logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Msza Święta z tekstem czytań - wypada?
Autor: Foggy (---.securex.cc)
Data:   2015-01-25 21:25

Witam wszystkich serdecznie,

Dziś na niedzielnej mszy przy ławek, w której siedziałam zauważyłam kartkę. Był to tekst dzisiejszych czytań Słowa Bożego i pieśni. Powiem szczerze, że staram się wsłuchiwać we wszystkie czytania, ale czasami mi to kiepsko wychodzi. Z tą pomocniczą karteczką było zupełnie inaczej. Ponieważ jestem typowym wzrokowcem, o wiele łatwiej było mi przyswoić tekst mając go przed oczami, a nie tylko słuchając.
Teraz moje pytanie - czy mogłabym sobie drukować takie kartki na Msze Święte? Nigdy się z tym nie spotkałam, a chciałabym mieć pewność, że to nic złego.

Bardzo dziękuję z góry za odpowiedzi :)
Pozdrawiam

 Re: Msza Święta z tekstem czytań - wypada?
Autor: Perdifficilis (---.skytech.pl)
Data:   2015-01-25 22:36

Możesz :)
Możesz też się zaopatrzyć w zeszycik zwany "Oremus". Ma czytania na cały miesiąc i bardzo poręczny format. Do tego zawsze jakiś krótki komentarz (w niedziele dłuższy) :)
Niecałe 20 zł za prenumeratę na 3 miesiące.

http://wydawnictwo.pl/pl/p/Prenumerata-Oremus/4159

 Re: Msza Święta z tekstem czytań - wypada?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2015-01-25 22:44

Jest prostsze rozwiązanie - przeczytać tekst czytań przed Mszą (np. tutaj).
Są też aplikacje na androida z czytaniami na każdy dzień, np. 'Pismo Święte PL'.
Wtedy nie trzeba się martwić, czy to wypada.

 Re: Msza Święta z tekstem czytań - wypada?
Autor: dylemat (109.206.193.---)
Data:   2015-01-26 14:31

Ogólnie zgadzam się z przedmówcami (że wolno korzystać z druków). Jednak kiedyś słyszałam, że słowo czytane na mszy św. ma być słowem mówionym - mamy je słyszeć, bo 'wiara rodzi się z tego, co się słyszy' Rz 10,17.
Teksty z mszy św. czytam w internecie, bo jednokrotne przeczytanie nie wystarcza do przyswojenia. Kiedyś Ewangelia była drukowana także w Gościu Niedzielnym (nie wiem jak jest teraz).

 Re: Msza Święta z tekstem czytań - wypada?
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2015-01-26 17:41

Od dawna praktykuję słuchanie mszalnych czytań z jednoczesnym wodzeniem wzrokiem po tekście. Nie jestem bynajmniej wyjątkiem. A z zachętami do korzystania w czasie mszy z mszalików dostępnych w kościele spotykam się też ze strony księży.

Osobiście widzę wiele zalet. Łatwiej jest mi się skoncentrować na czytaniach, kiedy docierają do mnie dwutorowo. Mając oczy utkwione w tekście, unikam rozproszeń wzrokowych. Nie przeszkadzają mi różne "słuchowe" zakłócenia ze strony wiernych. Mniejsze znaczenie ma dobre nagłośnienie w kościele, jak również dykcja lektora, księdza czy diakona, a mam pod tym względem trochę wyższe potrzeby od przeciętnych.

W słuchaniu Bożego Słowa chodzi przede wszystkim o przyjmowanie Słowa, a nie o jego wyłączny odbiór za pośrednictwem zmysłu słuchu.

 Re: Msza Święta z tekstem czytań - wypada?
Autor: pomi (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2015-01-26 18:05

Poprzedniego wieczora czytam sobie kilkakrotnie na głos i po cichu i podczas Mszy świętej pamiętam :)

 Re: Msza Święta z tekstem czytań - wypada?
Autor: Maxi (---.180.0.44.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-01-26 20:50

Czasem miałam problem ze zrozumieniem czytań na Mszy Świętej, ponieważ lektorzy czytali trochę niewyraźnie, bądź za szybko i cały sens gdzieś mi sie potrafił zagubić.
Od dłuższego czasu kupuję w piątek lub sobotę Gościa Niedzielnego, tam są nie tylko teksty czytań, ale również są piękne objaśnienia. Czytam najczęściej w sobotę, na spokojnie i w niedzielę nie mam już problemu ze zrozumieniem. Nawet jak coś rozproszy moją uwagę, to i tak wiem o co chodzi.

 Re: Msza Święta z tekstem czytań - wypada?
Autor: Marta (---.29.87.2.threembb.co.uk)
Data:   2015-01-26 23:59

Oczywiście, że możesz sobie drukować i korzystać z nich na Mszy. Potem możesz zabierać do domu, albo możesz nawet zostawiać w ławce, może ktoś skorzysta na następnej Mszy. W Anglii chyba w każdym kościele są przy wejściu rozdawane takie kartki z niedzielnymi czytaniami, w większości do zabrania do domu potem, aczkolwiek w niektórych kościołach trzeba oddać, żeby było na kolejne Msze. Ja tez nie łapię dokładnie czytań jak są tylko raz przeczytane, a tak to spokojnie mogę wrócić wzrokiem do jakiegoś słowa, poprzedniego zdania. Potem na kazaniu jeśli ksiądz się odwołuje do czegoś z czytań, to tez można zerknąć. Same zalety.
Co do używania telefonu czy tabletu w kościele, zwłaszcza na Mszy to jestem zdecydowanie przeciw. Po pierwsze ludzi będziesz gorszyć (zwłaszcza mnie ;), ale tez starszych, którzy nie będą wiedzieć, czy sobie nie grasz na tym telefonie albo filmów nie oglądasz. Po drugie ubożsi bliźni będą zazdrościć gadżetu. Poza tym mnie patrzenie na telefon by rozpraszało, bo chcąc nie chcąc bym zauważyła, że jakieś nowe maile albo smsy przyszły, a kumpela próbowała się dodzwonić pięć razy (ciekawe, co z tym jej nowym amantem? będą razem czy nie?). I już nici ze skupienia na Mszy ;)

 Re: Msza Święta z tekstem czytań - wypada?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-01-27 15:27

Och, co w tym może być złego? A czy coś złego jest w mszałach, modlitewnikach, śpiewnikach? Naprawdę mam wrażenie, że niektórzy są zbyt ostrożni i skrupulanccy i wyszukują nieistniejące problemy.

 Re: Msza Święta z tekstem czytań - wypada?
Autor: Klemensowa (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2015-01-28 18:32

Z codziennymi czytaniami i komentarzami jest też czasopismo Edycji św. Pawła "Od Słowa do życia".
http://www.odslowadozycia.pl/
http://www.edycja.pl/produkty/czasopisma/od-slowa-do-zycia

 Re: Msza Święta z tekstem czytań - wypada?
Autor: Foggy (---.securex.cc)
Data:   2015-02-03 14:05

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Beato - a ja myślę, że kto pyta, ten błądzi mniej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: