logo
Piątek, 30 października 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Przytulanie a grzech.
Autor: Xyz (---.opera-mini.net)
Data:   2020-05-23 13:08

1. Czy grzechem jest przytulanie się czy okazywanie czułości?
Stara zasada Kościoła brzmiała: we wszystkim, co dotyka seksualnej strefy człowieka, lepszy jest brak niż nadmiar. Lepiej wiedzieć, umieć, odczuwać mniej – niż za dużo. Wszystkie gesty powinny być takie, żeby można to było nagrać kamerą i przedstawić ze spokojem całemu światu.

http://www.idziemy.pl/porady/duch/przytul-mnie-

2. Czy była taka zasada Kościoła? Czy ona dalej obowiązuje?

 Re: Przytulanie a grzech.
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-05-23 14:46

Bardzo złą rzeczą byłoby sklasyfikowanie przytulania jako czegoś jednoznacznie związanego z seksualnością (rodzice też przytulają swoje dzieci). Z drugiej jednak strony u wielu małżeństw właśnie ta czynność stanowi wstęp do współżycia. Zawsze należy również być świadomym, jakie są prawdziwe intencje przytulającego oraz granic własnej odporności na pokusy (to definiowane jest indywidualnie dla każdego człowieka).
Od przytoczonej zasady lepsza jest zatem umiejętność rozpoznania, co kryje się za gestem przytulenia drugiej osoby. Obok samokontroli, oczywiście. Jeśli więc nie umiesz, albo nie masz pewności, czy umiesz zapanować nad tym, co ów gest może rozbudzić - po prostu z niego zrezygnuj.

 Re: Przytulanie a grzech.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-05-23 14:53

To zależy od tego, kogo dotyczy przytulanie się czy czułość (a nie piszesz, o kogo chodzi) i jak dokładnie rozumiemy tę czułość. To oczywiste (mam nadzieję), że wobec sakramentalnego współmałżonka w warunkach intymności można pójść znacznie dalej. I to nie powinno być pokazywane światu, mimo że jest jak najbardziej prawe. Więc w przypadku małżeństwa "kryterium kamery" absolutnie nie działa.
Poza małżeństwem np. czułość w stosunku do dziecka jest czymś innym niż w stosunku do narzeczonej czy też np. dorosłego brata. Inna relacja, inne formy.
Po chyba trzecie: w artykule, który cytujesz, jest mowa o uwarunkowaniach kulturowych - i słusznie. Ja bym dodała jeszcze, że różnice dotyczą i różnic kulturowych w sensie geograficznym, społecznym i w sensie czasowym.
Czułość wreszcie nie musi być erotyczna. Mimo że nie porzucamy płci, że każdy jest jakoś określony przez płeć, to buziak w policzek czy muśnięcie dłoni nie musi mieć podtekstu erotycznego.

 Re: Przytulanie a grzech.
Autor: A2 (---.dynamic-3-poz-k-1-2-0.vectranet.pl)
Data:   2020-05-26 22:34

Jakie uczucia w Tobie to powoduje? To też trzeba wziąć pod uwagę. I jeśli sumienie alarmuje - posłuchać dlaczego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: