logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy przepraszać ludzi za myśli?
Autor: Mateusz (---.play-internet.pl)
Data:   2017-01-14 13:51

Mam pytanie. Wiem, że jak np. chce się zrobić coś złego a się tego nie zrobi ze względu na zewnętrzne okoliczności, to jest taki sam grzech, jakby "się udało". A co jeśli myślę coś złego o kimś (np. oskarżam go w myślach, "szufladkuję"), ale nie chcę tego powiedzieć? Jak w myślach przypisuję komuś złe intencje i oskarżam go w swojej głowie, czy jest to taki sam grzech, jak zwykłe, wypowiedziane oszczerstwo? I czy należy przepraszać ludzi za to, co się o nich myślało? Jeśli nie, to jak zadośćuczynić bliźnim za grzechy popełnione myślą?

 Re: Czy przepraszać ludzi za myśli?
Autor: E. (---.centertel.pl)
Data:   2017-01-14 18:35

Mateuszu,
wczuj się w tych ludzi. Ty na ich miejscu chciałbyś, żeby ktoś, o kim myślisz, że Cię docenia i szanuje, podszedł do Ciebie i znienacka powiedział na przykład: "Przepraszam, że myślałem, że jesteś idiotą". Takim przepraszaniem można by przykrość komuś zrobić.
A jak zadośćuczynić za złe myślenie o kimś? Najprościej - pomodlić się za tego kogoś. Albo zastanowić się nad jego zaletami, poszukać co w nim jest dobrego i przy najbliższej okazji powiedzieć mu komplement :-)

 Re: Czy przepraszać ludzi za myśli?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2017-01-14 19:35

Miałam taką sytuację, że osoba przeprosiła mnie właśnie za myśli. Było to dla mnie szokiem i szczerze mówiąc czułam się niezręcznie, bo cóż mnie obchodzą cudze myśli o mnie :) Gorzej, tym samym doprowadziła ta osoba do lawiny moich myśli :) Była to zabawna sytuacja, a w mojej podświadomości pozostał podtekst.

 Re: Czy przepraszać ludzi za myśli?
Autor: Lukasz (---.5-3.cable.virginm.net)
Data:   2017-01-14 21:45

Nie, nie mowic.
Przeprosic Boga, a zadosc uczynic jakims dobrym uczynkiem wzgledem tej osoby.

 Re: Czy przepraszać ludzi za myśli?
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-01-14 22:12

Wybacz Mateuszu ale uważam, że to co człowiek myśli to są właśnie tylko myśli i nie są one grzechem, oczywiście w tym kontekście, o którym mowa. To co myślimy o innych, czasem wiadomo, że może się okazać, że byliśmy w błędzie. Wtedy powiemy sobie, jednak się pomyliłam czy pomyliłem. Gdy tego nie powiemy ani tej osobie ani innej to znaczy,że nie zgrzeszyliśmy. A nawet jeśli coś tam powiemy co okaże się nieprawdą to zawsze można przeprosić. Lecz na wszelki wypadek lepiej nie uciekać się do oszczerstw, bo to nigdy nie jest przyjemne ani dla ciebie ani dla innych. Myśl sobie co chcesz, a jeśli czujesz,że twoje myśli uciekają zbyt daleko i zbyt "odważnie", to pomódl się np. Panie Boże zabierz ode mnie te czarne myśli, nie chcę się negatywnie nakręcać, bo i po co. Może to wcale nie jest prawdą. I nikomu nie służy. Nie bądź taki drobiazgowy. Moim zdaniem wtedy żadne zadośćuczynienie nie jest potrzebne. Ale jeśli czujesz inaczej zawsze możesz porozmawiać z kapłanem przy okazji spowiedzi. Pozdrawiam

 Re: Czy przepraszać ludzi za myśli?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-01-14 23:34

Warto zrobić dla nich coś dobrego, a jeśli brak sposobności, to zadośćuczynić modlitwą :) I starać się już tak nie myśleć. Lepiej nie wypowiadać czegoś, co szkodzi i innym i sobie samemu. Warto skorzystać z Sakramentu Pokuty, aby odzyskać pokój w sercu.
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas :)

 Re: Czy przepraszać ludzi za myśli?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-01-15 14:37

Przede wszystkim powinieneś zatroszczyć się, żeby mieć szacunek do innych ludzi. To kasuje głupie myśli o innych. Poza tym bardzo często nie rozumiemy innych, i myślimy o nich wszystko, co najgorsze. Jeśli potrafisz spojrzeć na siebie z dystansem, potrafisz mieć szacunek do ludzi: do siebie i innych.
Lepiej innym nie opowiadać takich myśli, tylko czym prędzej się nawrócić. Sam byś chyba nie chciał, ani nie skorzystał w dobry sposób z informacji, że ktoś Cię zupełnie zaskakująco, co do Twoich zamierzeń, podejrzewał o jakieś niecne zamiary.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: