logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Re: Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen?
Autor: B. (---.184.238.3.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-04-26 20:47

Wkleję Ci wątek sprzed kilku lat, gdzie jest odpowiedź na Twoje pytanie.
Serdecznie pozdrawiam.
____

Jakie są tłumaczenia słowa 'amen'?
Autor: X.
Data: 2005-01-20 21:10

O ile pamiętam, to jedno z nich brzmi "niech się tak stanie" (czas przyszły). Słyszałam, że jest także drugie znaczenie, jeśli tak, to jakie?
Czy słowo to oznacza też coś w czasie przeszłym?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

(...)

Re: Jakie są tłumaczenia słowa 'amen'?
Autor: Bogna
Data: 2005-01-20 23:10

Zerknęłam do moich słowników i proszę, oto co znalazłam, cytuję za Słownikiem Nauki Religii pod red. ks. Jana Szpeta i Bożysława Walczaka Księgarnia Św. Wojciecha Poznań 1994r.:

"AMEN
hebr. i gr. amen: godny wiary, prawdomówny. W Biblii wyraża nie tylko życzenie: "Niech się stanie", lecz także potwierdzenie: "To prawda, tak jest! Niech tak będzie". W polskich przekładach: "Zaprawdę". Używa tego słowa Pan Jezus, nadając mu charakter uroczysty przez dwukrotne powtórzenie: Amen, amen (J 3, 3; 5, 19; 8, 34; 10, 1. 7; 12, 24; 13, 16. 20. 21. 38; 14, 12; 16, 20. 23; 21, 18).
Aklamacja przejęta z liturgii żydowskiej w języku oryginalnym. Stanowi odpowiedź ludu na zakończenie błogosławieństwa czy modlitw wypowiadanych przez prowadzącego. Najważniejsze "amen" w liturgii mszalnej kończy Modlitwę Eucharystyczną (niekiedy śpiewane potrójnie), wypowiada się je także przed przyjęciem Komunii św."

Polecam też Mały Słownik Biblijny Hugoliona Langkammera WWA & RAF Wrocław 1993r. Tam występuje jeszcze tłumaczenie: "być mocnym", podane są inne adresy Biblijne np. 1 Kor 14, 16; Ga 6, 18: 2 Kor 1, 20; Mk 3, 28; 8, 12; 9, 1, i takie zdanie na zakończenie: "Niemal każdą modlitwę chrześcijańską kończy "amen".
Pozdrawiam serdecznie, szczęść Boże.

Re: Jakie są tłumaczenia słowa 'amen'?
Autor: X.
Data: 2005-01-20 23:24

Bogna, dzięki.
Czyli 'Amen' wypowiadane podczas przyjmowania Komunii Świętej oznacza 'To prawda, tak jest!". Nie dawało mi to spokoju - toż jak przyjmujemy Komunię Świętą, to przyjmujemy postać JUŻ konsekrowaną, a więc znaczenie "niech się tak stanie", jest trochę nielogiczne? Bo to JUŻ się stało. I kiedyś, chyba podczas rekolekcji (?) coś usłyszałam o tym drugim znaczeniu.
Jeszcze raz dziękuję :))

Re: Jakie są tłumaczenia słowa 'amen'?
Autor: Bogna
Data: 2005-01-21 00:37

Nie ma za co, droga X. Cała przyjemność po mojej stronie, bowiem wstyd się przyznać - ale z drugiej strony tylko głupi nie przyznaje się do błędu - gdybyś nie zadała tego pytania, sama trwałabym w przekonaniu, że istnieje tylko to jedno - to popularne tłumaczenie. A dzięki Tobie dowiedziałam się nawet, że to często dwukrotnie przez Jezusa powtarzane słowo 'zaprawdę', również oznacza 'amen'. Pozdrawiam, szczęść Boże.
Ps. "To prawda, tak jest!" - to jest właśnie Ciało Pana naszego Jezusa Chrystusa - mówimy, zanim prezbiter położy nam na języku odrobinę Chleba podczas rozdawania Komunii świętej.

 Tematy Autor  Data
 Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen? nowy Hanna 
  Re: Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen? nowy Hanna 
  Re: Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen? nowy G_JP 
  Re: Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen? nowy Jola 
  Re: Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen? nowy B. 
  Re: Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej odpowiada się: Amen? nowy Mateusz 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: