logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaki sens duchowy ma święcenie wodą dewocjonaliów?
Autor: bio (---.kolonianet.pl)
Data:   2005-11-18 22:55

Witam,
mam małe pytanie odnośnie używania wody święconej.
Chodzi mi mianowicie o to jaki sens duchowy ma święcenie ową wodą dewocjonaliów? Czy bez wykonania tego obrzędu one nie mają prawa działać ? czy może działają z mniejszą mocą ? Czy nosząc krzyżyk muszę go koniecznie najpierw "wyświęcić" ?

z góry dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam
<><

 Re: Jaki sens duchowy ma święcenie wodą dewocjonaliów?
Autor: Patrycja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-18 23:42

Zajrzyj tutaj:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=92309&t=92284

Poświęcenie to błogosławieństwo połączone z modlitwą, prosimy wówczas Pana Boga, aby święcone rzeczy służyły człowiekowi dla dobrych celów, zgodnych z wolą Bożą, modlimy się o Bożą opiekę podczas używania np. samochodów.
Nie lękaj się, poświęcenie nie czyni przedmiotu rodzajem "amuletu" ;)
Możesz modlić się na różańcu niepoświęconym, moc modlitwy będzia ta sama, ale jest zwyczaj, aby przedmioty służące do modlitwy (np. różaniec) poświęcić, jest to jakby uroczyste przeznaczenie tego przedmiotu tylko do celów modlitwy.

 Re: Jaki sens duchowy ma święcenie wodą dewocjonaliów?
Autor: Zbyszek_S (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-19 21:23

Patrycja juz wyjasnila. Dodam, ze powinno sie unikac poswiecania kazdego obiektu dewocjonalii bo pozniej moze byc klopot z pozbyciem sie takich, gdy nagromadzi sie wieksza ich ilosc. Niech sensowny umiar ma i w tej materii zastosowanie, zwlaszcza w tej:-)
Pozdrawiam.

 Re: Jaki sens duchowy ma święcenie wodą dewocjonaliów?
Autor: tis (---.katowice.msk.pl)
Data:   2005-11-21 13:53

Teraz coraz rzadziej się praktykuje pokropienie wodą święconą wiernych zgromadzonych na głównej mszy św. tzw."Sumie". Jeszcze jednak niedawno było to praktykowane. Kapłan okryty kapą przechodził wzdłuż kościoła i kropił wiernych ale zanim wyruszał na kościół intonował śpiew "Asperges me ,,," Wierni natomiast śpiewali:
"Pokropisz hizopem, Panie, mnie człowieka grzesznego, bym był przez twe zmiłowanie oczyszczon z grzechu mego. Obmyj mnie z tych nieprawości a wybielony będę, i doskonalszej jasności niż są śniegi nabędę."
Jak widać owo pokropienie wodą święconą symbolizuje obmycie z brudów "profanum" (świeckości)i nadanie mu blasku "sakrum" (świętości).
Pokój i dobro!

 Re: Jaki sens duchowy ma święcenie wodą dewocjonaliów?
Autor: Me (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-21 17:08

U mnie w każdą niedzielę prawie w południe ksiądz odprawia Mszę Św. "za parafian" i przechodzi środkiem kościoła kropiąc wszystkich wodą święconą. Śpiewamy to, co zaintonuje organista ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: