logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Problem z mówieniem o sobie.
Autor: Ola (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-05-20 13:06

witam, zwracam się do Was z takim oto problemem. Od pewnego czasu zauważyłam coś dziwnego , co mnie niepokoi u siebie. Bez problemu potrafię rozmawiać na różne tematy z innymi ludźmi. Natomiast, kiedy mam dzielić się Słowem Bożym, mówić coś o sobie, swoje doświadczenia, jakby mój głoś zanikał, mówię bardzo cicho, plącze mi się język - istny bełkot. Bardzo mnie to martwi. Myślę o odejściu ze wspólnoty, bo wstydzę się mówić przez to co się dzieje. A jak już coś powiem to potem przeżywam to bardzo emocjonalnie bo mam świadomość jak to wszystko brzmiało. Do tego doszły myśli, żeby w ogóle nic nie mówić bo moje przemyślenia są dziwne, ludzie pomyślą, że coś ze mną nie tak itd. I tak już wbiłam sobie do głowy, że mają mnie za dziwadło i zamykam się na ludzi. Nie wiem co zrobić.

 Re: Problem z mówieniem o sobie.
Autor: Sowa (---.psgaz.pl)
Data:   2013-05-20 15:34

Znajdź wspólnotę, w której nie będziesz musiała nic mówić. Ważne będzie, że jesteś, jaka jesteś. Nie o wszystkim należy opowiadać. Jest czas mówienia. Jest czas milczenia.

 Re: Problem z mówieniem o sobie.
Autor: Esterka (---.165.kosman.pl)
Data:   2013-05-20 21:21

To normalne. Mów mimo wszystko. Nigdy nie wiesz, komu Twoje słowa pomagają.

 Re: Problem z mówieniem o sobie.
Autor: Ewa (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2013-05-20 22:02

Olu, w mojej ocenie trudności, jakie pojawiają się, gdy próbujesz mówić o sobie, dzielić się Słowem Bożym, mogą być wynikiem działania złego ducha. Zgodnie z regułami św. Ignacego, w takich sytuacjach trzeba działać wbrew, przeciwko pojawiającym się emocjom, zniechęceniom. Zachęcam Cię, byś nie rezygnowała ze wspólnoty i dzielenia się sobą z innymi. Pan Bóg chce, abyśmy przezwyciężali nasze trudności nawet jeśli nam wydają się czymś strasznym czy nienormalnym. Ofiaruj swój trud Jezusowi, a On w odpowiednim momencie pomoże Ci przezwyciężyć ludzkie słabości, kiedyś może również wyjaśni dlaczego takie trudności u Ciebie wystąpiły. Pozdrawiam :)

 Re: Problem z mówieniem o sobie.
Autor: B. (---.pl)
Data:   2013-05-20 22:59

"Bez problemu potrafię rozmawiać na różne tematy z innymi ludźmi." - to znaczy że wszystko jest w porządku :)

"Natomiast, kiedy mam dzielić się Słowem Bożym, mówić coś o sobie, swoje doświadczenia, jakby mój głoś zanikał, mówię bardzo cicho" - nie musisz mówić o sobie. Wszystko mówi się tylko w konfesjonale :)

 Re: Problem z mówieniem o sobie.
Autor: justyna (---.siedlce.vectranet.pl)
Data:   2013-05-21 10:23

Nie musisz mówić. Człowiek nie jest workiem bez dna, przez który wszystko przelatuje. Zmień wspólnotę, jeśli czujesz potrzebę przynależności do jakiejś. Tylko przynależność do wspólnoty parafialnej jest obowiązkowa.

 Re: Problem z mówieniem o sobie.
Autor: Maggy (---.play-internet.pl)
Data:   2013-05-21 11:23

Bądź sobą, zachowuj się tak jak możesz pod warunkiem, że nie krzywdzisz nikogo i tyle. Jak nie dasz rady mówić to powiedz, że wolisz pomilczeć i posłuchać innych. Po co się tak męczyć skoro Cię to aż tyle kosztuje i jeszcze w dodatku chcesz przez to odejść ze wspólnoty, a przecież to tak naprawdę żaden powód żeby z niej odejść. Nie lepiej, tak jak wyżej napisałam, powiedzieć, że jak na razie jesteś gotowa tylko na słuchanie innych? Ucieczka z tego "powodu" nie byłaby dobrym rozwiązaniem. A jeszcze jedno słowo odnośnie tego co inni myślą. Olu, nigdy nie wiemy co inni myślą, to tajemnica ich serca. No chyba, że nam uchylą rąbka tajemnicy i się podzielą swoimi myślami. A zresztą jakie to ma znaczenie co inni pomyślą? Krzywdzisz kogoś tymi swoimi lękami, Olu? Robisz coś strasznego przez to, że nie dasz rady mówić swobodnie o relacji z Bogiem, o tym jak doświadczasz Jego Słowo? To jakaś zbrodnia jest? No, Olu, pomyśl tak z dystansem na to i obiektywnie na ile potrafisz. Mówię Ci, że nie robisz nic złego. To jakaś Twoja niemoc z którą trzeba się na ten czas pogodzić. Tak po prostu. Trzeba przyjąć siebie, Olu, z tą niemocą i z łagodnością na siebie popatrzeć. Z łagodnością i ze zrozumieniem. Tak jest w Tobie, nie dasz rady póki co inaczej więc przyjmij siebie z tym z miłością, Olu. Popatrz na siebie z wyrozumiałą miłością i nie ukrywaj tej słabości przed innymi, nie wstydź się jej. Pokaż innym, że inaczej nie dasz rady ale też pokaż, że jesteś dla innych i w inny sposób możesz im dawać siebie przynajmniej na ten czas np. przez słuchanie, przez samą obecność, przez to że jesteś pomimo tej niemocy. A tak z własnego podwórka to..ja dopiero po prawie ośmiu latach bycia we wspólnocie zaczęłam swobodnie mówić i też modlić się na głos słowami modlitw, które wypływały same z serca. Wcześniej to było zupełnie nieosiągalne dla mnie i tak bardzo zazdrościłam innym animatorom, że tak potrafią. Po latach zrozumiałam, że zanim zaczęłam mówić tak jak zawsze tego chciałam to wcześniej po prostu zbierałam dobre owoce w tej wspólnocie, wcześniej tak nie mogłam bo też ten kontakt z Panem Bogiem nie był taki bliski. Bóg mi przemieniał serce, co raz więcej Go we mnie było aż w końcu Pan Bóg mnie uzdolnił i zaczęłam mówić bez żadnych oporów. Pan Bóg mnie zaczął otwierać, leczył moje lęki i się zaczęło gadanie;) Wszystko na tym świecie ma swój wyznaczony czas. Powodzenia w byciu sobą, Olu, Ci życzę. Przyjmij siebie z łagodnością w tej swojej niemocy i oddawaj lęki z tym związane na modlitwie Bogu. On będzie działał po Swojej myśli.

 Re: Problem z mówieniem o sobie.
Autor: Marta (---.40.82.13.threembb.co.uk)
Data:   2013-05-21 13:47

Olu, to normalne, że się stresujesz w takiej sytuacji. To dzielenie się Słowem Bożym czy mówienie o sobie ma prawo być trudniejsze niż zwykła rozmowa na luźne tematy (rozumiem, że chodzi o jakieś głębsze wynurzenia typu jak Bóg działa w moim życiu). Na rekolekcjach połowa osób sie trzęsła, niektórzy nawet się zdrowo popłakali mówiąc o sobie. Wszystkim jest trudno mówić na takie tematy i na pewno nie myślą sobie nic złego na Twój temat, tylko podchodzą do tego życzliwie. Więc nie uciekaj ze wspólnoty z tego powodu. Jak nie chcesz, to nie musisz nic mówić, albo mozesz coś bardzo krótkiego powiedzieć, żeby Ci było łatwiej.

 Re: Problem z mówieniem o sobie.
Autor: Ziuta (---.hsnet.ca)
Data:   2013-05-22 17:20

Posluchaj tego:
http://www.youtube.com/watch?v=EHOAfUKrWW4

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: