logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 W kogo mam wierzyć?
Autor: Kakm (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-04-13 07:02

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica !

Wczoraj przeczytałam artykuł dotyczący dogmatów katolickich . Było napisane: ,,Na początku wszyscy chrześcijanie modlili się tylko do Boga , a potem zaczęli szukać pomocy u świętych , Maryi , Jezusa , Józefa . . . . Zatem zapytuję się : W kogo mam wierzyć : Tylko w Boga , czy tylko w Jezusa , czy w coś innego . Nie umiem się w tym odnaleźć .

---
Wyznanie wiary (Credo Nicejsko-Konstantynopolitańskie), aktualne w Kościele, od IV (czwartego) wieku:

Wierzę w jednego Boga, * Ojca wszechmogącego, * Stworzyciela nieba i ziemi, * wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. * I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, * Syna Bożego Jednorodzonego, * który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. * Bóg z Boga, * światłość ze światłości. * Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. * Zrodzony, a nie stworzony, * współistotny Ojcu, * a przez Niego wszystko się stało. * On to dla nas, ludzi, * i dla naszego zbawienia * zstąpił z nieba. * I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy, * i stał się człowiekiem. * Ukrzyżowany również za nas, * pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. * I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo. * I wstąpił do nieba; * siedzi po prawicy Ojca. * I powtórnie przyjdzie w chwale * sądzić żywych i umarłych: * a królestwu Jego nie będzie końca. * Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, * który od Ojca [i Syna] pochodzi. * Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę; * który mówił przez proroków. * Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. * Wyznaję jeden chrzest * na odpuszczenie grzechów. * I oczekuję wskrzeszenia umarłych. * I życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.

Wyznanie wiary (Skład Apostolski)

Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego, * Stworzyciela nieba i ziemi, * i w Jezusa Chrystusa, * Syna Jego Jedynego, Pana naszego, * który się począł z Ducha Świętego, * narodził się z Maryi Panny, * umęczon pod Ponckim Piłatem, * ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, * zstąpił do piekieł, * trzeciego dnia zmartwychwstał, * wstąpił na niebiosa, * siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego, * stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. * Wierzę w Ducha Świętego, * święty Kościół powszechny, * Świętych obcowanie, * grzechów odpuszczenie, * ciała zmartwychwstanie, * żywot wieczny. * Amen

W serwisie 'katolik.pl' jest wiele artykułów o dogmatach. Zapraszam do lektury: (klik).
Nie polecam sięgania do niewiarygodnych źródeł.

z-ca moderatora

 Re: W kogo mam wierzyć?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-13 21:52

No, nie wiem. Wykopaliska z I wieku w Nazarecie w miejscu, gdzie wg przekazów mieszkała Maryja odkryły ślady sanktuarium; napis grecki Kàire Maria, Ave Maria pochodzący z I wieku, wyryty prawdopodobnie przez któregoś z pielgrzymów. Inne odczytane fragmenty napisów to (po grecku) „na świętym miejscu Maryi napisałem” oraz armeńskie słowa „Dziewico piękna”

Więc chyba ten artykuł nie był zbyt rzetelny albo przedstawiał sytuację w początkach chrześcijaństwa według swoich wyobrażeń.
Oczywiście, że świętych szanujemy ze względu na Boga, a Boga dla Niego samego.
Może pomoże Ci to, co napisałem tu:
http://analizy.biz/marek1962/km7.pdf

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: