logo
Niedziela, 09 grudnia 2018
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: Mc (---.centertel.pl)
Data:   2018-12-03 09:46

Bog ma dla kazdego okreslony plan - to dla mnie oczywiste. Moje pytanie jest nastepujace: czy Bog moze byc zly na czlowieka, ze planu tego nie wypelnia, jego woli sie sprzeciwia - np. wyznaczyl komus droge kaplanstwa a ten ktos nie chce sie dac poprowadzic. Dany czlowiek korzysta z sakramentow, zla nie czyni (a wrecz duzo dobra) a jednak Bog zsyla na niego rozne niepowodzenia zeby go na wymyslona przez siebie dla danego czlowieka droge skierowac. Czy to jest mozliwe?

Re: Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-12-03 12:46

Nie wiem, czy dobrze rozumiem.
To miaby by wymylajcy co Bg, ktry zmusza - czym? niepowodzeniami - kogo? bezwgldnie dobrego (?) czowieka - do czego? do bycia lepo posusznym?
Czy raczej Bg, ktry pokazuje w peni wolnemu czowiekowi, jakie bywaj konsekwencje ludzkiego, jednak niedoskonaego stawiania na swoim?

A poza tym samo ujcie: "Bg jest na kogo zy" - mieci si chyba w myleniu maego dziecka, ktre np. boi si, e mama jest na nie za i go nie lubi...
Dla mnie wcale nie jest oczywiste, e Bg ma dla kadego plan detaliczny co do minuty i si zoci, gdy kto idzie obok.

Autor: Marysia (94.134.89.---)
Data:   2018-12-03 15:12

Kiedy miaam podobne dylematy dotyczce planu Boga dla mnie. Poniszy artyku rozjani wtedy moje wtpliwoci. Przesyam Ci link i ycz owocnej lektury: (klik).

Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-12-03 17:19

"Bog ma dla kazdego okreslony plan - to dla mnie oczywiste".

Nie, to wcale nie jest oczywiste i jest bdem ju w samym zaoeniu. Owszem, moesz sobie uzna, e wszystko w yciu czowieka jest zaplanowane od pocztku do koca. Tylko gdyby tak twierdzi, Twoje pozostawanie w Kociele katolickim byoby chyba jakim nieporozumieniem. Taki "okrelony plan" to predestynacja, protestanckie zaoenie, e s ludzie, ktrzy obojtnie jak by nie postpowali i tak trafi do Nieba i vice versa - istniej tacy, ktrzy mog stara si y dobrze do swoich ostatnich dni, a i tak skocz w piekle. Takie rzeczy, to nie u nas, w Kociele katolickim.

Zazbia si to z wyborem drogi yciowej, o ktrym piszesz. Zdrowy na ciele i umyle czowiek, mczyzna, jest ZDOLNY do bycia kapanem lub mem i ojcem. Moe wybra kad z tych drg, ale ostateczna decyzja naley do niego. I nie ma "kary" za "zy" wybr.

Czsto jest te tak, e dana osoba jest osobicie przekonana, e robi wszystko, aby oszuka sam siebie i wybiera to powoanie, w ktrym bdzie speniaa gorzej. Potem za pojawiaj si pretensje, e to "cierpienie", "utrapienie", albo "za ciki krzy". Bg jednak nie jest w takim przypadku niczego winien. Czowiek chcia, czowiek wybra, od tego ma woln wol. Ja sam zawsze powtarzam takim osobom, ktrych niepowodzenia wynikaj z ich wasnych dziaa i decyzji, aby poszukay w domu lustra. Zobacz w nim osob winn ich nieszcz. Ktr cakowicie przypadkowo doskonale znaj.

No i ostatnia teza, w ktrej wyranie co "zgrzyta": kierowanie ludzi przez Boga na "waciwe tory", po tym, jak dokonaj ju zego wyboru. Jak ustalilimy chwil temu, jedynie teoretycznie zego. Jak wyobraasz sobie, e Bg daje znaki matce czwrki dzieci, aby porzucia swoje ycie i posza do zakonu? Albo wyranie sugeruje wywiconemu kapanowi, e wrd jego parafianek czeka przysza ona? To ju nawet nie jest jakie "science-fiction", to s po prostu wierutne bzdury. Wybr drogi yciowej niesie za sob okrelone nastpstwa, mniej lub bardziej przyjemne, ale jest nieodwoalny.

Autor: Mc (---.rev.snt.net.pl)
Data:   2018-12-04 10:07

Nie ukrywam, e chodzi o mnie - Bg ewidentnie chce ebym by mem i ojcem, a co gorsze - wybra mi kandydatk i bardzo mi si z tym swoim wyborem "naprzykrza"., problem w tym, e ja ...... tego zupenie nie czuj. Nie bybym w stanie powiedzie wiadomie "tak". Nie chc tego teraz. Czuj, e utrac to co dostaem (fajn prac, znajomych) za kar - e nie dam si poprowadzi.
Dodam ze to naprawde meczace. Dana osoba pochodzi z pewniego niewielkiego miasta w Polsce i srednio raz na tydzien dostaje telefon "Dzien dobry czy dodzwonilem sie moze do mieszkanca... (tej malej miejscowoci)-a nie, to przepraszam". Ponadto spowiednik mi ostatnio powiedzia zebym "dal sie poprowadzic". W zyciu nie ma przypadkow, ale jak widac jest predestynacja... Dodam, ze jestem oczywiscie zdrowy na umysle, ale troche zbyt wrazliwy :)

Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-12-04 12:47

Nie, Mc, jeste jednak w bdzie. Predestynacja dla katolika nie istnieje. Poczytaj na ten temat. To jest, delikatnie mwi, nieporozumienie wiatopogldowe. Jedynym naszym "przeznaczeniem" jest zbawienie. Bg nas w nic nie wpycha. W maestwo tez nie.

Nie wierz take w to, e Bg komu wybiera kandydatk na on lub ma i si z tym narzuca wbrew woli zainteresowanych, a nadto posuguje si ukryt grob: "nie chcesz kobiety? Prac Ci zabiorm znajomych zniechc, za kar".
Budujesz sobie skrzywiony obraz Boga. Mam wraenie, e uywasz hasa: "Pan Bg i Jego przemone decyzje" dla ukrywania wasnych lkw, niepewnoci, wyborw itp.

Opowiastki o telefonie i "danej osobie" nie zrozumiaam.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: