logo
Sobota, 23 października 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Szymon (205.201.55.---)
Data:   2021-09-26 21:22

Czy osoby chore psychicznie również mogą dostąpić zbawienia, przecież cierpią? Nie mogą okazywać w pełni miłości ani uczuć?

Czy osoba która umrze jako psychicznie chora może dostąpić chwały zbawienia?

Czy choroba psychiczna wpływa na relację z Bogiem?

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Ona (---.146.96.239.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-09-27 09:32

Każdy może być zbawiony. Chrystus umarł za wszystkich, każdego kocha, nikogo nie wyklucza.

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-09-27 10:43

1) Tak
2) Tak
3) Myślę, że bardzo często wpływa. Ale nie w tym sensie, że przekreśla człowieka.

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Aneta (---.centertel.pl)
Data:   2021-09-27 11:23

Choroba (nie tylko psychiczną) wpływa na wszelkie relacje (nie tylko z Bogiem). Żadna choroba nie stanowi przeszkody do zbawienia. Przejawy choroby psychicznej (np. złorzeczenia, agresją itp.) nie stanowią grzechu, gdyż są niezależne od woli chorego. Częstym grzechem, popełnianym przez osoby z chorobami i zaburzeniami psychicznymi jest zaniedbywanie swojego zdrowia i rezygnacja z leczenia, warto walczyć z pokusami do tych grzechów.

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Dorots (---.satfilm.com.pl)
Data:   2021-09-27 12:54

Znam osobę chorą psychicznie, która jest bardzo zanurzona w Bogu.
Ponadto nie wiemy co siedzi w głowie i sercu drugiej osoby. Oceniamy tylko po zewnętrznych oznakach, ale wnętrza nie znamy. Nie kłopocz się więc o to, możesz dla uspokojenia własnych obaw modlić się w intencji osób chorych psychicznie.

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-09-27 13:08

Dziwne pytanie. Oczywiście, że osoba chora może dostąpić zbawienia.

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-09-27 15:13

Naszym zadaniem jest bycie z Bogiem na miarę swoich możliwości. Bóg zna serce i okoliczności.
Przypominam też, że grzech, aby był grzechem, musi być świadomy i dobrowolny. Jeśli z powodu choroby brakuje któregokolwiek z tych warunków, to nie ma mowy o grzechu. W sytuacji choroby psychicznej dobrze mieć stałego spowiednika, który zna penitenta i pomoże określić jego aktualny stan duchowy.
I jak napisano już wyżej: nie wolno zaniedbywać leczenia.

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Kl (---.8.238.27.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-09-27 16:04

Chorobą psychiczną jest depresja i chorobą psychiczną jest schizofrenia paranoidalna. Chorobą jest nadciśnienie i stwardnienie rozsiane.
Jako osoba związana z medycyną zapewniam Was, że cukrzyca bardziej potrafi uprzykrzyć życie niż depresja. Dlaczego nikt nie zastanawia się czy cukrzyca jest przeciwwskazaniem do zbawienia?
Przejawy choroby psychicznej to nie agresja i złorzeczenia jak zostało to wspomniane. To jest krzywdzące i dyskryminujące. Typowo takie objawy w większości chorób psychicznych nie występują a mogą występować w zaburzeniach osobowości czy zwykłym "charakterze". Tak właśnie jest najczęściej. I proszę tak nie mówić. Nie jest tak, że osoby chore psychicznie nie mają uczuć. Faktycznie przy np. depresji mogą nic nie czuć i nic nie okazywać. Ale przy zaburzeniach lękowych czy OCD tak wcale nie jest. To, że nie czujesz że masz uczucia nie znaczy ze tak jest. To jest w chorobie czasami niedostępne, ale obecne. A tak na marginesie to osoby w depresji i innych chorobach stają się często przeraźliwie wrażliwe i czułe.... Agresja może się pojawić w schizofrenii i depresji ale nie jest to typowe. Osoby chore psychicznie nie są agresywne w znakomitej większości przypadków (nie liczę stanów ostrych jak psychozy, które mogą się pojawić u pierwotnie zdrowych).

Sam widzisz, że to nie system 0/1. I to czy taka osoba może być zbawiona wie Bóg. Jedyne co, to nie możemy oceniać innych i mówić "nie będziesz zbawiony, grzeszysz" BO taka osoba może nie być świadoma. Chorzy psychicznie wyglądają normalnie! Można zwrócić uwagę, ale nie można osądzać. I to się tyczy każdego! Nie wiesz czy dana osoba jest świadoma czy nie. Może na Twoje grzeszy i źle postępuje, a może ona została tak wychowana i za Chiny nie ma zasobów, żeby to zmienić.

Czy choroba wpływa na relacje z Bogiem? Wszystko wpływa. Wpływa to w jakiej rodzinie się wychowałeś, Twoje cechy osobowości, doświadczenia, obecna sytuacja życiowa i ludzie wokół. I to nie znaczy wcale że choroba sprawia, że oddalamy się od Boga lub przybliżamy.

To kto został/zostanie zbawiony wie Bóg. My możemy się domyślać patrząc przez pryzmat siebie i własnych wartości oraz poznając świat za pomocą zmysłów, które same w sobie są obciążone jakimś rodzajem przekłamania. Tylko Bóg widzi wszystko obiektywnie, czarno na białym i na wskroś.

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2021-09-27 19:48

Kl, nie wiem, z jaką gałęzią medycyny są związane Twoje doświadczenia, ale ja w czasie swojej pracy na oddziale psychiatrycznym nieraz byłam świadkiem ataków agresji, wyzwisk i złorzeczeń pod adresem personelu, rodziny, innych pacjentów. Te osoby po opanowaniu ostrego epizodu psychotycznego miały często ogromne poczucie winy za to, co mówiły i robiły. Nawet, jeśli są to rzeczywiście przypadki marginalne, to warto o tym mówić, gdyż takie sytuacje są źródłem ogromnego cierpienia zarówno osób chorych, jak i ich bliskich, którzy nie zawsze są świadomi, że nie należy brać do siebie wyzwisk i oskarżeń, rzucanych przez osobę w ostrym epizodzie psychotycznym.

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Kl (---.8.238.27.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-09-27 22:11

Pisałam przecież o psychozach, czytaj ze zrozumieniem. Oddziel chorobę psychiczną przewlekłą od stanu ostrego. Nie można mieszać jednego z drugim. Psychoza że może wystąpić sama, może w przebiegu chad, schizofrenii, sporadycznie depresji. A na drugim biegunie są choroby psychiczne przewlekłe - typowa depresja, ocd w okresie poza zaostrzeniami.

Cytuję moje słowa:

"Agresja może się pojawić w schizofrenii i depresji ale nie jest to typowe. Osoby chore psychicznie nie są agresywne w znakomitej większości przypadków (nie liczę stanów ostrych jak psychozy, które mogą się pojawić u pierwotnie zdrowych)".

Podejrzewam, że jesteś pielęgniarką/ opiekunem medycznym/ pracownikiem socjalnym, czyli obserwatorem, ale nie osobą która wgłębia się w charakterystykę, objawy, diagnozowanie. Nie, żebym Ci umniejszała! To bardzo ważne i potrzebne zawody oraz trudne! ale każdy w szpitalu ma swoje obowiązki i będąc obserwatorem, nie mając większej wiedzy dokładnie o tych jednostkach można mieć inne opinie.

Na oddziale psychiatrycznym zawsze są przypadki gorsze, cięższe, trudniejsze i OSTRE jak psychoza. Przypadki oporne na leczeni, trudne w diagnostyce albo osoby które zagrażają sobie i innym (patrz wyżej - np. psychoza).

Nadal agresja nie jest typowym objawem chorób psychicznych. A poczucie winy już jest. To występuje bardzo często zwłaszcza w depresjach.

Psychoza jest stanem ostrym i udar jest stanem ostrym. Jedno i drugie się kończy. Nie można sprowadzać całego szeregu chorób psychiatrycznych czy neurologicznych (jak udar) do stanów ostrych.

Poza tym psychozy są rzadkie. Naprawdę rzadkie. Jeśli pracujesz na oddziale możesz mieć mylne przeświadczenie ze jest inaczej bo sama psychoza jest wskazaniem do hospitalizacji, ale jak pójdziesz do przychodni (gdzie tam naprawdę nie ma innych pracownikow poza lekarzem) i gdzie się leczy większość pacjentów psychiatrycznych to zobaczysz ze najczesciej występuje depresja i zaburzenia lękowe. I to jest też zgodne z danymi populacyjnymi.

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2021-09-28 06:55

Kl, oczywiście masz rację, natomiast odniosłam (mylne być może wrażenie), że próbujesz bagatelizować te przypadki. Nie wiemy, jaki stan ma na myśli osoba pytająca, dlatego w swoim wpisie nie pominęłam także tych najcięższych przypadków.

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Kl (---.146.160.194.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-09-28 11:51

Aneta, no co Ty, nie bagatelizuje, wręcz przeciwnie. Po prostu uważam, że nie można mówić choroby psychiczne= agresja, bo to naprawdę krzywdzące i dużo osób ma potem błędne wrażenie, że chory psychicznie to na pewno "wariat" biegający z nożem.

 Re: Choroba psychiczna a zbawienie.
Autor: Aneta (---.centertel.pl)
Data:   2021-09-28 15:59

Kl, dokładnie, jest to powszechny i krzywdzący stereotyp. Sama w czasie swojej pracy nieraz słyszałam pytanie, czy się nie boję. Warto mówić jak najwięcej o chorobach i zaburzeniach psychicznych, bo im większa wiedza, tym mniejszy strach. Poza tym dzieci już w szkole podstawowej są uczone, jak reagować na nagłe wypadki typu zasłabnięcia, ale nikt nie uczy, jak zachować się wobec osoby w nagłym ostrym stanie psychotycznym czy z myślami samobójczymi. Niewielu jest miłosiernych Samarytan, którzy chcą i potrafią udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku... Jako społeczeństwo, a także jako chrześcijanie, mamy w tej materii sporo do nadrobienia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: