logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Jacques Philippe
Powołanie
 


o. Jacques Philippe
Wydawca: Salwator
Rok wydania: 2010
ISBN: 14268515
Format: 145x205
Rodzaj okładki: miękka
 

 
Kup tą książkę

 

Praktykowanie wolności, nabieranie dystansu

Aby być gotowym na Boże wezwania, należy koniecznie zachować w sobie pewną przestrzeń wolności. Powinniśmy mieć plany, pragnienie tej czy innej rzeczy jest również całkowicie uzasadnione, lecz pod warunkiem że zawsze zachowuje się pewną wolność, co z kolei wymaga swego rodzaju nabierania dystansu w taki sposób, że kiedy nie spełnią się nasze pragnienia czy plany, będziemy nadal mogli żyć w pokoju.

Kiedy pragniemy pewnych rzeczy, często natykamy się na następujący problem: to, czego pragniemy, jest samo w sobie dobre, lecz sposób, w jaki tego pragniemy, taki nie jest.

Jeżeli na przykład chcę zostać świętym – to wspaniale. Trzeba tego pragnąć, ponieważ jeżeli nie będę chciał zostać świętym, nigdy się nim nie stanę. Lecz należy tego chcieć w taki sposób, jak chce tego Bóg, cierpliwie i nie poddając się zniechęceniu, nawet kiedy odnosimy wrażenie, że nie zbliżamy się szybko do celu. Drogi, jakimi Bóg prowadzi nas do świętości, nigdy nie są tymi drogami, jakie sobie wyobrażaliśmy. A kiedy mam poczucie, że już od trzydziestu lat walczę z tymi samymi wadami i wciąż nie odnoszę nad nimi zwycięstwa, również nie powinienem poddawać się zniechęceniu. Powinienem nadal pragnąć, chcieć i walczyć w oczekiwaniu na Boży czas na zwycięstwo, który nadejdzie w chwili wyznaczonej przez Boga. Trzeba pragnąć z całą siłą, lecz również z całą cierpliwością i posłuszeństwem wobec Bożych decyzji.

Często jesteśmy niecierpliwi także wobec innych ludzi. Chcielibyśmy, aby nawrócili się w dziesięć minut, a jeżeli nie zmieniają się wystarczająco szybko, chcielibyśmy - podobnie jak Apostołowie Jakub i Jan w stosunku do Samarytan, którzy ich nie chcieli przyjąć – aby ogień z nieba spadł na ich głowy! Bóg jest tak bardzo cierpliwy! Bądźmy równie cierpliwi wobec siebie samych, jak i w stosunku do innych ludzi. Zachowajmy nasze pragnienia i plany, lecz nie miejmy pretensji do Boga, innych ludzi ani samych siebie, jeżeli nie udaje nam się ich zrealizować tak, jakbyśmy chcieli.

Nabierzmy dystansu wobec wszystkiego i pozwólmy działać Bogu, na tym właśnie polega postawa otwartości. Pozwólmy Bogu na działanie zgodnie z Jego zamiarem, nie zaś podług naszych zamysłów. W przeciwnym wypadku oznaczałoby to, że staramy się zająć miejsce Dobrego Boga. Pozostańmy na swoim miejscu, to o wiele mniejszy ciężar do udźwignięcia!


Zobacz także
Dorota Wójtowicz
Nie akceptował własnej rzeczywistości grzechu. Bóg wybrał go na króla. Nie był żadnym świętym. Zgrzeszył i właśnie o tym, co zrobił czytają pokolenia chrześcijan. Mowa o królu Dawidzie. Jego zadaniem było wyruszyć na wojnę, aby przewodzić narodowi w walce z wrogiem. Dawid jednak pozostał w Jerozolimie. Wzmianka o pozostaniu Dawida w mieście wcale też nie znaczy, że zaniedbał swoje obowiązki. Stanowi ona jakby prolog do wydarzenia, które być może nie miałoby miejsca, gdyby nie pozostał w Jerozolimie.
 
Michał Wojciechowski

Chociaż wierzący stale bywają dyskryminowani, lekceważeni i atakowani, w czasie pokoju ich wiara nie jest wystawiana na najcięższe próby. W Piśmie Świętym problem walki i męczeństwa podejmują zwłaszcza dwie Księgi Machabejskie. Opisują one dzieje Żydów pod okupacją grecką w II wieku przed Chrystusem. Spisano je niedługo potem.

 
Krzysztof Osuch SJ
Po raz kolejny w Wielki Czwartek wchodzimy do Wieczernika. W nim Pan Jezus zastawia dla nas stół zapraszając do rozważenia prawdy o kapłaństwie sakramentalnym. (...) Z wdzięcznością pochylamy się nad wielką tajemnicą naszej wiary. Dziękujemy za dar, pozwalający nam codziennie stawać przy ołtarzu i wypowiadać słowa Chrystusa, mocą których chleb staje się Jego Ciałem a wino Jego Krwią. Dziękujemy za przyjaźń, jaką Chrystus nas obdarzył w swoim kapłaństwie. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS