logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak złożyć ślub czystości?
Autor: Papina (15 l.) (---.play-internet.pl)
Data:   2019-03-23 12:15

Dzień dobry. W maju kończę 15 lat. Zapewne potraktujecie mnie niepoważnie jak większość ludzi, ale jakiś czas temu postanowiłam, że chcę żyć w dziewictwie. Chcę to zrobić dla Boga i dla siebie i jestem tego w stu procentach pewna. Dlatego jestem ciekawa, na czym polega złożenie ślubu czystości i ile trzeba mieć lat żeby taki ślub złożyć. Z góry dziękuję za odpowiedź.
-Papina

 Re: Jak złożyć ślub czystości?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-03-23 21:21

Piękne pragnienie.
Ale porozmawiajmy.
Dla Boga i dla siebie? Co to dokładnie znaczy?
Ślub czystości dla siebie? Nie rozumiem, zupełnie.
Da Pana Boga? Co przez to rozumiesz?
Widzisz, trzeba bardzo dokładnie wiedzieć, co jest powodem takiego pragnienia. Trzeba też bardzo wyraźnie uświadomić sobie, nazwać, zrozumiec swoje motywy.

Z całą pewnością potrzebna jest zgoda spowiednika, i to najlepiej, aby był to ksiądz, który Cię pozna, u którego się stale spowiadasz. Czy jest ktoś taki? Może warto poszukać? Powoli, ale wytrwale?

Nie zdziw się, jeśli powie, że masz się zgłosić z tą sprawą, z prośbą o akceptację np. za 2 lata - to taki sprawdzian co do tego, na ile jesteś wytrwała w postanowieniu. Posłuszeństwo jest tu cenniejsze i milsze Panu Bogu niż emocje, poryw serca.

Nie zdziw się też, jeśli kapłan pozwoli na taki ślub tylko na jakiś czas, np. na rok (potem ślub wygasa, zobowiązania też).
Zauważ, że osoby na poważnie przygotowujące się do podobnych wielkich decyzji przygotowują się długo. W zakonie czy w instytucie świeckim czeka się na pierwsze śluby - formując się solidnie - np. 3-5 lat. I składa się je na rok. I tak kilka razy, co rok. Dopiero po kolejnych paru latach (np. po 5) na całe życie. Opowiadam to po to, by podkreślić, jak bardzo poważna i odpowiedzialna jest to sprawa.

Nie jestem na 100% pewna co do ślubu prywatnego, ale myślę, że pełnoletność jest konieczna. Ewentualne przykłady historyczne nie wydają się wiążące jako analogia.

 Re: Jak złożyć ślub czystości?
Autor: E. (---.centertel.pl)
Data:   2019-03-23 21:23

Witaj.
Żeby oficjalnie złożyć takie śluby albo w zakonie, albo w instytucie świeckim, albo w stanie dziewic konsekrowanych. Trzeba na pewno być osobą pełnoletnią po odpowiedniej formacji i rozeznaniu. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś nawet w tak młodym wieku trochę pogłębiła wiedzę na temat różnych powołań w Kościele. Poczytaj sobie, jak Cię to interesuje:
http://konsekrowane.org/dziewice/
http://www.kkis.episkopat.pl/abc-instytutow-swieckich/zycie-konsekrowane-w-swiecie
O zakonach sama sobie znajdziesz, bo materiałów nie brakuje.
Co jeszcze możesz zrobić mając 15 lat? Mając 15 lat tak czy inaczej (jeśli nie masz zamiaru ciężko nagrzeszyć) będziesz żyła w dziewictwie, bo małżeństw w tym wieku się nie zawiera, więc na razie dodatkowe śluby nie są Ci potrzebne.
Co do ślubów na całe życie, to nawet w zakonach składa się je dopiero po kilku latach rozeznawania a nie od razu. Więc rozeznawaj. I pamiętaj o jednym: takie śluby muszą wynikać z miłości do Boga, z pragnienia ofiarowania się Bogu w taki szczególny sposób, a nie z uznania normalnego życia rodzinnego za coś gorszego od dziewictwa. Nie chodzi tylko o to, czego się wyrzekasz, ale dlaczego. Więc myślę, że na tym etapie ważne jest przede wszystkim, żebyś pogłębiała swoją duchowość i wiedzę religijną. Dużo się módl, staraj się uczestniczyć w Eucharystii także w dni powszednie, pomagaj innym ludziom (bo rezygnacja z założenia rodziny tym bardziej powinna otwierać Cię na relacje z każdym człowiekiem jako Twoim bratem i siostrą, bez dzielenia ludzi na swoich i obcych) i - po raz kolejny powtarzam - rozeznawaj. Najlepiej poszukaj kierownika duchowego i z nim porozmawiaj. Życzę powodzenia.

 Re: Jak złożyć ślub czystości?
Autor: Szczepan. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-03-27 18:54

Żyj po prostu w czystości i w łasce uświęcającej i tyle. Nie potrzebujesz na dzień dzisiejszy żadnego ślubu. Nigdy nie składałem moim rodzicom żadnej przysięgi że ich będę kochał a kocham Mamusię i Tatusia i się nimi opiekuję i pomagam im w różnych rzeczach i tak jest dobrze i na co mi przysięga jakaś?
Złożysz taki ślub a jak za kilka lat Ci "wyskoczy" powołanie do małżeństwa to co wtedy? Jak się zakochasz to może Ci się myślenie zmienić o 180 stopni.
Nie składałem ślubu że nie będę palił papierosów a w Życiu nie wypaliłem jeszcze ani jednego papierosa. Nie ślub jest najważniejszy ale to jak przeżywamy swoje Życie.

 Re: Jak złożyć ślub czystości?
Autor: N. (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-03-30 23:17

W Twoim wieku złożyłam prywatny ślub czystości do końca życia bez rozeznania, bez konsultacji ze spowiednikiem, bez jakiegokolwiek przygotowania. Nawet nie wiedziałam, że tak powinnam. Wchodząc w dorosłe życie, zobaczyłam, jak bardzo było to lekkomyślne; dostrzegłam, że bardzo potrzebuję miłości drugiego człowieka i nie dam rady żyć kilkadziesiąt lat w samotności. Nie wiem, co powinnam teraz robić. Nie popełniaj mojego błędu i poczekaj z taką decyzją.

 Re: Jak złożyć ślub czystości?
Autor: Olka (---.play-internet.pl)
Data:   2020-06-11 19:51

Także złożyłam prywatny ślub czystości. Kilka lat rozeznania i prowadzenia przez spowiednika. To piękna chwila. Nie należy spieszyć się z decyzją. Trzeba wytrwale szukać. Dobrze najpierw znaleźć kierownika duchowego. Pozdrawiam.

 Re: Jak złożyć ślub czystości?
Autor: Lena (---.wtvk.pl)
Data:   2021-02-23 20:35

Może być tak, że rozeznasz, że małżeństwo i dzieci są Twoim powołaniem. Prywatny ślub czystości mógł przygotować Cię i zachować tylko dla tej jednej osoby. Znam takie historie. Skontaktuj się z odpowiednią osobą i porozmawiaj. Powodzenia, wszystko będzie dobrze ;) Zakończenie takich ślubów nie jest obrazą dla Boga, bo sama decyzja jest piękna ale niekoniecznie na całe życie ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: