logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Z czego składa sie człowiek?
Autor: Bohun (---.t8.ds.pwr.wroc.pl)
Data:   2005-05-22 14:49

Witam serdecznie.
Mam pytanie z czego sie składa człowiek. Wiem, że na pewno z ciała, z duszy ale czy tez z ducha? A dlaczego mnie to trapi ? Ponieważ zamówiłem bezpłatny tomik Witnessa Lee fundacji Rhema, w którym jest mowa, że człowiek składa sie z ciała, duszy i ducha(ludzkiego w którym zamieszkuje Duch Świety), a po rozmowie ze znajomym , który studiuje teologie powiedzial mi, że pierwsze słyszy o czyms takim? wiec jak to naprawde jest odpwiedzcie mi proszę?
Pozdrwaiwm w Panu

 Re: Z czego składa sie człowiek?
Autor: Roman (---.tpnet.pl)
Data:   2005-05-22 18:52

Z tego, co się dowiedziałem przez trzydzieści lat swojego życia, to człowiek składa się z ciała, duszy i umysłu. Ten trzeci - umysł - opiera się na mózgu i jest materialny. Ale to ciekawa koncepcja z tym duchem. Ja jednak myślę, że to dusza pochodzi od Ducha Bożego, a nie dodatkowy Duch.

 Re: Z czego składa sie człowiek?
Autor: życie człowieka zmienia (---.crowley.pl)
Data:   2005-05-23 08:56

może poczytasz Summę teologiczną Tomasza z Akwinu (ostrzegam trudny język)

 Re: Z czego składa sie człowiek?
Autor: Tadeusz (213.25.39.---)
Data:   2005-05-23 09:58

Na początek cytaty z Pisma Świętego potwierdzające istnienie zarówno duszy jak i ducha w człowieku:
(1 Tes 5, 23): Sam zaś Bóg pokoju niech was uświęci we wszystkim, aby cały wasz duch i dusza i ciało były bez zarzutu zachowane na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa.
(Mt 1, 46): „Wtedy Maryja rzekła: ‘Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy’.”

Ktoś ze świętych powiedział, że duch jest najistotniejszą częścią duszy, która komunikuje się z Bogiem.
Dusza to boski element stwarzany przez Boga w każdym człowieku w chwili poczęcia. Towarzyszy ziemskiej egzystencji i ocaleje dla drugiego życia.
Dusza jest jak światło. Dusza jest widoczna także we wszystkim, co odróżnia człowieka od zwierzęcia.
Ducha zaś można przyrównać do inteligencji, ale wielokrotnie przewyższa on inteligencję. To król wszystkiego w człowieku.
Dusza jest, na podobieństwo Boga, wieczna i duchowa, albowiem podobieństwo do Boga, który – jak mówi Pismo – jest Duchem nie zawiera się w ciele, ale w duszy. Dusza przechodzi przez trzy fazy: pierwsza – stworzenia; druga – nowego stworzenia; trzecia – doskonałości. Pierwsza jest wspólna dla wszystkich ludzi. Druga jest właściwa dla sprawiedliwych. Przez swą wolę doprowadzają oni duszę do odrodzenia jeszcze pełniejszego
jednocząc swe dobre czyny z dobrocią dzieł Bożych. Sprawiają przez to, że dusza staje się duchowo bardziej doskonała, niż była poprzednio. Trzecia faza jest właściwa dla błogosławionych, czyli świętych. Przekroczyli o tysiące razy wielkość początkową swojej egoduszy – właściwej dla człowieka – i uczynili z niej coś odpowiedniego, by spocząć w Bogu.
Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny potwierdziła uprzedzająco w Lourdes sama Matka Najświętsza słowami: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”.
Proszę zwrócić uwagę na jakże istotną subtelność: nie – niepokalanie poczęta, ale: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”.
Co oznacza owa subtelna, ale istotna różnica?
Otóż Maryja miała nie tylko dobrą i niepokalaną duszę jak wielu spośród ludzi, która stale się rozwijała dzięki znakomitym właściwościom Jej woli. Nie tylko Jej ciało było niepokalane, lecz tylko Ona jedyna spośród wszystkich stworzeń na ziemi posiadała także niepokalanego ducha. Pełna Łaski.
Pozdrawiam.

 Re: Z czego składa sie człowiek?
Autor: Patrycja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-23 14:39

Słusznie pytasz, jest w tym pewna tajemnica. Generalnie wiemy, że człowiek ma duszę i ciało, ale także "ciało człowieka jest świątycią Ducha Świętego":

"(19) Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?" 1 Kor 6:19

A także:

"(23) Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa" 1Tes 5:23
Przesyłam pozdrowienia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: