logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy ta modlitwa może być moim bożkiem?
Autor: Julia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-05-01 19:59

Już od jakiegoś czasu odmawiam codziennie 7 Ojcze nasz i 7 Zdrowaś Maryjo. Często mam problemy z tą modlitwą, strasznie długo ją odmawiam (o wiele dłużej niż inni) i to mnie bardzo zniechęca jednak odmawiam ją ze względu na tajemnice wiążące się z odmawianiem tej modlitwy (m. in. ten kto będzie odmawiał tą modlitwę 12 lat pójdzie od razu do nieba). Często jak nadchodzi następny dzień i pomyślę, że znowu muszę odmówić tą modlitwę to wszystkiego mi się odechciewa. Nie chodzi o to, że nie chce modlić się do Boga, tylko wolę inne krótsze modlitwy, które nie sprawiają mi problemu. Czy to jest bałwochwalstwo? Czy ta modlitwa może być jakimś moim bożkiem?

 Re: Czy ta modlitwa może być moim bożkiem?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-05-02 15:34

Jakiś problem tu widać, ale niekoniecznie taki, jak określiłaś go w temacie. Po pierwsze: bardzo mocne, wręcz kurczowe przywiązanie do zasłyszanej/przeczytanej gdzieś obietnicy pewnego zbawienia, pod warunkiem odmawiania wskazanych modlitw po siedem razy. Każda modlitwa powinna być ufnym zwróceniem się człowieka do Boga. Z kolei w przypadku zaleceń, aby tę czy inną modlitwę odmawiać ileś razy pod rząd, bo inaczej nie odniosą efektu może dojść do pewnego automatyzmu, który bywa, że usuwa szczerość, a nawet świadomość wypowiadanych słów. Po prostu "produkujesz" je, ale Twoje myśli krążą jedynie wokół tego, czy odmówiłaś już Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo czy inną modlitwę wskazaną liczbę razy. Powinny natomiast być skierowane ku Bogu, prawda? Kolejne zastrzeżenie dotyczy efektów, które mają wynikać z podjętej przez Ciebie praktyki. Będziesz modlić się tą metodą "2 x 7" nawet codziennie i co? Czy w ten sposób zostaniesz zwolniona z konieczności dbania o stan sumienia, przestaniesz grzeszyć w jakikolwiek sposób? Oczywiście, że nie, gdyby tak było, musiałabyś traktować modlitwę jako czynność niemal magiczną: coś wypowiesz i efekt na pewno będzie dokładnie taki, jak zakładałaś. Mam nadzieję, że tak nie jest.
Tak więc odnośnie do Twoich pytań: modlitwa zasadniczo nie jest bożkiem, bo nie odciąga człowieka od prawdziwego Boga, ale nie można traktować jej w sposób magiczny, o czym wspomniałem.

 Re: Czy ta modlitwa może być moim bożkiem?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-05-02 18:48

Modlitwa jako czynność może być traktowana magicznie, zrobię to - więc się stanie bez względu na moje usposobienie czy dobre lub złe życie, uchybię rytuałowi powtórzeń - więc się nie stanie.
Nie powtórze razy 7, tylko 6 - więc pójdę do piekła? Nonsens. Takie pojmowanie modlitwy jest z pewnością niewłaściwe.
Jeśli powtarzana modlitwa, i to w określonej konfiguracji, jest ważniejsza od Pana Boga, od zdrowej, świadomie poglebianej, ufnej relacji z Nim, to tak - modlitwazapewne może być bożkiem w tym sensie, że Boga zasłania albo traktuje Go jako środek do celu albo jako, przepraszam, obsługę klienta.

Jest też drugi kłopot: "wolę inne krótsze modlitwy, które nie sprawiają mi problemu".
Z jednej strony jest rzeczą normalną, że lubimy takie a nie inne modlitwy (i z wiekiem to się wielu osobom na różne sposoby zmienia, mi też, i OK).
Z drugiej - nie chodzi o to, aby modlitwa była zawsze lekka, łatwa i przyjemna. Oraz krótka. Szukanie modlitwy, która nie sprawia problemu, może być czasami pułapką pójścia na łatwiznę. Kiedy indziej jest znakiem, że należy zmienić formę. Tego się nie da anonimowo rozstrzygnąć na forum, takie rzeczy się rozeznaje z czasem, no i świetnie jest móc się poradzić kierownika duchowego czy spowiednika, aby nie dać się zwieść sobie samemu.

 Re: Czy ta modlitwa może być moim bożkiem?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-05-05 21:42

Jeśli prywatne objawienia są dla Ciebie ważne to Ci podam fragment z objawienia Boga Ojca danego Eugenii Ravasio: "Wszyscy ci, którzy wezwą mnie imieniem Ojca – choćby tylko jeden raz – nie zginą, ale pewni będą życia wiecznego razem z wybranymi". Źródło: np. tutaj:
http://osuch.sj.deon.pl/2013/11/26/bog-ojciec-mowi-do-swoich-dzieci-oredzie-boga-ojca-zatwierdzone-przez-kosciol/

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: