logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: Krystian (13 l.) (---.proflink.pl)
Data:   2018-05-06 11:13

/.../

W opisanym przypadku nie. Więcej w konfesjonale.
moderator

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2018-05-06 17:23

Dziękuję za odpowiedź, lecz chciałbym się dowiedzieć dlaczego Kościół zachęca do wyznawania grzechów lekkich? Jeśli ktoś za nie żałuje a je wyznaje to jaki jest tego sens?

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: swistak (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-05-06 22:27

KKK:
"1458 Wyznawanie codziennych win (grzechów powszednich) nie jest ściśle konieczne, niemniej jest przez Kościół gorąco zalecane [46] . Istotnie, regularne spowiadanie się z grzechów powszednich pomaga nam kształtować sumienie, walczyć ze złymi skłonnościami, poddawać się leczącej mocy Chrystusa i postępować w życiu Ducha. Częściej otrzymując przez sakrament pokuty dar miłosierdzia Ojca, jesteśmy przynaglani, by być - jak On - miłosierni [47]

Ten, kto wyznaje swoje grzechy, już działa razem z Bogiem. Bóg osądza twoje grzechy; jeśli ty także je osądzasz, jednoczysz się z Bogiem. Człowiek i grzesznik to w pewnym sensie dwie rzeczywistości; gdy jest mowa o człowieku, uczynił go Bóg; gdy mowa jest o grzeszniku, uczynił go człowiek. Zniszcz to, co ty uczyniłeś, aby Bóg zbawił to, co On uczynił... Gdy zaczynasz brzydzić się tym, co uczyniłeś, wówczas zaczynają się twoje dobre czyny, ponieważ osądzasz swoje złe czyny. Początkiem dobrych czynów jest wyznanie czynów złych. Czynisz prawdę i przychodzisz do Światła [48]."

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2018-05-07 14:36

Dziękuję za odpowiedź ;)

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2018-05-07 16:43

"Jeśli ktoś za nie żałuje a je wyznaje to jaki jest tego sens?"

Czy jesteś pewien, że zapytałeś, o co chciałeś? Czy chodziło Ci o brak żalu za grzechy lekkie?

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2018-05-08 02:48

Krystianie, wydaje mi się, że chciałeś zapytać, jaki jest sens wyznawania grzechów powszednich, jeśli się za nie NIE żałuje. Ale zgubiłeś jedno "nie" w swoim pytaniu.

Wyznawanie grzechów powszednich podczas spowiedzi może nieść nam wiele duchowych korzyści (wymienia je KKK - poprzedni wpis). Niestety, jeśli będzie temu towarzyszyć postawa braku dbałości o żal za te grzechy, to z tymi korzyściami może być już bardzo różnie.

Kiedy wymieniamy jakiś powszedni grzech w sakramencie pojednania, ale za niego w ogóle nie żałujemy, to jakbyśmy mówili Panu Bogu: przyznaję, że było coś, co mnie od Ciebie oddala, ale chcę, żeby tak pozostało. To coś podobnego, jakbyśmy poszli do lekarza, przyznali się do jakiejś dolegliwości, ale zaraz dodali, że nie chcemy się jej pozbyć. Wbrew naszej woli lekarz nie będzie nas leczyć. I Pan Bóg podobnie. On czeka na nasze przyzwolenie.

Z powszednim grzechem, za który nie żałujemy, jest trochę jak z drobnym skaleczeniem, którego nie zdezynfekujemy. Niby niegroźne, ale jeśli będzie regularnie "zasilane" brudem, może doprowadzić do poważnej infekcji.
Powszednie grzechy zostawiają nam skaleczenia na duszy. Pan Bóg chce je obmywać. Chce nas chronić przed czymś groźniejszym - przed popadnięciem we wielkie zło.

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2018-05-08 20:28

Faktycznie zgubiłem jedno nie :o.
Jak rozumiem to spowiedź jest wazna jeśli ktoś za nie nawet nie żałuje ale nie chodziło mi to, że chce w tym trwać. po prostu niektórych grzechów nie jestem w stanie żałować ale po spowiedzi staram się ich więcej nie popełniać. I to tyle.

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2018-05-10 11:12

To nieco dziwne podejście: "niektórych grzechów nie jestem w stanie żałować ale po spowiedzi staram się ich nie popełniać".

Jednak krok w dobrą stronę.
Ale gdybyś zaczął żałować za nie, to być może w ogóle byś ich nie popełniał. Tak sobie myślę.

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2018-05-10 14:56

Nie dotyczy to ze względu na wiek Krystiana ale trudno żałować "upojnej majowej seksownej nocy z dziewczyną". Mozna jednak eliminować takie sytuacje. Oprócz własnej żony.

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-05-10 15:04

Może komuś trudno, ale można żałować "upojnej majowej seksownej nocy z dziewczyną".
Nieporozumienie, grube, polega na tym, jak traktujemy żal. Nie chodzi o emocje ("ach, jak mi strasznie przykro z powodu wzmiankowanej nocy i uroków tej pani", wybacz trywializowanie), lecz o uznanie: to, co zrobiłem, było jednak złe, było niezgodne z wolą Pana Boga, uznaję moją winę, przepraszam, bo jest za co! a dopiero w dalszej perspektywie kolejny punkt: nie chcę tego powtarzać.

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2018-05-10 18:43

Może coś na luz:
70-cio latek wyznaje na spowiedzi:
- W młodości miałem upojną majową noc z dziewczyną
- I do tej pory nie wyspowiadałeś się z tego?
- Wyspowiadałem się. Ale tak miło powspominać!

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2018-05-11 17:00

Na luz też można. Ale myślę, że lepiej byłoby utrzymać dialog w poważnym tonie, dopóki wiele wskazuje, że nie wszyscy jego uczestnicy rozumieją, o co tak naprawdę w żalu za grzechy chodzi, i mylnie utożsamiają go wyłącznie z uczuciem.

Osobom, którym nie wystarcza zwięzła uwaga Hanny (niektórzy wolą wypowiedzi dłuższe), polecam artykuły o żalu za grzechy: (klik); (klik).

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2018-05-11 20:59

No tak, tylko w wieku 13 lat naprawdę trudno i czasem niemożliwe odróżnić uczucie żalu od decyzji żalu za grzech. I jedynym na to sposobem jak napisał Krystian jest po prostu starać się nie popełniać tego grzechu, a nie rozważać czy wystarczająco żałuję lub nie żałuję, szczególnie mając skłonności do skrupułów.

 Re: Czy dopuszcza się spowiedzi świętokradzkiej?
Autor: swistak (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-05-18 20:08

/.../

Przed napisaniem kolejnego posta w wątku Krystiana proszę się zapoznać z jego wątkami, np.: (klik).
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: