logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
s. Agnieszka Koteja
Obietnica. Rekolekcje wielkopostne z Adamem - Albertem
Wydawnictwo eSPe
 


Poruszające. Piękne. Prawdziwe. Takie powinny być rekolekcje. I takie właśnie są teksty siostry Agnieszki Kotei, albertynki, powstałe z myślą o nauczaniu wielkopostnym. Odkrywają to, co nieznane. Otwierają na piękno. Odsłaniają rzeczy prawdziwie ważne. Pomagają dobrze przeżyć czas przygotowania na Zmartwychwstanie. Inspirowane życiem, myślami i twórczością Adama Chmielowskiego – brata Alberta, pokazują drogę do Pana, trudną, ale i pełną zachwytów. Są medytacją nad dojrzewaniem do powołania, życiem w łasce, „grobami codzienności” i nadzieją dotarcia do ziemi obiecanej.  
  
wydawnictwo: eSPe
rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8201-008-4 
format: 140x200 
liczba stron: 112
oprawa: miękka
  

 

wielki poniedziałek


Kluczem rekolekcji są słowa proroka Ezechiela, Boże Słowo, które otrzymujemy na początku Wielkiego Postu. Jest ono pełne pięknych obietnic. Pan Bóg mówi, że otwiera coś nowego, że wydobywa nas z grobu i wiedzie do kraju, który nazywa naszym (Ez 37,12-14).
 
Dla kogo jest obietnica nowego otwarcia?
 
Dla ludzi, którzy mówią: „Wyschły kości nasze, minęła nadzieja nasza, już po nas” (Ez 37,11). Tak brzmi werset poprzedzający dzisiejsze Słowo. Ile razy myślimy: już po nas! A Pan Bóg obiecuje, że wyschłe kości oblecze w mięśnie, otoczy ścięgnami, sprawi, że obrosną ciałem, tchnie w nie swojego ducha – tak jakby odtwarzał ciało i na nowo czynił dzieło stworzenia.
 
Pan Bóg stworzył człowieka szóstego dnia, w ostatnim dniu swej pracy – czyli w nasz piątek (Rdz 1,27). Wielki Post, czas pokuty – jakby czterdziestodniowy piątek – może być czasem podwójnego dziękczynienia. Dziękujemy Panu Bogu za to, że nas stworzył, i za to, że nas stworzył jeszcze raz, wydobywając z grobu naszego grzechu.
 
Pierwszą wiadomością wielkopostną i rekolekcyjną jest więc prawda o tym, że Pan Bóg nas chciał. Ulepił człowieka własnymi rękami (Rdz 2,7), tak jakby każdego z nas osobiście tkał we wnętrzu ziemi. W Psalmie 139 są piękne słowa: „Ty mnie utkałeś w łonie matki, dziękuję Ci, żeś mnie tak cudownie stworzył, godne podziwu są Twoje dzieła”.

1 2  następna
Zobacz także
Wojciech Świątkiewicz

Świadek życia św. Franciszka, brat Tomasz z Celano, na żądanie papieża Grzegorza IX w latach 1228-1229 zredagował „Życiorys pierwszy św. Franciszka z Asyżu”. W nim zawarł informacje o podróży, jaką ten odbył trzynaście lat po nawróceniu, a więc w 1219 r. Był to czas wojen krzyżowych i stanięcie przed sułtanem wymagało niemało odwagi. Franciszek zresztą liczył się z męczeństwem.

 
Mariusz Kożuchowski SchP
Gdy kapłan wychodzi wszyscy powstają z miejsc. Postawa stojąca jest wyrazem aktywności człowieka, jest też znakiem uszanowania. Na widok osoby zajmującej jakieś wysokie stanowisko wstaje się. Podczas liturgii stajemy w postawie modlitewnej przed Bogiem. Ta postawa symbolizuje naszą wolność, radość...
 
ks. Krzysztof Pawlina
Dlaczego tak wielu młodych pokochało Jana Pawła II? Chyba m.in dzięki temu, że był świetnym pedagogiem. Tajemnica jego pedagogii zawiera się w przyjęciu przez niego idealistycznej wizji człowieka, przez co rozumiem pozytywne patrzenie na niego. Jan Paweł II uważał, że dobro, które jest w człowieku, zawsze się obroni, natomiast zło ma określoną miarę, dlatego w końcu się wyczerpie – trzeba tylko okazać cierpliwość. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS