logo
Sobota, 23 stycznia 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy w raju nie było cierpień?
Autor: XYZ (---.climaxnet.pl)
Data:   2019-09-22 18:19

Czy w raju nie było żadnych cierpień?

Rdz 2 15
15 Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. 16 A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; 17 ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz»8.

Rdz 3 17
Do mężczyzny zaś Bóg rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść -
przeklęta3 niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia.

 Re: Czy w raju nie było cierpień?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-09-26 18:43

XYZ,

W Piśmie Świętym nigdzie nie jest napisane, że w Edenie były jakieś cierpienia. Cierpienia pojawiły się poza Edenem, kiedy Bóg skazał Adama i Ewę na wygnanie za nieposłuszeństwo.

 Re: Czy w raju nie było cierpień?
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-09-30 08:56

Przestrzegam przez literalnym przenoszeniem pewnych dekoracji do naszej świadomości. Jesteśmy wychowani w kulturze greckiej, która - po uslyszeniu opowiadania - każe nam pytać o to jak dokładnie było, jakie były kolory, co tam po kolei, "czy 7 dni", czy Adam mógł uderzyć się w palec u nogi itd.
Tymczasem Stary Testament jest napisany w retoryce starożytnego Wschodu, która każe - po usłyszeniu opowiadania - zadawać zupełnie inne pytania "Co to znaczy?"

Eden to przede wszystkim pierwotny stan niewinności. A już z pewnością nie konkretne miejsce na ziemi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: