logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jakie są warunki zostania nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii?
Autor: Max (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-12 22:05

Szczęść Boże
W naszej parafii jest dwóch szafarzy. Są zonaci mają dzieci, mieszkają na moim osiedlu. Zawsze w niedziele na Mszy czytają pisma lub spiewają psalm oraz udzielają Komunii Świętej. Jakie warunki nalezy spęłnić aby służyć w ten sposób Bogu?
Pozdrawiam

 Re: Jakie są warunki zostania nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii?
Autor: Robert (212.160.172.---)
Data:   2005-09-13 09:40

Chłopie, na co czekasz? Masz dwóch gości w swojej parafii, a nie zapytałeś ich jeszcze... Stary, więcej odwagi :-)

 Re: Jakie są warunki zostania nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii?
Autor: Krzysiek (212.160.172.---)
Data:   2005-09-14 11:36

Coś znalazłem - o reszte zapytaj swojego proboszcza

Świeckim, nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej może zostać mężczyzna w wieku od 35 do 65 roku życia. Powinien odznaczać się nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością oraz poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych. Kandydat powinien też mieć przynajmniej średnie wykształcenie oraz odznaczać się znajomością prawd teologicznych, zwłaszcza tych dotyczących Eucharystii, liturgii i Kościoła.
Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej (NS)

Biskupi polscy nie wyrazili zgody na udzielanie posługi akolity świeckim mężczyznom. Wielu biskupów wprowadziło natomiast w swoich diecezjach funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Jest nim mężczyzna194 powołany do tej posługi zgodnie z prawem Kościoła. Jego obecność wyraża troskę Kościoła, aby wielki dar Eucharystii mógł z łatwością dotrzeć do każdego wierzącego, nawet w sytuacji gdy szafarze zwyczajni nie mogą tego uczynić w sposób skuteczny.

Jego zadaniem jest pomoc w rozdzielaniu Komunii świętej w czasie celebracji eucharystycznej, gdy zachodzi taka konieczność196, oraz zaniesienie jej chorym, których stan duchowy jest znany. By wykonywać tę posługę musi być do niej odpowiednio przygotowani. Może ją wykonywać również poza swoją diecezją.

W spełnianiu tej funkcji powinien przestrzegać następujących zasad:
a. Przed Mszą świętą przygotowuje naczynia z hostiami do konsekracji i ustawia je na kredensie. Uczestniczy w liturgii w prezbiterium ubrany w albę. Może wykonywać również inne funkcje, gdy brakuje odpowiednich ministrów.
b. Komunię świętą przyjmuje na klęcząco przy ołtarzu, najlepiej pod obiema postaciami. Następnie wstaje i przyjmuje z rąk celebransa naczynie z Ciałem Pańskim. Dopiero potem kieruje się tam, gdzie będzie rozdzielał Komunię świętą
c. Szafarze nadzwyczajni nie mogą sami sobie udzielać Komunii świętej, zabierać sami z ołtarza naczynia z Ciałem Pańskim. Absolutnie nie powinni także pozostawać w czasie Mszy świętej w zakrystii
I jeszcze jeden art z gazety.pl

Komunia święta z rąk świeckiej osoby? W naszej diecezji jest to już możliwe. W sobotę biskup radomski ustanowi pierwszych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej

Nadzwyczajni szafarze komunii świętej to świeccy mężczyźni, którzy w imieniu kapłanów zanoszą komunię chorym i pomagają w rozdawaniu jej w czasie większych uroczystości kościelnych. W naszej diecezji będzie ich na razie 80. Dzisiaj o godz. 18 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego zostaną ustanowieni podczas uroczystej mszy świętej odprawionej przez ordynariusza diecezji radomskiej, ks. biskupa Zygmunta Zimowskiego.

- To jeden z wielu owoców duchowych I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Radomskiej. Dzięki szafarzom chorzy i niepełnosprawni będą mogli przynajmniej raz w tygodniu przyjąć komunię świętą, bo zdarza się, że kapłani nie są w stanie dotrzeć do wszystkich - wyjaśnia ksiądz biskup Zimowski.

Nadzwyczajnym szafarzem może zostać mężczyzna w wieku 35-65 lat, bierzmowany katolik, z wykształceniem przynajmniej średnim, nieobciążony karą kanoniczną, odznaczający się nieskazitelnym morale, pobożnością oraz poważaniem wśród duchownych i wiernych. Kandydaci na szafarzy zostali wytypowani przez proboszczów, a następnie przeszli trzymiesięczne szkolenie z teologii dogmatycznej, liturgiki, historii Kościoła i Pisma Świętego zakończone egzaminem.

- Wiem, że to, co nowe, może być z trudem akceptowane. Podobnie z oporami przyjmowano udzielanie komunii świętej na dłoń. Ale - jak wyjaśniam osobom, które zwracają się do mnie ze swoimi wątpliwościami, czy nie jest to sprzeczne z tradycją Kościoła - zarówno nadzwyczajni szafarze, jak i komunia na dłoń są umocowane w historii Kościoła - tłumaczy biskup Zimowski.

Świeccy rozdawali komunię już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Do tej praktyki Kościół powrócił po Soborze Watykańskim II. Dokumentem zarządzającym wprowadzenie nadzwyczajnych szafarzy eucharystii jest "Instrukcja Świętej Kongregacji ds. Kultu Bożego" z 29 stycznia 1973 r., zatytułowana "Immensae caritatis". Zarządza o­na użycie nadzwyczajnych szafarzy "w przypadkach rzeczywistej konieczności". 2 maja 1990 r. Konferencja Episkopatu Polski upoważniła biskupów diecezjalnych do powołania szafarzy. Obecnie w Polsce posługuje ich blisko 3,5 tys.

Mam nadzieję że teraz będziesz już wiedział chyba wszystko
Szczęść Boże i powidzenia

 Re: Jakie są warunki zostania nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-14 13:51

Nasuwa mi się takie pytanie. Czy jeżeli szafarz nadzwyczajny pójdzie z Komunią Św. do chorego, a ten powie, że musi przed przyjęciem Komunii św. przystąpić do spowiedzi, to co wówczas? Zazwyczaj do chorych księża chodzą raz w miesiącu, a więc jest to sytuacja prawdopodobna. Czy szafarz w takim przypadku sam spożywa Ciało Pańskie, czy odnosi Je do kościoła? Bo przecież szafarz nie może wyspowiadać chorego... Chory, postawiony przed dylematem, może także przyjąć Komunię Św. bez spowiedzi, mimo, że taką potrzebę odczuwa, a nie byłoby to dobre...
Przypuszczam, że takie ewentualności były brane pod uwagę przy ustanawianiu funkcji szafarza, a więc jeżeli ktoś potrafi odpowiedzieć mi na te pytania, będę wdzięczna.

 Re: Jakie są warunki zostania nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-09-14 15:35

Zazwyczaj księża znają swoich podopiecznych, a w związku z tym, wiedzą, kiedy im, czego potrzeba. W dobie powszechnej telefonii - stacjonarnej, komórkowej, skype, gg - żeby nie było protestu, to należałoby przyjąć, że chorzy leżący w domu, raczej mają opiekę kogoś z rodziny, sąsiadów, czy nawet pracownika społecznego i ten ktoś może być przecież pośrednikiem miedzy chorym, a proboszczem, który na terenie swojej Parafii o wszystkim decyduje. Czyli wydaje mi się, że każdy problem można w różny sposób rozwiązać. Chory, który nie ma nikogo, zazwyczaj leży w szpitalu, albo w jednym z Domów Opieki Społecznej. Państwo ma przecież obowiązek opieki nad niedołężnymi członkami swojego społeczeństwa.
Taka, więc sytuacja, o której napisałaś Kochana X. oczywiście hipotetycznie, ale i tez realnie, może się zdarzyć, lecz myślę, że raczej należałoby ją zaliczyć do rzadkości.
Przyznam, że zabiłaś mi ćwieka zapytaniem, co z Ciałem Pańskim w sytuacji niemożności przyjęcia Go przez chorego, skoro uznał on, że bez sakramentu pokuty i pojednania nie jest Go godzien. Ale kierując się zdrowym rozsądkiem, szafarz nadzwyczajny nie przyjął sakramentu święceń, chociaż przeszedł odpowiednią do stanu formację duchową i otrzymał nominację z rąk bpa, ale nie ma takiej „władzy”, jaką otrzymują prezbiterzy, mocą tego sakramentu. Czyli raczej nie powinien spożywać Ciała Pańskiego, niejako w zastępstwie. Powinien, więc odnieść Je do kościoła z należnym szacunkiem i oddać Proboszczowi na przechowanie do tabernakulum.
Mam nadzieję, że się mylę (to przepraszam za podejrzenie), ale czy może Tobie przeszkadza to, że są świeccy nadzwyczajni szafarze Eucharystii? I czy to co napisałam pomogło Ci rozwiać zakradające się wątpliwości?
Pozdrawiam bardzo serdecznie, szczęść Boże

 Re: Jakie są warunki zostania nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-14 22:13

Miła Bogno ;)
Tak, zgadzam się, Kościół to Ciało samego Chrystusa... A więc święte.
(12) Tak też i wy, skoro jesteście żądni darów duchowych, starajcie się posiąść w obfitości te z nich, które się przyczyniają do zbudowania Kościoła. 1 Kor 14:12
Oczywiście Pismo Święte podaje prawdę rzetelnie, np. Pan Bóg nie wymazał słabości Apostołów, np. św. Piotra, albo zob. Ap. 3:1-2. Bywa, że człowiek podlega słabościom, to normalne. Na takie sytuacje bierzemy tabletkę alboco, no i zawsze powierzamy sprawy Głowie, Temu, o którym św. Paweł pisał „...ma moc utwierdzić was zgodnie z Ewangelią i moim głoszeniem Jezusa Chrystusa, zgodnie z objawioną tajemnicą, dla dawnych wieków ukrytą” Rz 16:25. W razie, gdyby zaistniała potrzeba, zawsze mogę (można) skorzystać z Mt 18:15.
Serdecznie pozdrawiam ;)

 Re: Jakie są warunki zostania nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-09-14 23:02

Przepraszam, ale nie bardzo rozumiem, nie potrafie dostrzec związku ostatniego posta X. z moją odpowiedzią w tym wątku. Czy mogłabym prosić o komentarz do sigli Biblijnych zamieszczonych. Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Jakie są warunki zostania nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-15 02:12

Dobrze, rozbuduję nieco ;)
Kościół to Ciało samego Chrystusa... A więc jest święty.
Naszym postępowaniem jako członkowie Kościoła mamy przyczyniać się do zbudowania Kościoła:
„(12) Tak też i wy, skoro jesteście żądni darów duchowych, starajcie się posiąść w obfitości te z nich, które się przyczyniają do zbudowania Kościoła.” (1 Kor 14:12).

Oczywiście, Kościół składa się ze słabych ludzi, a więc musi czasem doznawać pewnych tego skutków. Pismo Święte podaje prawdę rzetelnie, np. Pan Bóg nie wymazał słabości Apostołów, św. Piotra (gdy stchórzył) - późniejszego Pasterza („paś owce moje”) nazwanego Skałą, Pismo Święte zawiera także wzmianki o słabościach kościołów lokalnych (zob. Ap. 3:1-2). Człowiek ma duszę i ciało. Jeżeli niedomagają, leczy się je - duszę w konfesjonale (m.in.), a ciało - zażywając np. tabletki. Wszelkie słabości trzeba jednak zawsze, przede wszystkim, powierzać Głowie (Kościoła), czyli Chrystusowi, Temu, o którym św. Paweł pisał „...ma moc utwierdzić was zgodnie z Ewangelią i moim głoszeniem Jezusa Chrystusa, zgodnie z objawioną tajemnicą, dla dawnych wieków ukrytą” Rz 16:25.
W razie poważniejszych wątpliwości (tu co do funkcji szafarza), gdyby zaistniała taka potrzeba, zawsze mogę skorzystać z rad zawartych w Mt 18:15, gdzie jest mowa o rozmowie w cztery oczy, czyli mogę zgłosić swoje zapytanie bezpośrednio do np. komórki Episkopatu, która się tym tematem zajmuje. Przepraszam Bogno, rzeczywiście może napisałam zbyt skrótowo. Widziałam w kalendarzu misyjnym zdjęcie kobiety udzielającej Komunię Św., słusznie więc coś wyczułaś. Ale może była to nieprawidłowość? Nie wiem. Nie bardzo miałam chęć rozważać tak szczegółowo sprawę szafarzy, ponieważ szanuję decyzje Kościoła. Niemniej znam przypadki, kiedy na skutek sygnałów od wiernych, Stolica Apostolska wystosowywała pisma wyjaśniające w różnych sprawach. A zatem, jeśli jakieś poważniejsze wątpliwości mielibyśmy, to sądzę, że powinniśmy je sygnalizować (rzeczowo, ale z miłością) właściwym władzom Kościoła. Jedno z takich pism Stolicy Apostolskiej było cytowane tu na Forum, ale dotyczyło innej sprawy (Komunii Św. na kolanach chyba w Ameryce).
Czyli, chciałam odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale jednocześnie trochę chciałam się wymigać (z w/w powodów, a także pamiętając o formule Forum) od odpowiedzi... Mam nadzieję, że nie masz mi tego za złe :) A jeżeli coś (niechcący) nabroiłam, to przepraszam...
Bardzo serdecznie pozdrawiam, Bogno,

 Re: Jakie są warunki zostania nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-09-15 02:32

Ok. teraz już wszystko jasne. Początkowo nie widziałam związku z moim wyjaśnieniem, ale teraz juz rozumiem i sie nie dziwię temu pytaniu. Także uważam, że kobieta nie powinna byc nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii, a i w Prawie Kanonicznym nie ma raczej mowy o kobietach, tylko mężczyznach świeckich kan (230 i 910), jako szafarzach. Kobieta ma swoje miejsce w Kosciele i nie powinna pchać się tam, gdzie wszystko jest niejako z urodzenia 'zarezerwowane' dla męzczyzn. Co nie znaczy, że w ten sposób zabiera sie jej cokolwiek z jej kobiecej godności.
Nie ma mowy o zadnym brojeniu, to juz raczej ja przepraszam za... wszystko, szczęść Boże.

 Re: Jakie są warunki zostania nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii?
Autor: kaśka (---.brama.prenet.pl)
Data:   2005-09-15 08:19

Dodam tylko, że od lat jeżdżąc do Austrii przyjmuję tam komunię sw. z rąk kobiety: siostry zakonnej . Moje pytanie miejscowy ksiądz już wiele lat temu potraktował jako brak wiedzy o zmianach posoborowych... Wtedy się zawstydziłam. Ale dziś rozumiem, że różne są oblicza narodowe Kościoła i pewnie też szczególna sytuacja Kościoła w Polsce, który jakby dojrzewa do zmian w swoim własnym tempie...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: