyciągać wniosków, nie umiem rozeznawać co słuszne, czy coś co się dzieje jest np. wolą Boga. Doszukuje się czegoś na siłę, czy to działanie złego ducha. Bez problemu natomiast mam taką zdolność w stosunku do innych osób. Bardzo mnie to denerwuje i utrudnia życie. Czy ktoś z Was miał/ma podobnie? jak sobie radzić? nie będę przecież cały czas chodzić do innych ze swoim życiem i się radzić, proszę o pomoc...

 Re: Nieumiejętność rozeznawania we własnej sprawie.
Autor: Margola (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-05-29 21:30

Generalnie jest tak, że życie innych widzisz z innej bardziej obiektywnej perspektywy dlatego łatwiej doradzić komuś niż samemu sobie. Módl się po prostu o dary Ducha Świętego a w szczególności o dar mądrości i rady. Warto też wejść w komitywę z własnym Aniołem Stróżem, dopuścić go do swoich myśli, prosić o dobre natchnienia. Poza tym czemu nie miałabyś się radzić innych ludzi? Bóg często się właśnie nimi posługuje gdy chce nam coś powiedzieć... no może nie biegać do nich z każdą drobnostką bo to by oznaczało brak dojrzałości. Wtedy chyba najlepiej zacząć od podejmowania własnych małych decyzji i przyglądać się efektom.

 Re: Nieumiejętność rozeznawania we własnej sprawie.
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2013-05-30 13:05

"czy coś co się dzieje jest np. wolą Boga. Doszukuje się czegoś na siłę, czy to działanie złego ducha" - Trzeba wyjaśnić, że "nasze sprawy" są tym, co mamy w sercu, czyli najpierw radziłabym uporządkować własne myśli i emocje. One są tym, na co masz wpływ. Powtarzam to, co wielokrotnie jest tłumaczone na tym forum, że Pan Bóg nie narzuca człowiekowi swojej woli na siłę, bo dał mu wolną wolę: On jest tak miłosierny, że w żaden sposób nie manipuluje człowiekiem ani jego losem.
Rozeznawania duchów (czyli tego, od jakiego ducha pochodzą myśli, które przychodzą do głowy, emocje, którym odczuwamy) można nauczyć się na rekolekcjach ignacjańskich. Jeśli jesteś osobą dorosłą, to szczerze ci je polecam.
"nie będę przecież cały czas chodzić do innych ze swoim życiem i się radzić" - Jeśli zdecydujesz się rozmawiać szczerze z osobą towarzyszącą na takich rekolekcjach z indywidualnym prowadzeniem, to możesz wiele skorzystać. Radzenie się osób kompetentnych w swoich sprawach jest oznaką dojrzałości: na co dzień korzysta się z porad, np. lekarza, farmaceuty w sprawie zdrowia, urzędnika bankowego w sprawach finansowych, itd. Umiejętność korzystania z porad i wyciągania z nich wniosków jest prawdziwą sztuką.

 Re: Nieumiejętność rozeznawania we własnej sprawie.
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2013-05-31 05:32

"...nie umiem rozeznawać co słuszne, czy coś co się dzieje jest np. wolą Boga."

Dochodzisz do wniosku, do jakiego doszedl zolnierz, przyszly sw Ignacy. I radzil, gdy wybierasz miedzy dwom dobrami (Bo o to tylko chodzi w odkrywaniu Woli Bozej) jesli nie mozesz rozpoznac Woli Bozej, Bog milczy to:
1. zastanow sie jakbys poradzila swojemu przyjacielowi, gdyby byl w twojej sytuacji, moze to pomoze;
2. jakbys postapila w tej sytuaacji, gdybys byl na lozu smierci;
3. jakbys chciala zebys wtedy byla postapila, gdy staniesz juz w Obliczu Boga.

A tak w ogole to nie jestes sama, jak mowil sp Fr dr Thomas Green (SJ) autor wielu ksiazek, jak rozpoznawac Glos Boga, to jest szkola calego zycia.
Ponadto podobno Sw. Jan od Krzyza, powiedzial Boga nie ma gdy Go potrzebujemy i Bog jest wtedy, gdy Go nie chcemy, ta parafraza pokazuje, ze Bog jest Bogiem i nie mozna Nim manipulowac, wlaczyc i wylaczac, bo:
'(8) Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana. (9) Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi. Iz 55

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: