logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Spowiedź generalna 13-latki.
Autor: Hania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-03-01 10:16

Szczęść Boże,
Moja chrześniaczka (13 l.) jest osobą oddaną Bogu. Jednak zapytała mnie, czy lat może przystąpić do spowiedzi generalnej. Mówiąc szczerze nie wiedziałam co odpowiedzieć, ale myślę, że pod natchnieniem Ducha Świętego powiedziałam jej, że może przystąpić do takiej spowiedzi. Teraz dręczą mnie wyrzuty sumienia, że może źle ją nakierowałam. Co o tym myśleć?

 Re: Spowiedź generalna 13-latki.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-03-01 13:40

Opowiedziałabym, w jakich okolicznościach podejmuje się spowiedź generalną. Zapytałabym delikatnie, czy wie jasno, dlaczego powzięła taki zamiar i czy może powiedzieć, co nią kieruje. Powiedziałaby albo nie, zostawmy to w wolności, ale zależałoby mi na tym, aby zdała sobie sprawę z powodów i z ich adekwatności.
Bez takiej refleksji nie zachęcałabym do spowiedzi generalnej.

Możliwości są różne. Może dziewczyna ma jasny powód (np. nieważne spowiedzi), a może rośnie skrupulantka, co "poprawia spowiedzi", wciąż i wciąż ma wątpliwości

Zakładam, że spowiednik też o to zapyta; zachęci lub zniechęci (nawet radykalnie) do takiej spowiedzi.

 Re: Spowiedź generalna 13-latki.
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-03-01 13:57

Porozmawiaj z chrześniaczką i wytłumacz jej, w jakich okolicznościach ludzie decydują się na spowiedź generalną. Dzieje się tak zwykle przed naprawdę znaczącymi zwrotami w ich życiu. W przypadku trzynastolatki nie jeszcze przecież mowy o ślubie, czy podjęciu życia zakonnego. Kolejne dwa powody odbycia takiej spowiedzi, jakie przychodzą mi teraz do głowy, to długotrwałe nałogi lub przywołane wyżej nieważne korzystanie z sakramentu pokuty. Na pewno jednak nie należy traktować spowiedzi generalnej jako "lepszego" wariantu oczyszczania się z grzechów.

 Re: Spowiedź generalna 13-latki.
Autor: Hania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-03-01 18:24

Hanna i Mateusz, owszem porozmawiałam na ten temat z nią i jestem pewna, że wie kiedy przystępuje się do spowiedzi generalnej. Wie także, że z grzechów odpuszczonych nie należy się spowiadać. Postanowiłam porozmawiać o tym z moim spowiednikiem (zaznaczam, że ten spowiednik dobrze zna chrześniaczkę) i powiedział, że z nią porozmawia. Zaznaczył też, że może nie powinnam odradzać jej tej spowiedzi, bo może jej naprawdę potrzebuje.

 Re: Spowiedź generalna 13-latki.
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-03-02 11:13

Rozmowę z kapłanem o problemie chrześniaczki uważam za nieodpowiednie. Kapłan w takiej sytuacji nie powinien z Tobą rozmawiać, tym bardziej z nią o tej sprawie.

 Re: Spowiedź generalna 13-latki.
Autor: Hania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-03-02 15:02

Kapłan sam zauważył problem. Stwierdził, że jest strapiona i smutna.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: