logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy po spowiedzi mogę do Komunii?
Autor: Ewa (52 l.) (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2023-05-06 18:19

Witam. Mam 52 lata i jestem od dawna mężatką. Biorąc ślub prawie 30 lat temu kochaliśmy się z mężem. Jednak z upływem czasu mąż zniszczył tę miłość. Jest zimny i złośliwy dla mnie. Nie umie za nic pochwalić dzieci ani mnie, choć się staram. Ma codziennie gorący obiad jak wraca z pracy, uprane, ogarnięte... Nigdy nie podziękuje, a każde niedociągnięcie złośliwie krytykuje i poniża :Od lat czuję się odepchnięta i niedoceniona. Dzieci patrzą na ojca i... naśladują :( Jak czasem proszę o pomoc... to zazwyczaj wcale, albo z kilkugodzinnym opóżnieniem........

Poznałam innego mężczyznę. Mamy za sobą spotkania i mnóstwo rozmów. Stało się: pokochaliśmy się. Planujemy się rozwieźć i wziąć ślub, niestety tylko cywilny, bo na stwierdzenie nieważności raczej nie mamy szans..... Czy jeżeli grzeszę na spotkaniu i się wyspowiadam mogę przystępować do Komunii? Sprawy Boga i Kościoła zawsze były dla mnie ważne. Nigdy też nie myślałam, że tak mi się życie potoczy, że będę żyć w niesakramentalnym związku...... Ale po prostu już nie daję rady żyć tak jak do tej pory. Pragnę zapewnić sobie i temu mężczyźnie godną starość.........

 Re: Czy po spowiedzi mogę do Komunii?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-05-06 20:54

Zaraz, ale jeśli się tak po prostu wyspowiadasz, a wiesz, że dalej będziesz tkwić w tym związku, z premedytacją, to jest tu widoczny problem, brak wiarygodnego postanowienia poprawy (a pewnie i żalu) i poważna obecność planu na trwałe pozostanie w związku niesakramentalnym.

Jeśli tego nie mówisz, ksiądz nie ma jasności. Może i dostaniesz rozgrzeszenie, formuła słowna padnie, ale czy ono, to rozgrzeszenie, naprawdę zaistnieje w płaszczyźnie nadprzyrodzonej - mam wątpliwości.

Najlepiej przy kolejnej spowiedzi powiedz szczegółowo i jasno, jak tu na forum, że wcale nie zamierzasz się poprawić, że chcesz trwać w związku niesakramentalnym, że spowiedź to tylko taka operacja na chwilkę, a Ty i tak na poważnie zamierzasz trwale zdradzać sakramentalnego męża, zawierając związek cywilny. Zobaczysz, co na to spowiednik. My nim nie jesteśmy.

 Re: Czy po spowiedzi mogę do Komunii?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-05-06 20:59

Sprawa jest prosta: aby przystępować do Komunii musisz zerwać definitywnie z tamtym mężczyzną. Zdrada współmałżonka może być nie tylko fizyczna, ale również emocjonalna.

 Re: Czy po spowiedzi mogę do Komunii?
Autor: B. (---.184.243.20.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-05-07 00:39

Należy rozwiązywać problemy, a nie sakramentalne małżeństwo.
Czy byłaś w diecezjalnej poradni małżeńskiej? Czy zaproponowałaś Mężowi rekolekcje "spotkania małżeńskie"? Czy skontaktowałaś się ze wspólnotą trudnych małżeństw Sychar? Czy pamiętasz słowa przysięgi małżeńskiej wypowiedzianej publicznie przed Bogiem, ludźmi i aniołami? Czy zły przykład zdrady męża wpłynie na życie dzieci i innych osób z otoczenia?
Nie radzisz sobie, więc trzeba szukać wsparcia.
Życzę Bożej pomocy w wyprostowaniu drogi.
A z tym mężczyzną zerwij. Teraz.

 Re: Czy po spowiedzi mogę do Komunii?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-05-07 12:29

Na tytułowe. W twoim przypadku, jaki nam tu przedstawiłaś - NIE, NIE MOŻESZ PRZYSTĄPIĆ do KOMUNII. Zakończ relacje z obecnym mężczyzną.

 Re: Czy po spowiedzi mogę do Komunii?
Autor: Marcin (---.centertel.pl)
Data:   2023-05-07 12:49

W tym przypadku sprawa jest jasna. Skoro spotkania prowadzą do grzechu to trzeba je jak najszybciej zakończyć dla swojego dobra duchowego.

 Re: Czy po spowiedzi mogę do Komunii?
Autor: elina (77.111.246.---)
Data:   2023-05-07 14:11

Jednym z warunków sakramentu pojednania jest mocne postanowienie poprawy, czego u ciebie nie ma mowy, więc nie powinnaś przystępować do Komunii. Nawet tuż po spowiedzi.

Drugą sprawą jest "godna starość" z tym drugim mężczyzną. On obecnie ma romans z mężatką (czyli z tobą) i nie brzmi to jak dobry kandydat na męża, z którym godnie się zestarzejesz. Wręcz przeciwnie. Wplątałaś się w chory związek, który nie wróży nic dobrego.

A jeśli chodzi o męża, to powinnaś poszukać pomocy na zewnątrz, jeśli sobie sama nie radzisz.

 Re: Czy po spowiedzi mogę do Komunii?
Autor: bergamotka (---.46.114.pool.telefonica.de)
Data:   2023-05-07 14:54

Nie oszukuj się próbując zwolnić z odpowiedzialności za swoje wybory. To nie jest tak że życie ci się tak toczy że
wejdziesz w niesakramentalny związek, że stało się i zakochałaś się w innym. Sama weszłaś w ta relacje, jakiś go zapoznałaś, chodziłaś na te wszystkie spotkania i prowadziłaś całe mnóstwo rozmów. A jako że czułaś się samotna w małżeństwie to zakochanie było normalna koleją rzeczy. Bo czego innego się spodziewałaś umawiając się z nim? A teraz planujesz sobie z nim ślub i to że będziecie żyli długo i szczęśliwie. Przyznam się że zawsze mnie zastanawiał ten optymizm ludzi żyjacych latami w nieudanym małżeństwie że gdyby tylko wymienili ta druga osobę to z tą kolejną tworzyliby już idealne stadło. Albo umiejętność darzenia zaufaniem kogoś kto się dopuścił wiarołomstwa tyle że wobec innej osoby. Od niemal 30 lat pozostajesz w małżeństwie, tak wiemy że to z wyłącznej winy twojego męża miłość którą go darzyłaś ustala, ale wobec tego co ty robiłaś przez te lata żeby do tego nie doszło? Wszystko? Nic? Ciekawa jestem jak by twój mąż opisał swoje życie z tobą. Albo żona tego drugiego swoje życie z nim. To dopiero byłby hit. Czy ten nowy wybranek dla swojej żony jest oddany i wdzięczny, docenia ją i jest czuły? Bo jeśli nie to skąd pewność że miałby taki być wobec ciebie? A może on by chciał ale ta żona jest złośliwa, krytykująca i zniszczyła całą początkową miłość tak że on teraz wbrew sobie ją zdradza? I planuje się rozwieść bo z nią się godnie nie zestarzeje? Nie przeszkadza ci w zaufaniu do niego jego wiarołomstwo? Pierwsza żonę chce wszak zostawić. Ciebie nie zechce? Czy to że choć zdradza żonę to jednak tobą powoduje że nie masz dyskomfortu? A może to że sama zmierzasz do wiarołomstwa powoduje że problemu zdrady i nielojalności po swojej stronie staracie się nie zauważać snując wizję kolejnego związku tym razem już aż po grób? Żeby nie było - po ludzku ci współczuję. Niemniej jednak jest wiele osób samotnych i niespełnionych i to nie ze swojej winy i nie w konsekwencji swych wyborów. Ty natomiast dokonałaś w swoim życiu określonych wyborów - a skoro jak twierdzisz "sprawy Boga i Kościoła" były dla ciebie ważne to powinnaś zdawać sobie sprawę jak poważną sprawa jest sakramentalne małżeństwo - i mogłaś niemal 30 lat budować więź z mężem. To że tej więzi teraz nie ma to nie tylko jego wina, bo on sam nie żył i nie żyje w tym małżeństwie.

 Re: Czy po spowiedzi mogę do Komunii?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-05-07 20:12

Nie masz obowiązku trwać w przemocowym małżeństwie, ale po ewentualnej separacji wolno Ci być samej, nie w kolejnym związku.
To, co mogę Ci zaproponować to:
- terapia - nauka miłości do siebie i stawiania granic
- wejście w prawdziwą relację miłości z Bogiem. Piszesz, że sprawy Boga i Kościoła są dla Ciebie ważne. Ale czy wiesz i czujesz, że jesteś ukochanym dzieckiem Boga? Że On szaleje za Tobą? Że jesteś dla Niego tak cenna, że aż warta każdej kropli Krwi Jezusa? Że On i tak naprawdę tylko On może zaspokoić Twoją wielką potrzebę bycia kochaną? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś "nie" - to proponuję wejście do jednej ze wspólnot Kościoła i podstawowe rekolekcje ewangelizacyjne, najlepiej wyjazdowe, np. kurs Nowe Życie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: