logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy chory musi wyrazić zgodę na przybycie kapłana?
Autor: dawid (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-08-20 19:44

mam kilka pytań. czy chory musi wyrazić zgodę na przybycie kapłana, aby się mógł wyspowiadać?

 Re: Czy chory musi wyrazić zgodę na przybycie kapłana?
Autor: o. Arnold OFM (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-08-20 22:32

Oczywiście. Chyba, że jest nieprzytomny a skądinąd wiadomo żeby sobie tego życzył.
Pozdrawiam

 Re: Czy chory musi wyrazić zgodę na przybycie kapłana?
Autor: AsiaBB (---.c192.msk.pl)
Data:   2012-08-21 09:17

Spowiedź jest dobrowolna, nie można do niej zmusić. Nawet chorego.

 Re: Czy chory musi wyrazić zgodę na przybycie kapłana?
Autor: Jan (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-08-21 13:34

Tak, gdyż przyjęcie Sakramentu Pokuty i Pojednania wiąże się z osobistą chęcią penitenta do wyznania grzechów.

 Re: Czy chory musi wyrazić zgodę na przybycie kapłana?
Autor: m (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-08-22 17:09

Gdy umierał mój dziadek, do końca nie chciał księdza. Ale kiedy babcia upewniła się, że on już nic nie "kontaktuje", wezwała księdza. Jak to określił ksiądz przy formalnościach pogrzebowych, to był "prezent od rodziny".
Domyślam się, że sytuacja o którą pytasz jest podobna. Ostatnio znalazłam trafny fragment w Biblii, 1 J 4, 7-10 Bóg jest miłością: "Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością. W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu. W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy".
W odniesieniu zastanawiam się, czy ofiara Jezusa wystarczy, jeśli ktoś nie miał łaski wiary, a jednak przeżył dobrze swoje życie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: