logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak naprawić skutki grzechów słownych?
Autor: Ala (---.k2media.com.pl)
Data:   2017-12-17 20:13

Mam pytanie dotyczące zadośćuczynienia krzywdy wyrządzonej bliźnim. Chcę bardzo się zmienić. Często krzywdę wyrządzałam ludziom słowem. Robiłam to można powiedzieć nałogowo. Nie wiem jak naprawić te krzywdy, bo sama nie wiem czym konkretnie, jak i kogo skrzywdziłam. Jak inaczej mogę te krzywdy naprawić?

Ps: chcę na tej spowiedzi powiedzieć wszystkie grzechy o jakich z zapomnienia nie powiedziałam na dawnych spowiedziach, a także wszystkie które popełniłam w ostatnim czasie. Czy nie będzie niczym dziwnym jeśli do konfesjonału pójdę z kartką (pytam, bo kiedyś ksiądz mi powiedział, że nie)

 Re: Jak naprawić skutki grzechów słownych?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-12-17 23:06

Kartka nie będzie niczym dziwnym. Uwierz księdzu, wie, co mówi :)

Niepotrzebne słowa - nie wiemy, o jakie sytuacje chodzi..
Ale jeśli powiedziałaś komuś bezpośrednio coś, co go zraniło, i wiesz, że poczuł się skrzywdzony Twoją wypowiedzią kierowaną do niego - to warto go przeprosić. I módl się za tę osobę.

Natomiast jeśli mówiłaś coś złego, nieprawdziwego, krzywdzącego czy niepotrzebnego o kimś za jego plecami, obmawiałaś kogoś, oczerniałaś itp. - to lepiej nie iść do osoby obmawianej, ale do tych, którzy usłyszeli Twoje niepotrzebne, krzywdzące słowa. I odwołaj przed tymi słuchaczami to, co mówiłaś o kimś innym. Przyznaj, że to było złe, nieprawdziwe, że ich wprowadziłaś w błąd itp.
Jeśli pójdziesz do osoby obmawianej, to możesz (kolejny raz) zadać jej ból.
I módl się za obmawianych.

 Re: Jak naprawić skutki grzechów słownych?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-12-18 12:10

Jeśli chodzi po prostu o przykre, obraźliwe słowa pod adresem danej osoby(nazwanie jej w taki, czy inny sposób) - należy szczerze przeprosić tę osobę. Gdyby zaś Twoje grzechy słowne (czytaj: obmowa) przyczyniły się do powstania czyjegoś nieprawdziwego obrazu w oczach innych ludzi, spowodowały jakieś straty dla tego kogoś - to należy najpierw zaprzeczyć całą tę nieprawdę (równie odważnie, jak się ją "wyprodukowało"), a następnie pójść bezpośrednio do osoby, którą obmawiałaś i powiedzieć, że ze swojej strony postarałaś się wszystko jak najlepiej "odkręcić". I oczywiście również przeprosić. Nie bać się tego typu konfrontacji - w przeciwnym wypadku za jakiś czas prawda na temat tego, jak było może wyjść na jaw(za pośrednictwem osób trzecich) i Twoje stosunki z obmawianym/obmawianą znów mogą się popsuć.

 Re: Jak naprawić skutki grzechów słownych?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-12-18 18:32

To, o czym napisał Mateusz w swoim poscie, nie jest obmową, ale oszczerstwem. Różnicę między jednym a drugim wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego:

2477 Poszanowanie dobrego imienia osób zabrania jakiegokolwiek niesprawiedliwego czynu lub słowa, które mogłyby wyrządzić im krzywdę. Staje się winnym:
- pochopnego sądu, kto nawet milcząco uznaje za prawdziwą - bez dostatecznej podstawy - moralną wadę bliźniego;
- obmowy, kto bez obiektywnie ważnej przyczyny ujawnia wady i błędy drugiego człowieka osobom, które o tym nie wiedzą;
- oszczerstwa, kto przez wypowiedzi sprzeczne z prawdą szkodzi dobremu imieniu innych i daje okazję do fałszywych sądów na ich temat.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-2.htm


Oszczerstwo można i powinno się sprostować. Obmowy się nie da. Formą wynagrodzenia za obmowę może być uwypuklenie dobrych cech obmawianego uprzednio człowieka.

Przepraszanie za oszczerstwa lub obmowy dla mnie wcale nie jest takie oczywiste jak dla Mateusza. Nie chciałabym się dowiadywać od osób, które pragną oczyścić swoje sumienie, w jaki sposób mnie oczerniały lub obmawiały. Tego rodzaju niespodzianki nie są mi miłe. Naprawdę. Jeśli ktoś chce mi wynagrodzić krzywdę, niech zacznie mieć na uwadze moje dobro, a nie jedynie własne. Niech się nie łudzi, że jeśli od niego się dowiem o oszczerstwie, a nie od osób trzecich, to stosunki między nami na pewno pozostaną takie same. Niech nie próbuje w ten sposób SIEBIE zabezpieczać przed konsekwencjami, jakie niosą za sobą złe słowa o bliźnich.

Alu, piszesz o nałogowym krzywdzeniu słowem. Spróbuj zatem dojść do źródeł swojego nałogu. Przemyśl, co jest powodem, że Twoje słowa uderzają w dobro bliźnich, zamiast nieść im dobro.
Zacznij praktykować dobre myślenie o ludziach, a z pewnością po jakimś czasie znajdzie to wyraz w słowach, które wypowiadasz.

 Re: Jak naprawić skutki grzechów słownych?
Autor: Tomek (---.toya.net.pl)
Data:   2017-12-19 17:18

Miałem kartkę bo po 27 latach grzechu to... Czegoś bym nie powiedział a i tak nie wszystko zapisałem. Więc śmiało wg mnie można.

 Re: Jak naprawić skutki grzechów słownych?
Autor: opq (---.dynamic-ra-12.vectranet.pl)
Data:   2017-12-20 21:09

Jeśli naprawdę chcesz zmiany w tym zakresie to:
1. Uświadom sobie ze sama z siebie nic nie możesz uczynić. Potrzebujesz pomocy Ducha Świętego.
2. W imię Jezusa Chrystusa przebaczam sobie …ze byłam okrutna, kłótliwa, agresywna, raniłam i poniżałam innych zamiast błogosławić /odpowiednio co wg ciebie/
3. W imię Jezusa Chrystusa mocą Jego Najświętszej Krwi wyrzekam się i odwołuję wszystkie złe słowa, złorzeczenie, kłamstwa, oszczerstwa, obmowy, wulgaryzmy, agresję słowną itp.- wybierz co chcesz odwołać /jeśli nie masz dość wiary, powiedz to wobec spowiednika w konfesjonale/.
Możesz pomodlić się o błogosławieństwo dla tych osób.

To jest przesłanie z części 5 i 6 rekolekcji. Więcej poznasz w „Rekolekcje adwentowe-Zerwij kajdany” prowadzone przez o. Remigiusza Recława SJ. Dobrze byłoby poznać wszystkie części, są krótkie.
https://www.deon.pl/religia/rekolekcje-adwentowe/adwent-2017/zerwij-kajdany/art,7,rzeczy-ktore-otwieraja-nas-na-dzialanie-zla.html?utm_source=deon&utm_medium=link_artykul

Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: