logo
Wtorek, 06 grudnia 2022
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Spowiedź generalna - jak potraktować niewyznane grzechy?
Autor: Szymon (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2022-09-26 14:29

Czy na spowiedzi generalnej (z całego życia) należy osobno wspomnieć o grzechach nie wyznanych na poprzedniej spowiedzi czy można je włączyć do puli wymienianych grzechów bez wspominania tego że są to grzechy nie wyznane na poprzedniej spowiedzi / spowiedziach?

 Re: Spowiedź generalna - jak potraktować niewyznane grzechy?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2022-09-26 17:48

Jeśli w poprzedniej spowiedzi nie wyznałeś grzechów ciężkich, to powinieneś teraz wyspowiadać się z grzechu spowiedzi świętokradzkiej.
Jeśli dotyczy to grzechów powszednich, to z nich nie ma obowiązku spowiadać się, choć dobrze je podczas spowiedzi wyznać.

 Re: Spowiedź generalna - jak potraktować niewyznane grzechy?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-09-27 12:48

Do grzechu spowiedzi świętokradzkiej dochodzi gdy ktoś świadomie zatai grzechy ciężkie.
Świadome zatajenie grzechów ciężkich jest grzechem ciężkim więc należy o tym powiedzieć. O grzechach lekkich nie musimy mówić.

Z Twojego wpisu wynika, że masz wątpliwości jak powinna wyglądać spowiedź generalna. Postaraj się jak najlepiej do niej przygotować. Na każdej spowiedzi, w tym generalnej, lepiej jest podzielić się swoimi wątpliwościami.
Jeśli oprócz tej sprawy masz dużo innych pytań to może warto byłoby jeszcze przed właściwą spowiedzią odbyć krótką rozmowę ze spowiednikiem, która pomoże Ci wyjaśnić wątpliwości, zrobić dobry rachunek sumienia i potem dobrze się wyspowiadać. Chodzi o to abyś był zadowolony ze spowiedzi generalnej i miał uczucie ulgi, a nie wątpliwości czy wszystko dobrze zrobiłem.

 Re: Spowiedź generalna - jak potraktować niewyznane grzechy?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-09-27 15:26

Czy dobrze rozumiem, że wybierasz/wybrałeś się do spowiedzi generalnej z powodu jakiś grzechów niewyznanych (zatajonych) w przeszłości w trakcie "zwykłej" spowiedzi? Jeśli tak, to nie ma potrzeby przystępowania do spowiedzi generalnej z całego życia. Wystarczy wyznanie wszystkich grzechów ciężkich popełnionych od ostatniej ważnej spowiedzi.
Więcej tutaj: (klik).

 Re: Spowiedź generalna - jak potraktować niewyznane grzechy?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-09-27 16:04

"Chodzi o to abyś był zadowolony ze spowiedzi generalnej i miał uczucie ulgi"

W spowiedzi na pewno nie o to chodzi. Nie o zadowolenie i nie o uczucie ulgi. Chodzi o rozgrzeszenie i przeproszenie Boga. Po to przychodzisz do spowiedzi - aby przeprosić i otrzymać rozgrzeszenie. Ulgi ani zadowolenia wcale nie musisz czuć.

 Re: Spowiedź generalna - jak potraktować niewyznane grzechy?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-09-27 16:34

Joanno, dzięki za głos rozsądku.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: