logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
s. Agnieszka Koteja
Obietnica. Rekolekcje wielkopostne z Adamem - Albertem
Wydawnictwo eSPe
 


Poruszające. Piękne. Prawdziwe. Takie powinny być rekolekcje. I takie właśnie są teksty siostry Agnieszki Kotei, albertynki, powstałe z myślą o nauczaniu wielkopostnym. Odkrywają to, co nieznane. Otwierają na piękno. Odsłaniają rzeczy prawdziwie ważne. Pomagają dobrze przeżyć czas przygotowania na Zmartwychwstanie. Inspirowane życiem, myślami i twórczością Adama Chmielowskiego – brata Alberta, pokazują drogę do Pana, trudną, ale i pełną zachwytów. Są medytacją nad dojrzewaniem do powołania, życiem w łasce, „grobami codzienności” i nadzieją dotarcia do ziemi obiecanej.  
  
wydawnictwo: eSPe
rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8201-008-4 
format: 140x200 
liczba stron: 112
oprawa: miękka
  

 

wielki czwartek
 
W scenie z Betanii także odruchowo widzimy, że to, co robi Maria, jest piękne. Może niekoniecznie bardzo rozumne, ale piękne. A gdy zatrzymamy się przy tej scenie dłużej, to się okaże, że Pan Jezus oceni jej czyn jako także bardzo racjonalny – to jest ich ostatnie spotkanie i Maria dokonała namaszczenia Jego ciała na pogrzeb (por. Mk 14, 8-10). Jak bardzo racjonalny był jej uczynek, przekonają się wszyscy za kilka dni – z powodu pośpiechu bezpośrednio po śmierci nikt już tego nie zdążył zrobić. 
 
Judasz, który trzy lata był z Jezusem, dzień za dniem, w dzień i w noc, nie dosłyszał, jak Jezus mówił, że Jego czas dobiega końca. Maria z Betanii mogła Jezusa widzieć tylko raz na jakiś czas, a jednak patrzyła na Niego i słuchała Go w taki sposób, że to usłyszała i postąpiła najpiękniej, jak mogła, najlepiej jak w tej sytuacji można było postąpić.
 
W Ewangelii św. Jana arcykapłan mówi: „Lepiej żeby zginął jeden człowiek, niż żeby zginął cały naród” (J 11,50). Święta racja... „Lepiej”, żeby zginął jeden niż wszyscy. To jest właśnie pytanie o dobro bardzo bliskie myśleniu o tym, co się bardziej opłaca.
 
A tymczasem Pan Bóg nie robi tego, co się bardziej opłaca tu, teraz. 

1 2  następna
Zobacz także
Jacek Salij OP

Jeżeli w Kościele jest Chrystus, jeżeli głoszone jest w nim przemieniające człowieka Słowo Boże, jeżeli udzielane są w sakramenty, jeżeli dzięki darowi Eucharystii, dostępne jest nieosiągalne ludzkimi siłami zjednoczenie z Chrystusem - to dlaczego w Kościele tyle zła? Żyjący w V w. św. Fulgencjusz zwrócił uwagę na jałowość tego pytania – przecież dobrze wiemy, że źródłem zła są nasze grzechy. Naprawdę ważne jest pytanie inne: co robić w obliczu zła, jakie widzimy w Kościele? 

 
ks. Krzysztof Porosło
Mieszkam w Hiszpanii. Chyba niczego mi tak bardzo nie brakuje jak polskiego Adwentu. W Hiszpanii na przykład nie odprawia się Rorat, z którymi związane jedne z moich najpiękniejszych dziecięcych wspomnień. Mama tuż po 5 rano próbowała dobudzić mnie i moją siostrę. Na stole w kuchni czekała gorąca herbata albo kakao. W pokoju były przygotowane cztery warstwy zimowych ubrań, bo na zewnątrz było kilkanaście stopni mrozu.  
 
pewien student
Jeszcze kilka lat temu fakt że Polak jest Papieżem – czyli przedstawicielem Chrystusa na ziemi – nie robił na mnie większego wrażenia. Wszystko zmieniło się pamiętnego 2 kwietnia 2005 roku. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy jak od tego momentu moje życie diametralnie się odmieni. Moja ówczesna „kondycja” duchowa i egzystencjalna była fatalna. Przez kilka ostatnich lat żyłem z dala od Boga i Kościoła...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS