logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 W teorii 'Bóg wie wszystko' jest dziura.
Autor: Arek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-02 21:38

Ateista: "W całej tej debilnej teorii "Bóg wie wszystko" jest jedna dziura. Nie może być w tym układzie sądu ostatecznego, bowiem znając przyszłość i wiedząc co się stanie, Bóg tworząc świat w takiej a nie innej formie byłby odpowiedzialny za WSZYSTKO co się stało na Ziemii. Zatem cierpienie, wojny, morderstwa i wszystko inne to jego wina. Nie jestem zatem pewien, czy bóg odpowiedzialny za masowe rzezie Azteków, drugą wojnę światową, Stalina oraz głód w Afryce jest bogiem miłosiernym i przyjaznym. Bardziej bym optował za tym, że jest okrutnym i przewrotnym sk*****nem, więc wiedział, że się do niego pomodlisz, i zrobił dokładnie na odwrót. Z tego można wyciągnąć wniosek, że modlitwa nie tylko nic nie daje, ale wręcz jest szkodliwa.

W świetle powyższych faktów to bardzo dobrze, że jednak nie istnieje."

Ja: Nie wiem jak się do tego ustosunkować. Proszę o wytłumaczenie. Wypowiedż wydaje się bardzo logiczna.

 Re: W teorii 'Bóg wie wszystko' jest dziura.
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-06-02 22:35

Wszystkie złe rzeczy, o których tu mowa są następstwem ludzkich grzechów (np. zazdrości, zawiści, żądzy władzy i pieniądza itd.), zaś grzechy są popełniane przez ludzi dlatego, że Bóg obdarzył ich wolną wolą. Pewnie, że Bóg mógłby wszystkich ubezwłasnowolnić i zaprogramować tak, aby byli Mu posłuszni. Ale On pokochał nas tak mocno, że dał tę wolną wolę - chce byśmy sami wybrali między dobrem a złem.

To tak jak w życiu: wolałbyś mieć żonę, która wybierając w pełnej wolności decyzji chce z Tobą być, czy tak byś ją zmanipulował, żeby innego wyjścia nie widziała? Jest różnica?

A modlitwa? Bóg pragnie, byśmy do Niego mówili. To okazanie Mu miłości.
Czasem jednak myślę, że tak naprawdę moja modlitwa bardziej potrzebna jest mnie niż Bogu :) (ja Mu i tak ufam, cokolwiek będzie, ale przynajmniej mam spokój duszy i nie wariuję).

 Re: W teorii 'Bóg wie wszystko' jest dziura.
Autor: Michaś (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-02 23:32

Faktów? ;)

Czy ktoś, kto produkuje żrący środek czyszczący i umieszcza na nim wyraźną informację, że jest to środek niebezpieczny i należy trzymać go z dala od dzieci, jest odpowiedzialny za śmierć dziecka, które znajdzie go w domu w niedomkniętej szafce i zje? "Ateista" zapomina założyć, że człowiek posiada wolną wolę i wielokrotnie został pouczony jak swoją wolność powinien wykorzystać.

Zadanie dla "Ateisty": Udowodnij, że istota białkowa sama z siebie jest w stanie formować prawdziwe twierdzenia o istotach wyższych. Oczywiście proszę udowodnić, że zastosowane do dowodu narzędzie jest wystarczające do ich zupełnego opisu ;)

 Re: W teorii 'Bóg wie wszystko' jest dziura.
Autor: Michał (---.range86-134.btcentralplus.com)
Data:   2013-06-02 23:33

Temat był wielokrotnie poruszany. Proszę skorzystać z wyszukiwarki. To temat do dyskusji, a nie na forum pomocy. Przy okazji, w kilku zdaniach popełniono kilka błędów logicznych, po pierwsze mieszając rożne kategorie (logikę z filozofią i moralnością), wyciągając fałszywe wnioski ze źle sformułowanych stwierdzeń. Po raz pierwszy temat szczegółowo omówił Gottfried Wilhelm von Leibniz w swojej idei najlepszego z możliwych światów. Generalnie chodzi o to, że wiedza Boga nie koliduje z wolną wolą istot stworzonych, a ta zakłada MOŻLIWOŚĆ wystąpienia zła jako buntu przeciw Bogu. Alternatywą dla obecnego jest świat ubezwłasnowolnionych maszyn myślących, które NIE MOGĄ CZYNIĆ ZŁA. Wprawdzie w takim świecie zło by nie występowało, ale nie byłoby też wolności. Tylko istota wolna jest zdolna do aktów miłości. Bożą odpowiedzią na zło jest Jezus Chrystus. Opis istoty w postawionym problemie to opis szatana. Bóg dopuszcza zło (bunt wolnych istot przeciw Sobie, jako konsekwencję wolności) i odpowiada na nie, gdyż dzięki Swojej wszechmocy jest w stanie ze zła wyciągnąć większe dobro. To bynajmniej nie oznacza, że Bóg chce zła. W Biblii w żadnym miejscu takie stwierdzenie nie pada. To, że istoty wolne czynią zło nie wynika stąd, że są zdeterminowane do czynienia zła. Bóg wielokrotnie i na różne sposoby uprzedzał ludzi, że jeśli się nie nawrócą i nie przestaną czynić zła, poniosą tego konsekwencje w postaci cierpienia milionów niewinnych ludzi, jednocześnie ściągając na siebie gniew Boży. Bóg cały czas wyzywa czyniącego zło grzesznika do nawrócenia, ale nie zmusza go do nawrócenia. Oczywiście jeśli grzesznik nie che się nawrócić, nie modli się o odstąpienie od czynienia zła, poniesie konsekwencje swoich czynów. Bóg jest w innej pozycji niż istota stworzona, zawieszona w czasie. Dla Boga wszystko dzieje się teraz. To co było tysiąc lat temu, to co będzie za tysiąc lat. Stad wynika wiedza Boga, o tym co się wydarzy. Człowiek nie jest jednak w żaden sposób zdeterminowany do np. zabicia sąsiada. Może to zrobić, może od tego odstąpić. Oczywiście rzeczywistość będzie inna, jeśli człowiek nie popełni zła (w tym służą mu pomocą Aniołowie), ale to nie jest przeszkoda dla Boga. To my tworzymy naszą rzeczywistość, Bóg odpowiada na nasze konkretne czyny. Jeśli modlimy się byśmy nie ulegli pokusie, otrzymujemy pomoc. Jeśli nie modlimy się, wystawiamy się na ataki zła. Bóg jest aktywny w stosunku do nas, ale nie ogranicza nas w naszych działaniach osadzonych w czasie. Na to został on nam dany, byśmy mogli czynić dobro. Ale NIE MUSIMY go czynić.

 Re: W teorii 'Bóg wie wszystko' jest dziura.
Autor: Esterka (---.165.kosman.pl)
Data:   2013-06-03 00:05

Hmm... wiem, że materia składa się z atomów. Wiem też, że drugą wojnę światową rozpoczął Hitler. I wiem, że "rzeka" pisze się przez "rz". Niemniej za żadne z powyższych nie czuję się odpowiedzialna.

 Re: W teorii 'Bóg wie wszystko' jest dziura.
Autor: A-mail (---.grudziadz.mm.pl)
Data:   2013-06-03 00:15

W tym wywodzie pominąłeś jeden bardzo ważny szczegół, a mianowicie wolną wolę człowieka. To człowiek wybiera, podejmuje decyzje i je realizuje. To przecież nie Bóg wypowiadał wojny, nie Bóg każe strzelać mordercy do ciężarnej matki.
Bóg jak arcymistrz szachowy zna wiele możliwości wykonania ruchu, i zna konsekwencje tego ruchu. Jak nikt w rozgrywce szachowej nie determinuje ruchów poszczególnych figur, tylko sam gracz wykonuje je i później ponosi konsekwencje tych czynów, wygrywa lub przegrywa mecz.

 Re: W teorii 'Bóg wie wszystko' jest dziura.
Autor: Robson (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-03 10:05

Czyli kolejny, co odkrył paradosky filozoficzne i czuje, że rozumy wszystkie pozjadał, a nie potrafi nawet właściwie postawić zagadnienia albo chociaż się odnieść do tego, jak do tej pory było rozpatrywane?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolna_wola
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_omnipotencji

R.

 Re: W teorii 'Bóg wie wszystko' jest dziura.
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-06-03 12:30

modlitwa jest szkodliwa twoim zdaniem? to jest twoja subiektywna ocena. nie powiem, że czasami tez mialam takie momenty w zyciu, ze wydawalo mi sie moja modlitwa nic nie daje. ale myslalam, przeciez moglo byc jeszcze gorzej, wiec mysle, ze dawala i daje modlitwa duzo. bo daje tez nadzieje, a to juz cos. i mysle, ze taka modlitwa nie wysluchana, a nawet 'szkodliwa' moze przyniesc po jakims czasie owoce i dobro, z ktorego nawet nie zdajemy sobie sprawy. I o ktorym dowiemy sie moze w niebie, komu czyjesc niezawinione cierpienie pomoglo itd.
I Bog stawia na drodze przede wszystkim ludzi, ktorzy w roznych dziedzinach zycia sobie pomagają, tylko czasem trzeba o te pomoc poprosic. I wazna rzecz jaka Bog dal - Dekalog. jak kazdy by go przestrzegal, w miare mozliwosci, to nie byloby tego tyle tego calego zla.

 Re: W teorii 'Bóg wie wszystko' jest dziura.
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-06-03 19:53

sorry, ze 'zrobilam' z ciebie autora tego wpisu, ktorym jest 'ateista'

nie wiem czy jest to logiczne. bo najpierw autor zwala wszystko zło na Boga, a na koniec stwierdza, że Boga jednak nie ma. Trzeba sie zdecydowac, na jedną opcje.

 Re: W teorii 'Bóg wie wszystko' jest dziura.
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-04 08:18

Niestety, Leibniz, jak wielu innych, wyleciał z programu przy reformie szkolnictwa 8+4. Na szczęście podręczniki ze starego systemu edukacji można jeszcze kupić w podziemnym obiegu i w akcie dywersji dowiedzieć się, co minister edukacji postanowił przed narodem ukryć :-)

Jako że domorośli filozofowie-ateisci mają jeszcze jedna kule w zanadrzu, odpowiem awansem: tak, Bog moze podniesc kamien, ktorego nie podniesie, bo jako Istota Najwyzsza nie podlega zadnym ograniczeniom, w tym takze logicznym - inaczej nie bylby Istota Najwyzsza, a bylaby nia logika.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: