logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
s. Agnieszka Koteja
Obietnica. Rekolekcje wielkopostne z Adamem - Albertem
Wydawnictwo eSPe
 


Poruszające. Piękne. Prawdziwe. Takie powinny być rekolekcje. I takie właśnie są teksty siostry Agnieszki Kotei, albertynki, powstałe z myślą o nauczaniu wielkopostnym. Odkrywają to, co nieznane. Otwierają na piękno. Odsłaniają rzeczy prawdziwie ważne. Pomagają dobrze przeżyć czas przygotowania na Zmartwychwstanie. Inspirowane życiem, myślami i twórczością Adama Chmielowskiego – brata Alberta, pokazują drogę do Pana, trudną, ale i pełną zachwytów. Są medytacją nad dojrzewaniem do powołania, życiem w łasce, „grobami codzienności” i nadzieją dotarcia do ziemi obiecanej.  
  
wydawnictwo: eSPe
rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8201-008-4 
format: 140x200 
liczba stron: 112
oprawa: miękka
  

 

wielki piątek
 
Oddać serce krzyżowi nie oznacza zatem masochizmu, szukania perwersyjnej rozkoszy w cierpieniu. Nie. Oznacza decyzję przyjmowania cierpienia – tego, które przychodzi. Jest to decyzja, wybór woli – jak pisze – „na zimno”.
 
A jakie jest uzasadnienie tej decyzji? „Miłość krzyża opiera się na chęci podobieństwa z Chrystusem”. To jest motywacja! Chęć podobieństwa z Chrystusem. I ciąg dalszy: „...na zgadzaniu się z wolą Jego”. I znów zapytajmy: co to jest zgadzanie się z wolą Jego, z wolą Bożą? Nie to, że gdy piorun strzeli mi w komputer i zje twardy dysk, to powiem: bądź wola Twoja. Chodzi o to, że brat Albert, który rozczytywał się w Janie od Krzyża, właśnie tak definiował miłość.
 
Miłość znaczy: chcieć tego, czego Ukochany chce, nie chcieć tego, czego Ukochany nie chce. W tym sensie zgadzać się z wolą Jego, czyli chcieć tego samego, co On, znaczy po prostu: kocham. Chcę tego co On, bo naprawdę kocham. A troszkę dalej brat Albert pisze (w jego notatkach są czasem takie urywane zdania, czasem nawet pojedyncze słowa): „Zdaje się, że zawsze (?) każde cierpienie. Diamenty. Choćby tylko to, że się naśladuje Chrystusa. Moja duszo, trzeba cierpieć! Uncja krzyża warta 10 funtów modlitwy”.

1 2  następna
Zobacz także
ks. Mariusz Sztaba

Wydaje się, że we współczesnym dyskursie edukacyjnym, nie ma miejsca dla propozycji wychowania chrześcijańskiego. A jeżeli wspomina się o niej, to na zasadzie czegoś historycznego albo konfesyjnego, przez co ograniczonego do określonej grupy i miejsca. Na tej podstawie ukazuje się wychowanie chrześcijańskie jako coś archaicznego mało znaczącego we współczesnym dyskursie nad wychowaniem

 
Radosław Błaszczyk SDB

Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele Katolickim celebrację liturgii Wielkiego Tygodnia, czyli mówiąc językiem teologicznym wspomnienia i uobecnienia Misterium Paschalnego Jezusa Chrystusa – Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Nie ulega wątpliwości, że te wydarzenia wpłynęły na bieg historii świata. Zdecydowały one o zbawieniu całej ludzkości. Męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa ukazują potęgę Bożej miłości. Niedziela Palmowa ma nas przygotować do głębokiego przeżycia świętego czasu, w którym wspominamy te wydarzenia.

 
Ks. M. Piotrowski TChr
Maria Simma bardzo mocno podkreśla fakt, że Bóg zdecydowanie zabrania ludziom żyjącym na ziemi wzywania czy wywoływania dusz zmarłych. Ona nigdy nie wzywała żadnej duszy, a one przychodziły do niej tylko za pozwoleniem Bożym. Kto uczestniczy w seansach spirytystycznych naraża się na wielkie niebezpieczeństwo...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS