logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: Oktawia (---.centertel.pl)
Data:   2019-05-29 18:33

Witam,

chciałam się zapytać gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Siostrzenica poprosiła mnie o swiadkowanie przy sakramencie bierzmowania oczywiście się zgodziła natomiast w dniu dzisiejszym nie wydano mi zaświadczenia o możliwości swiadkowania. Powodem odmowy był fakt iż mieszkam z ojcem jeszcze nienarodzonego dziecka (jestem w 7 mc ciazy) i ksiądz uznał, że bez ślubu jest to grzech ciężki wobec Boga. Nie zapytał się dlaczego ślubu nie posiadamy otóż data była ustalona na marzec natomiast musiał zostać odwołany z racji zagrożonej ciąży, jest też ryzyko śmierci przy porodzie i nie mogę na daną chwilę zawrzeć sakramentu małżeństwa. Nie zgadzam się z decyzją księdza gdyż nawet nie zapytał się o powód, nie chciał pomóc. Dał odmowę i zakończył spotkanie. Nie rozumiem jak tak można tym bardziej że chcemy wziąć ślub i ochrzcic dziecko ale musimy poczekać aż zagrożenie minie gdyż lekarz kazał mi odpoczywać A uczestnictwo w bierzmowaniu siostrzenicy nie będzie tak ciężkie jak organizacja ślubu.
Chce porozmawiać ze zwierzchnikiem księdza i poprosić o wytłumaczenie gdyż wierzę w Boga i udało mi się też przekonać mojego partnera aby wrócił na ścieżkę wiary ale dzisiaj zadał mi ważne pytanie "Czy Ty naprawdę dalej chcesz byc w tej instytucji? Zobacz jak Ciebie traktują A tak zawsze ich bronisz ". Cóż, proboszcz jest nowy, wcześniejszy który jest już na emeryturze i mnie znał całe życie z pewnością by mi nie odmówił...
Bardzo proszę o pomoc i informacje gdyż w Boga wierzę ale zaczynam się zastanawiać czy narzeczony nie miał racji i zwyczajnie będę wierzyć i w tej wierze wychowywać dziecko ale bez uczestnictwa kościoła.

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2019-05-29 19:00

Jak silna to wiara, skoro może załamać się przy pierwszym potknięciu? Wiara katolicka to umiejętność przebaczania a nie obrażania się.

Może zamiast pisać skargę najpierw wróć i sama wyjaśnij sprawę jeszcze raz. A nóż proboszcz zmieni zdanie.
Z drugiej strony może po prostu niech Cię zastąpi ktoś inny, może właśnie taka jest wola Boga. Dla Twojego zdrowia też tak będzie lepiej, po co masz się denerwować.

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: Estera (---.147.40.188.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-05-29 19:05

Oliwia, czy Ty chcesz umrzeć w grzechu ciężkim?
Ciąża, nawet zagrożona, nie jest powodem do nieważności sakramentu małżeństwa i do niemożności jego zawarcia. Sama organizacja ślubu i udział w nim też nie jest skomplikowane: z grubsza to spisanie protokołu, odczekanie odpowiedniego czasu i pojawienie się w kościele że świadkami. Czyli ten sam stopień "ciężkości" co bierzmowanie, o ile nie mniejszy, bo bierzmowanie to jednak wielka uroczystość dla całej parafii i trwa dłużej.
No, chyba, że Ty masz na myśli nie organizację ślubu ale wesela... Ale wtedy nie narzekaj na księdza, bo to nie jego wina. Seks pozamałżeński to grzech ciężki przeciwko 6 przykazaniu. I żaden ksiądz tego nie zmieni.

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: Monia (---.wist.com.pl)
Data:   2019-05-29 19:10

Z całym szacunkiem ale ksiądz ma rację. Być może w Boga (jakiegoś) wierzysz, ale z pewnością nie jest to Jezus. Bo gdybyś w Niego wierzyła i gdybyś Go kochała to nie raniłabyś Go nierządem (a takim jest pozostawanie w związku niesakramentalnym i prowadzenie współżycia pozamałżeńskiego). I dopóki ta sytuacja trwa nie otrzymasz ani zaświadczenia, ani rozgrzeszenia podczas spowiedzi. I tutaj nie chodzi o to czy ciąża jest zagrożona, czy nie, czy jakieś inne wymówki. Tu nie chodzi o fakt że w przyszłości chcecie się pobrać. Tu chodzi o fakt, że zdecydowałaś się zamieszkać z narzeczonym przed zawarciem małżeństwa i prowadzić z nim współżycie, nie zamierzasz tego przerwać (chociażby wyprowadzić się do rodziny na czas oczekiwania na dziecko i ślub) a to jest grzech ciężki, nierząd. Odpowiedz sobie na pytanie, jaki jest Twój stosunek do przykazań, do czegoś takiego jak czystość przedmałżeńska, narzeczeńska, jaka jest Twoja relacja z Jezusem jeśli zgodziłaś się na życie w grzechu, jeśli ryzykujesz zbawieniem swoim i narzeczonego? Albo jeśli tego co robisz, nie uważasz w ogóle za grzech? Negujesz swoim wyborem całą Ewangelię i Jezusa, a nie tego "złego" księdza. I niestety ale zarówno Ty oraz Twój narzeczony nie jesteście na ścieżce wiary. Wszystkie wyznania chrześcijańskie są zdecydowanie przeciwne prowadzeniu życia jak małżeństwo bez małżeństwa. I cieszę się że są tacy księża, którzy bronią tej przedmałżeńskiej czystości i bronią Ewangelii i nauki o świętości małżeństwa, a nie czegoś co nim nie jest. Opcją do uzyskania zaświadczenia, do faktycznego nawrócenia, do życia w wierze, do relacji z Panem Jezusem jest zaprzestanie zamieszkiwania z narzeczonym do czasu zawarcia sakramentalnego małżeństwa i podjęcie czystości przedmałżeńskiej. To nie kościoł tak wymyślił sobie, to nie ta "instytucja" to wymyśliła. To sam Pan Jezus przekazał w Piśmie Świętym. Ksiądz broni tego co uczy Pan Jezus. A Ty broniąc tej nauki bronisz samego Pana Jezusa. Czy jesteś na tyle odważna żeby stanąć w obronie nie kościoła, nie księdza, ale samego Pana Jezusa i zaproponować narzeczonemu zaprzestanie współżycia do dnia ślubu i zamieszkać oddzielnie?

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-05-29 21:33

Oktawio, uderz Ty się we własne piersi, a nie piersi kapłana, który uzasadnił Ci odmowę wydania zaświadczenia.
Twój grzech jest grzechem, choćbyś go oprawiała w pokrętne ramki usprawiedliwień.
Czego oczekiwałaś od księdza i co mu zarzucasz? Oczekiwałaś, że fałszywie zaświadczy przeciw przykazaniu Bożemu. Masz żal, że zachował się tak jak trzeba? Do tego za plecami byłego proboszcza piszesz, że mógłby się zachować nieuczciwie. To nie jest w porządku.
Tyle w temacie składania bezzasadnej skargi.

"Bardzo proszę o pomoc"
Oktawio, bardzo chciałabym Ci pomóc. Jesteś w zagrożonej ciąży, zależy mi na tym byś to co napiszę odebrała jako wyraz życzliwości, żeby nie wzbudzić w Tobie złych emocji mogących zaszkodzić Tobie i dziecku.
Zacznij od głębokiego przemyślenia swojego stosunku do Pana Boga, do wiary, do Kościoła. Czy Twoje przemyślenia prowadzą Cię w kierunku tzw. wierzący/niepraktykujący? Czy chcesz się postawić poza Kościołem, zrezygnować z sakramentów, niedzielnej Mszy Świętej, udziału w życiu parafii? Chcesz doprowadzić siebie do obumierania duchowego? Czy obrazisz się na Kościół tak dalece, że nie ochrzcisz dziecka, nie przygotujesz do następnych sakramentów?
I to wszystko z powodu prawidłowej postawy księdza w kwestii wydania zaświadczenia?
Oktawio, ochłoń proszę. Najpierw zastanów się nad sobą, potem wyjaśnij partnerowi czy raczej narzeczonemu że w kancelarii parafialnej wszystko odbyło się prawidłowo i problem nie leży w potraktowaniu, tylko braku uporządkowania Twojego sumienia. Następnie proponuję żebyś zrobiła głęboki rachunek sumienia i przystąpiła do spowiedzi. Jeżeli jako osoba wierząca, sama nie rozumiesz istoty grzechów poproś kapłana o pomoc w ich rozeznaniu.

"jest też ryzyko śmierci przy porodzie i nie mogę na daną chwilę zawrzeć sakramentu małżeństwa."
Bardzo uderzyło mnie to zdanie. Mając świadomość tak dużego zagrożenia pozostajesz w takim grzechu będąc osobą wierzącą?

https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/slub-koscielny-slub-wyznaniowy
Czy jest to aż tak duże obciążenie, że Twój stan na nie,nie pozwala? Czy koszt kilkudziesięciu złotych w urzędzie, ewentualna dobrowolna ofiara w kościele, jakaś fajna letnia sukienka jest nie do udźwignięcia? Czy rodzina i bliscy nie są skłonni pomóc w przygotowaniu oprawy, która nie musi być wypasiona ale może pozostawić wspaniałe wspomnienia. Czy to zbyt wysoka cena i za duży trud by rozpocząć wspólne życie na Skale-Bogu.

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-05-29 22:12

Na tytułowe.

Chcesz złożyć niesłuszną skargę na księdza i zostać skarżypytą? Nie wstyd Ci?

A tak naprawdę to po co wam ten ślub w Kościele, skoro chcesz wychowywać dzieci beż udziału w Nim? To coś w stylu: żyję ale nie oddycham.
Proszę bez hipokryzji.

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-05-29 23:10

Nie masz racji, więc składanie zażalenie byłoby ośmieszeniem się - przyznaniem, że nie znasz zasad Kościoła, do którego podobno należysz. Czy taka osoba może być świadkiem bierzmowania? Przecież nie pójdziesz do spowiedzi i Komunii.
Od jak dawna tak beztrosko tkwisz w grzechu?

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-05-29 23:13

Oktawio, ksiądz miał prawo Ci odmówić. Kodeks Prawa Kanonicznego bowiem stanowi:

Kan.893 - § 1. Ten może spełniać zadanie świadka [bierzmowania] kto wypełnia warunki określone w kan.874.

Kan. 874 - § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1 jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2 ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3 jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4 jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5 nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

http://www.trybunal.mkw.pl/Kodeks%20Prawa%20Kanonicznego.pdf


Czy możesz powiedzieć, że prowadzisz życie zgodne z wiarą? Nie. Ty dopiero robisz do tego pewne przymiarki. Gdybyś takowe prowadziła, byłabyś już dawno po ślubie, czyli jeszcze przed poczęciem dziecka. Usprawiedliwianie się obecnie jakimś marcowym terminem, który nie wypalił, jest niepoważne. Daj sobie więc spokój z lataniem na skargi do kogokolwiek. Oszczędź sobie kompromitacji.

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-05-30 00:44

Do moderacji. A propos pisowni.

/.../
Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, zasady pisowni słownictwa religijnego: klik.

Zasady pisowni słownictwa religijnego

Duch Święty
Wielką literą piszemy nazwy własne (wszystkie człony), np.: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty, Jezus Chrystus, Jahwe, Matka Boska, Bogurodzica, Madonna (tylko w odniesieniu do Matki Boskiej), św. Jan Ewangelista, św. Jan Chrzciciel, św. Jan z Dukli (przyimki wchodzące w skład nazwy piszemy małą literą, chyba że występują w pozycji początkowej nazwy).

moderator

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2019-05-30 09:57

Zwierzchnikiem proboszcza jest biskup, więc do biskupa składa się skargę na proboszcza. Trzeba, umówić się na spotkanie przez sekretariat w kurii. Można napisać pismo i wysłać pocztą na adres kurii. Można próbować przekazać skargę przez dziekana (na stronie internetowej diecezji jak sądzę jest spis dekanatów i kto jest dziekanem).
Tylko po co? Tzn na pewno trochę rozładuje pani emocje, też dobry powód.
To nie jest kwestia proboszcza i jego "widzi mi się" tylko kwestia prawa kanonicznego. Żyje pani w związku niesakramentalnym i to jest fakt. A ten fakt jest przeszkodą, by być świadkiem bierzmowania.

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-05-30 10:03

1
Dobrze, że chcesz naprawić błędy (planujesz ślub), ale dopiero wracasz na drogę wiary. Tak więc postawa roszczeniowa (oburzenie, że nie możesz być świadkiem) jest chyba jednak trochę nie na miejscu.
2
Na Twoim miejscu porozmawiałbym jednak z proboszczem, deklarując (oczywiście, jesli to prawda), że żałujesz życia w nieczystości i nawróciłaś się. Że do ślubu wyrzekacie się seksu przedmałżeńskiego. Nie gwarantuję sukcesu, ale tak powinnaś zrobić.
3
Jest jeszcze jedna sprawa: ślub to nie wesele. Nie musi być razem. Sam ślub nie jest żadnym zagrożeniem dla zdrowia. Skoro m51ożesz iść na bierzmowanie...
4
Nie gniewaj się na mnie (i tych co napisali powyżej) - ale piszemy szczerze. Spróbuj spojrzeć na to co napisaliśmy z tego punktu widzenia.
5
Skargę możesz złożyć w kurii diecezjalnej. Myślę jednak, ze w tej sytuacji ksiądz nie ma się czego obawiać - co do zasady postąpił słusznie.

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-05-30 15:27

Do moderatora.
O prawie tej książce mówiłam, ci sami autorzy, ale wydanie nowsze, z 2011. Przepisałam, co wydrukowano. Na s. 7 napisano tam, że wydano książkę w 2004, ale po pięciu latach Rada postanowiła zrewidować dotychczasowe ustalenia i uzupełnić je o nowe zjawiska. Zmiany zatwierdzono w 2010.
Mam to:
http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1325:pisownia-sownictwa-religijnego&catid=71&Itemid=49

 Re: Gdzie mogę złożyć skargę na księdza?
Autor: Rafał (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2024-02-09 21:11

(...)
---
Sprawę można zgłosić w kurii biskupiej.
z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: