logo
Niedziela, 05 kwietnia 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Żal niedoskonały. Jak uzyskać rozgrzeszenie?
Autor: Tomasz (37.120.211.---)
Data:   2020-03-25 21:31

Witam,

Przez pewien czas miałem głęboką relację z Panem Bogiem, ale pewne wydarzenie spowodowało że zacząłem wątpic o tym czy on w ogóle jest. To było około 2 lata temu. Nigdy nie udało mi się wrócić do takiej relacji jaką miałem wcześniej.

Nie oznacza to jednak że całkowicie odszedłem od wiary i Kościoła. Spowiadam się, uczęszczam na niedzielną Eucharystię, modle się, staram sie przestrzegać przykazań. Ale to wszystko nie ma takiej głębi jak kiedyś, głowna motywacja to tzn. zakład Pascala. Nie wiem czy Pan Bóg jest, tym bardziej nie potrafię z serca przyjąć niektórych przykazań. Przestrzegam ich, ponieważ zależy mi na życiu wiecznym (o ile istnieje), nie dlatego że w sercu czuje że tak trzeba.

Podczas spowiedzi mój żal można określic jako niedoskonały. Nie potrafię powiedzieć z przekonaniem "wierze, kocham Boga i z tego wynika że robię to wszystko dla Niego a nie dla uniknięcia potępienia". Ale na prawdę chcę się poprawić. Do tej pory taki niedoskonały żal wystarczał do uzyskania rozgrzeszenia w konfesjonale.

Niestety obecnie spowiedź jest limitowana. Np. w mojej parafii jest ona podczas Mszy Świętej, na której może być max. 5 osób. Mogę jechać do Katedry, gdzie spowiedź jest cały czas. Wciąż jednak nie wiem jak wytłumaczę policji dlaczego jestem tak daleko od domu. Ale mimo jestem prawie przekonany żeby skorzystać z tej opcji póki jeszcze się da, najwyżej stracę te kilka tyś. złotych, są rzeczy ważniejsze.

Boję się jednak że ograniczenia mogą wzrosnąć i np. tak jak w Belgii w ogóle nie będzie dało się pojechać i wyspowiadać. Bardzo często słyszę o możliwości jakie daje "żal doskonały". Jednak mój żal nie jest doskonały. A nawet jeśli bym powiedział w modlitwie że jest, to czuję że nie było by to do końca szczere.

Tak naprawdę boje sie o siebie w kontekście życia wiecznego. Trwam w stanie łaski, ale zdarzają mi sie upadki i potrzebuję tego sakrementu. Jak w mojej sytuacji moge uzyskać rozgrzeszenie, albo zbudować taką relacje z Panem Bogiem żebym mógł z przekonaniem powiedziec że Go Kocham i robie to dla Niego a nie dla zycia wiecznego?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, czuję się zagubiony w tym wszystkim.

 Tematy Autor  Data
 Żal niedoskonały. Jak uzyskać rozgrzeszenie? nowy Tomasz 
  Re: Żal niedoskonały. Jak uzyskać rozgrzeszenie? nowy po prostu 
  Re: Żal niedoskonały. Jak uzyskać rozgrzeszenie? nowy Hanna 
  Re: Żal niedoskonały. Jak uzyskać rozgrzeszenie? nowy danusia 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: