logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen?
Autor: Hanna (---.kol-net.pl)
Data:   2022-04-26 08:42

Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się Amen

 Re: Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-04-26 14:24

Nie odpowiada się żadnym słowem PO przyjęciu Komunii.
Po przyjęciu Pana Jezusa odchodzimy w ciszy.
"Amen" mówimy PRZED przyjęciem Komunii.

 Re: Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-04-26 14:40

Ze strony Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych:

"Osoba rozdająca Komunię mówi do każdej osoby, która się zbliża, "Ciało Chrystusa". Formuła ta nie powinna być zmieniana, ponieważ jest to proklamacja, która wymaga odpowiedzi wiary ze strony przyjmującego.
Przyjmujący Komunię powinien głośno/słyszalnie odpowiedzieć "Amen", wskazując tym samym na swoją wiarę, że ten mały opłatek chleba i wino w kielichu są w rzeczywistości Ciałem i Krwią Chrystusa Pana."

https://www.usccb.org/prayer-and-worship/the-mass/order-of-mass/liturgy-of-the-eucharist/the-reception-of-holy-communion-at-mass

 Re: Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-04-26 17:30

Amen oznacza "Niech się tak stanie", czyli zgodę. Wierzący wyraża wolę przyjęcia Ciała Chrystusa, które kapłan mu okazuje w św. Hostii

 Re: Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen?
Autor: B. (---.184.238.3.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-04-26 20:47

Wkleję Ci wątek sprzed kilku lat, gdzie jest odpowiedź na Twoje pytanie.
Serdecznie pozdrawiam.
____

Jakie są tłumaczenia słowa 'amen'?
Autor: X.
Data: 2005-01-20 21:10

O ile pamiętam, to jedno z nich brzmi "niech się tak stanie" (czas przyszły). Słyszałam, że jest także drugie znaczenie, jeśli tak, to jakie?
Czy słowo to oznacza też coś w czasie przeszłym?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

(...)

Re: Jakie są tłumaczenia słowa 'amen'?
Autor: Bogna
Data: 2005-01-20 23:10

Zerknęłam do moich słowników i proszę, oto co znalazłam, cytuję za Słownikiem Nauki Religii pod red. ks. Jana Szpeta i Bożysława Walczaka Księgarnia Św. Wojciecha Poznań 1994r.:

"AMEN
hebr. i gr. amen: godny wiary, prawdomówny. W Biblii wyraża nie tylko życzenie: "Niech się stanie", lecz także potwierdzenie: "To prawda, tak jest! Niech tak będzie". W polskich przekładach: "Zaprawdę". Używa tego słowa Pan Jezus, nadając mu charakter uroczysty przez dwukrotne powtórzenie: Amen, amen (J 3, 3; 5, 19; 8, 34; 10, 1. 7; 12, 24; 13, 16. 20. 21. 38; 14, 12; 16, 20. 23; 21, 18).
Aklamacja przejęta z liturgii żydowskiej w języku oryginalnym. Stanowi odpowiedź ludu na zakończenie błogosławieństwa czy modlitw wypowiadanych przez prowadzącego. Najważniejsze "amen" w liturgii mszalnej kończy Modlitwę Eucharystyczną (niekiedy śpiewane potrójnie), wypowiada się je także przed przyjęciem Komunii św."

Polecam też Mały Słownik Biblijny Hugoliona Langkammera WWA & RAF Wrocław 1993r. Tam występuje jeszcze tłumaczenie: "być mocnym", podane są inne adresy Biblijne np. 1 Kor 14, 16; Ga 6, 18: 2 Kor 1, 20; Mk 3, 28; 8, 12; 9, 1, i takie zdanie na zakończenie: "Niemal każdą modlitwę chrześcijańską kończy "amen".
Pozdrawiam serdecznie, szczęść Boże.

Re: Jakie są tłumaczenia słowa 'amen'?
Autor: X.
Data: 2005-01-20 23:24

Bogna, dzięki.
Czyli 'Amen' wypowiadane podczas przyjmowania Komunii Świętej oznacza 'To prawda, tak jest!". Nie dawało mi to spokoju - toż jak przyjmujemy Komunię Świętą, to przyjmujemy postać JUŻ konsekrowaną, a więc znaczenie "niech się tak stanie", jest trochę nielogiczne? Bo to JUŻ się stało. I kiedyś, chyba podczas rekolekcji (?) coś usłyszałam o tym drugim znaczeniu.
Jeszcze raz dziękuję :))

Re: Jakie są tłumaczenia słowa 'amen'?
Autor: Bogna
Data: 2005-01-21 00:37

Nie ma za co, droga X. Cała przyjemność po mojej stronie, bowiem wstyd się przyznać - ale z drugiej strony tylko głupi nie przyznaje się do błędu - gdybyś nie zadała tego pytania, sama trwałabym w przekonaniu, że istnieje tylko to jedno - to popularne tłumaczenie. A dzięki Tobie dowiedziałam się nawet, że to często dwukrotnie przez Jezusa powtarzane słowo 'zaprawdę', również oznacza 'amen'. Pozdrawiam, szczęść Boże.
Ps. "To prawda, tak jest!" - to jest właśnie Ciało Pana naszego Jezusa Chrystusa - mówimy, zanim prezbiter położy nam na języku odrobinę Chleba podczas rozdawania Komunii świętej.

 Re: Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-04-28 17:37

Wyjaśnienie znaczenia owego "amen" znajdziesz np. tutaj: https://pl.aleteia.org/2018/03/21/co-oznacza-nasze-amen-po-cialo-chrystusa-podczas-komunii-papiez-wyjasnia/

Cytat z artykułu:
Kapłanowi, który rozdając Eucharystię mówi tobie: „Ciało Chrystusa”, odpowiadasz: „Amen” – to znaczy uznajesz łaskę i zaangażowanie, jakie pociąga za sobą stanie się Ciałem Chrystusa. Gdy przyjmujesz bowiem Eucharystię, stajesz się Ciałem Chrystusa. To bardzo piękne! Komunia, jednocząc nas z Chrystusem, wyrywając z naszego egoizmu, otwiera nas i jednoczy ze wszystkimi, którzy są jedno w Nim. Oto cud Komunii Świętej: stajemy się Tym, Którego otrzymujemy!

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: