logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: marcin (---.gprs.plus.pl)
Data:   2008-04-18 22:34

Jeżeli dobre drzewo rodzi dobre owoce a złe drzewo złe owoce.. to dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Proszę o odpowiedź.

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: mbb (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-18 22:42

Rdz 1,31
A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.

----------

I tak bylo od poczatku. Tak mialo byc zawsze.
A skad sie wzial zly swiat?
moderator

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: martaaa (---.chello.pl)
Data:   2008-04-18 23:27

Nie wińmy Boga za zło, które czyni człowiek.
to człowiek wybrał zło nie Bóg...

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-19 00:14

Jak już było wspomniane, Bóg stworzył świat jako bardzo dobry.
Skąd więc zło? Źródłem zła jest wolna wola stworzeń rozumnych.

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: marcin (---.gprs.plus.pl)
Data:   2008-04-19 00:42

"A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre."

Tak? :) ...to jakieś kpiny! skoro wszystko było bardzo dobre to skąd tyle zła na świecie?
--------
"Nie wińmy Boga za zło, które czyni człowiek.
to człowiek wybrał zło nie Bóg..."

Tak się zastanawiam... grzech pierworodny... my nic nie zrobiliśmy a już jesteśmy za coś odpowiedzialni (co zresztą uważam za kolejną kpinę).. więc czy Bóg nie powinien być przypadkiem odpowiedzialny za nas skoro nas stworzył. Np.: jakiś czas temu zawaliła się hala... to było gdzieś na śląsku... architekt owszem, nie spowodował tego.. ale odpowiadał za źle zaprojektowany budynek.
---------
"Źródłem zła jest wolna wola stworzeń rozumnych."

Bóg też ma wolną wolę i jest stworzeniem rozumnym. Może więc to Bóg i ta Jego chęć tworzenia są źródłem zła?

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-04-19 03:03

To wynika z logiki. Najpierw (co jest określeniem absurdalnym) Bóg stworzył świat istot duchowych, później materialny. Nie da się już stworzyć niższego alternatywnego świata, który nie byłby światem mechanicznych robotów. Ale my ludzie nie poddajemy się tak łatwo.

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Antonio (---.fibertel.com.ar)
Data:   2008-04-19 03:33

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. To co według Boga jest dobre - człowiekowi wydaje się często złe i na odwrót. Bóg jako taki, z definicji, jest Dobrem najwyższym. Pytanie pierwsze. Kto z żyjących ludzi uważa Boga za Dobro najwyższe? Pytanie drugie. Kto z żyjących ludzi uważa za dobro najwyższe przyjemności, karierę, pieniądze, władzę, że już nie wspomnę o innych sprawach za którymi natura ludzka tęskni i których pożąda, bo nie przystoi na tym forum o tym nawet wspominać? To jest właśnie ten zły świat który postrzega Marcin, a zły dlatego, bo nie może zaspokoić niespokojnego ludzkiego serca. Posługując się porównaniem z optyki można by powiedzieć, że obraz jest dobry ale okulary kiepskie. Widzenie świata jako źle przez Boga stworzonego wydaje mi się być pokusą. Mówi Chrystus: "Napisane jest: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz" Łk 4,8. Postawmy zatem Boga na pierwszym miejscu a reszta sama się ułoży.
Może ktoś odmówi pacierz w intencji mojej umierającej w mękach matki.

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: jkiernikowski@hotmail.com (---.dyn.iinet.net.au)
Data:   2008-04-19 03:44

Rdz 6,
Zepsucie moralne ludzkości
1 A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. 2 Synowie Boga*, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.
3 Wtedy Bóg rzekł: "Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat*". 4 A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.
Boże postanowienie zagłady
5 Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, 6 żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się*. 7 Wreszcie Pan rzekł: "Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem".
8 [Tylko] Noego Pan darzył życzliwością.
Zapowiedź potopu. Arka
9 Oto dzieje Noego.
Noe, człowiek prawy, wyróżniał się nieskazitelnością wśród współczesnych sobie ludzi; w przyjaźni z Bogiem żył Noe.

Przyp.:
6,2 Aluzja, oparta zapewne na prastarym podaniu, nawiązuje do ujemnego wpływu małżeństw Setytów z kobietami odrzuconej linii Kainitów. Inni w "synach Bożych" upatrują mężczyzn w ogóle.
6,3 Wraz z postępującym zepsuciem moralnym zmniejsza się witalność ludzi.
6,6 Na sposób ludzki uwydatniona słuszność kary.
6,11 Dosł.: "Ziemia popsuła się w oczach Boga".
Jurek

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2008-04-19 04:34

Marcin,
Zamiast oceniać odpowiedzi innych, może byś tak sam zaczął logicznie myśleć?
Wszystkie Twoje pytania świadczą o braku rozeznania w sprawach wiary.
I tak sobie myślę, że albo są one z Twojej strony prowokacją, albo... rzeczywiście jesteś kompletnym ignorantem.
Bóg nie jest stworzeniem, jest Stwórcą...
I może od tego zacznij.

Antonio pomodliłam się w intencji Twojej Mamy.

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Joanna (---.isp.tvkg.net)
Data:   2008-04-19 07:14

Antonio odmówię Koronkę

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: mbb (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-19 11:48

"...to jakieś kpiny! skoro wszystko było bardzo dobre to skąd tyle zła na świecie?"

Jako odpowiedź polecam lekture 3 rozdziału Księgi Rodzaju

"Tak się zastanawiam... grzech pierworodny... my nic nie zrobiliśmy a już jesteśmy za coś odpowiedzialni (co zresztą uważam za kolejną kpinę).."

Jeśli rodzice mają majątek, to kiedyś odziedziczą go ich dzieci. Lecz jeśli rodzice roztrwonią swój majątek, to dzieci w najlepszym wypadku nie odziedziczą nic. "W najlepszym wypadku", bo kto wie czy jeszcze długów nie bedą musiały spłacać.
Mogliśmi po Adamie i Ewie dostać piękny spadek, ale oni go roztrwonili i w spadku otrzymujemy od nich grzech pierworodny ze wszystkimi jego skutkami.

"Może więc to Bóg i ta Jego chęć tworzenia są źródłem zła?"

A na powyższe nasuwa mi się jako odpowiedź fragment Gorzkich Żali:
"Przypatrz się duszo jak cię Bóg miłuje
jako dla ciebie sobie nie folguje".

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-19 13:05

„Bóg (...) nie pozwoliłby nigdy na istnienie jakiegokolwik zła w swoich dziełach, jeśli nie byłby na tyle potężny i dobry, by wyprowadzić dobro nawet z samego zła”.
św. Augustyn

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: martaaa (---.chello.pl)
Data:   2008-04-19 14:21

marcin,
ja to Ciebie rozumiem. też mnie złości że spotyka mnie zło na które w żaden sposób nie zasłużyłam. złości mnie że czynię zło którego wcale nie chcę czynić ale nie potrafię się inaczej.
czasem mam pretensje do Boga że na to wszystko pozwala i czym w taki razie jest ta Jego Miłość...

alternatywą jest to, że Bóg zabiera wolność człowiekowi.

załóżmy że hala była dobrze zaprojektowana tylko robotnicy byli pijani jak ją budowali i co, teraz mam obwinić architekta za to, że robotnicy w swej wolności źle wybrali...
mogę winić Boga że stworzył człowieka który jest w stanie wybrać zło, ale na tym własnie polega wolność.
myślisz że miłość którą człowiek może darzyć drugiego człowieka, miałaby jakąkolwiek wartość gdyby była tylko odruchem, gdyby nie było innego wyjścia tylko kochać?

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Maria (80.50.236.---)
Data:   2008-04-19 15:05

Swiat jest piekny. Tylko ludzie go niszcza. Od poczatku tak nie bylo. Odkad grzech pojawil sie na ziemi zaczelo dziac sie zle.

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: antonina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-19 16:29

"Pismo Św. mówi, że zło nie narodziło się w sercu człowieka, tylko zostało zasiane tam z zewnątrz..."

http://www.mateusz.pl/ksiazki/abc/05.htm#top

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: sofija (---.chello.pl)
Data:   2008-04-19 23:29

Jest Bóg, są aniołowie, są święci i błogosławieni...
A dlaczego nikt nie wspomina, że jest także przeciwnik Boga i nieprzyjaciel Bożych dzieci - upadły anioł? Ktoś powiedzial, że jego zwycięstwem jest to, że ludzie przestali wierzyć, iż on istnieje, albo humorystycznie dorysowali mu kopyta i ogon. Sam tak chciał, żeby nie wierzono w jego działanie i o wszelkie zło OSKARŻANO BOGA. Jaki jest tego skutuk? Warto się zastanowić.

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2008-04-20 08:39

Wydaje mi się że ty wierzysz w Boga, lecz Go oskarżasz. Przypuszczam, że przy takiej postawie jak teraz (oskarżanie Boga), gdybyś miał ją w chwili śmierci, nie wszedłbyś do nieba. Bo w niebie ma być pokój i miłość. To co złe ma zostać tu na ziemi, a potem w piekle, na zawsze.
Używasz gwałtownych sposobów i "argumentów" w dyskusji z Panem Bogiem (np. "to kpina"). Wiesz Marcin, jeżeli rozmawiałbyś w tym stylu z mamą, to na jej miejscu "w życiu" nie kupiłabym Ci nowych dżinsów ani komórki, ani komputera. Bo można pytać, ale jeżeli pytając obrażasz nawet samego Boga...
Jeżeli pójdziesz do pracy, to co? Powiesz szefowi, że to co robi to kpina? Zapewne nie, bo wylecisz, albo nie dostaniesz podwyżki. A do Boga masz śmiałość? Szemrzesz jak Izraelici na pustyni. Ten, który ma moc zgładzić tych, co burzą, przeklinają, Wcielił się, aby "po dobroci" trafić do człowieka (wcielił się, poszedł na krzyż i zmartwychwstał).

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Krzysztof (---.ntlworld.ie)
Data:   2008-04-20 17:57

Swiat zly? Znaczy co jest zle? Planety? Zwierzeta? Drzewa? Rzeczy?
Czy noz jest narzedziem smierci sam z siebie? Nie. Staje sie nim w rekach zabojcy.
Odpowiedz na twoje pytanie jest bardzo prosta. Swiat jest piekny i dobry, szkoda tylko ze my marne ludziki jestesmy zbyt dumni i glupi by to zobaczyc. W naturze ludzkiej jest oskarzanie innych o wlasne bledy i winy. Jezeli dzieci zrobia cos zlego to prawie zawsze oskarzaja kolege lub kolezanke byle tylko uniknac odpowiedzialnosci badz kary. Boimy sie przyznac ze sami jestesmy zrodlem zla. Moze to szatan, ktory mota nam w glowach, ale jak juz bylo wspomniane w poprzednich postach, mamy wolna wole i sami mozemy wybrac czy sluchac czy nie. Oczywiscie szatan to potezny przeciwnik i niestety często z nim przegrywamy. A dlaczego?
Dlatego ze jestesmy za dumni aby poprosic Boga o pomoc i przegrywamy samotnie a nastepnie uskarzamy sie ze swiat jest zly i wszyscy sa winni oprocz nas.
Badz mezczyzna i przyznaj sie do tego ze sam jestes zrodlem zla tak samo jak ja i kazdy zyjacy. Nawet ludzie swieci czynili zlo badz byli grzesznikami. To wlasnie Bog pomagal im wejsc na dobra droge i osiagnac doskonalosc.
Czemu zawsze chcemy zmieniac swiat zamaist zmienic swoje (przepraszam za slowo) debilne podejscie do niego. Swiat jest darem dla nas. Zmiany trzeba zaczac od samych siebie a wtedy wszystko bedzie i dobre i piekne.

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: neon (---.mgsp.com.pl)
Data:   2008-04-20 23:17

Marcinie :-) W swoim stwierdzeniu wspomniales o dobrym i o zlym drzewie. A wiec nie wszystko na tym swiecie jest złe. Nie wiem czy slyszales o tym ze Bog dal nam wolna wole czyli mozliwosc w wolnosci wybierania miedzy dobrem i zlem. A coz by to byla za wolnosc gdyby wszystko bylo tylko dobre? W innym miejscu Bog mowi ze to co u Niego mądroscia to u człowieka głupstwem jest. Mysle ze podobnie jest i z Twoimi wątpliwosciami. Nie chce Cie tutaj urazic, dobrze, ze zauwazasz zlo na tym swiecie. Poczytaj Stary Testament Pisma sw. gdzie jest mowa o początku człowieka. Juz tam Bog dal Adamowi i Ewie wolnosc wyboru. Nasuwa sie tu powiedzenie, ze "za grzechy jednych cierpia drudzy" ale mimo tego ze czesto wybieramy zlo to Bog nas nie potępia i wciąz daje szanse powrotu na dobrą drogę. Aby sie o tym przekonac spójrzmy na KRZYŻ. Ale to juz inny temat... Życze Ci Marcinie owocnych poszukiwań. Pamietaj, ze kazdy znajdzie to czego żarliwie szuka. Jeśli szukasz prawdy - znajdziesz ją. Niech Łaska PANA BOGA Ci Sprzyja. POKÓJ Z TOBĄ :-)

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Antonio (---.fibertel.com.ar)
Data:   2008-04-21 01:27

Tak postawione przez Marcina pytanie jest próbą osądzenia Boga. Jakkolwiek podłoże tej idei wydaje mi się być grzeszne, to jednak ani mnie ona nie dziwi ani nie jest czymś nowym. Bóg bowiem został już przez człowieka osądzony, znaleziony winnym i skazany na śmierć i to śmierć krzyżową. Neon mówi prawdę. Zagadnienie zaś grzechu pierworodnego i wynikających z niego dla człowieka konsekwencji to inna sprawa, wymagająca trochę dłuższego rozważania. O ile moderator mnie do tego zachęci to napiszę na ten temat kilkanaście zdań. Serdecznie wszyskich pozdrawiam.

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Antonio (---.fibertel.com.ar)
Data:   2008-04-21 02:49

Marcin, w drugiej wypowiedzi napisałeś: "Bóg też ma wolną wolę i jest stworzeniem rozumnym."
Bóg z definicji nie jest stworzeniem, a przypisywanie Bogu takich cech ludzkich jak wolna wola czy rozum jest bezsensowną antropomorfizacją Boga.

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-04-21 12:44

Poglad, ktory Pan reprezentuje jest przykladem tzw. dualizmu manichejskiego, ktory towarzyszy chrzescijanstwu praktycznie od samego jego poczatku i odbija sie w nim czkawka do tej pory.
Poglad chrzecijanski jest taki, jak przedstawil go PT Moderator. Nie ma zlego swiata, po prostu w dobrym swiecie wystepuje zlo. A skad zlo? To juz inna historia.

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-04-21 13:05

Jeszcze jedna, drobna uwaga.
Mowiac "zly" musimy zwrocic uwage na to, ze oceniamy cos na dwoch poziomach, uzywajac jezyka filozofii: ontycznym (czyli zwiazanym z bytem jako takim) i etycznym.
Wyobrazmy sobie sytuacje takowa:
Mam zlota lyzke, stara cenna pamiatke rodzinna. Zostawiam lyzke na stole w ogrodzie i lyzka ta ginie. Jest to niewątpliwe zło z mojego punktu widzenia. Ale w zależności od tego, kto jest sprawcą tego złego czynu różna jest jego ocena.
Jeśli łyżkę zabierze (świadomie, wbrew mojej woli i wiedzy, bez rekompensaty dla mnie) człowiek, to mamy do czynienia ze złem na poziomie etycznym, złamał on bowiem pewien moralny zakaz wyrażający się w przykazaniu "nie kradnij!".
Jeśli łyżkę zabierze sroka, to mamy do czynienia ze złem ontycznym. Sroka taka po prostu jest (i nie będzie inna, cokolwiek zrobimy), że zabiera błyszczące przedmioty. Wyrządza nam zło ale źle nie postępuje, bowiem nie ma kodeksu (pisanego lub nie) zakazującego srokom takiego postępowania. I być nie może. Bo taki jest byt sroki.
Mówiąc "świat jest zły" warto więc zastanowić się na jakim poziomie jesteśmy, z jakiej perspektywy mówimy. Czy swiat jest zly ontycznie, bo taki jest. Jesli wiec swiat jest zly z natury, to skad w nim dobro, ktore jest ewidentne i ktore doswiadczamy na kazdym kroku (przed chwila kolega poczestowal mnie herbata, gdy uslyszlal, ze chce mi sie pic - przejaw niewątpliwego dobra). A może jest zły etycznie? Jeśli tak, to jakie zasady łamie? Kto te zasady ustanowił? Jakie są kryteria ich przestrzegania?

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Zuzia druga (---.bbs.com.pl)
Data:   2008-04-23 23:13

Mojego zdania wczoraj moderator nie puścił nie wiem dlaczego :(

--------

czyli nie czytalam tego.
moderator

 Re: Dlaczego Bóg stworzył taki zły świat?
Autor: Łukasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-11-27 02:07

Wszystkie twoje dzieła Panie nasz Boże są piękne. I za wszystkie razem i każde z osobna niech będzie pochwalone przenajświętsze Imię Twoje ;-)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: