logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: Anita (---.mysmart.ie)
Data:   2009-03-26 19:38

Od kilku miesięcy prowadzę długie i męczące wywody ze świadkami jehowy (chodzą ze mną do jednej szkoły). Denerwują mnie niektóre z ich 'wierzeń', oglądałam wiele filmów, które burzyły całe podwaliny tej 'religii', próbowałam tłumaczyć swoją opinię, opinię Kościoła katolickiego, jednak zbytnio ich to nie obchodziło, więc dałam sobie spokój.
Jako człowiek ciekawy świata palnęłam kiedyś, że chciałabym zobaczyć takie ich 'zebranie'. Chciałabym poznać punkt widzenia 'starszych' i porozmawiać z kimś, kto mógłby wytłumaczyć mi dlaczego postępują tak, a nie inaczej; z kimś bardziej kompetentnym. Dzisiaj jedna z koleżanek przyniosła mi oficjalne zaproszenie na ich "Pamiątkę". Bardzo mnie tym zaskoczyła i w pierwszym odruchu pomyślałam, że to będzie fajne doświadczenie. Potem jednak, sprawdziłam w kalendarzu... Wielki Czwartek!
Czuję się z tym dziwnie. Czy popełnię grzech jeśli zdecyduję się na uczestnictwo w jakimkolwiek spotkaniu? Czy w ogóle popełniam grzech dyskutując z nimi?
Proszę o pomoc.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: kawa (---.multi-play.net.pl)
Data:   2009-03-26 21:09

Przede wszystkim: w Wielki Czwartek powinnaś uczestniczyć w Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej w swojej parafii (co prawda nie ma takiego 'obowiązku', ale jakoś sobie nie wyobrażam, że można nie pójść). Po drugie: Świadkowie Jehowy nie są chrześcijanami, nie wierzą w bóstwo Jezusa. W związku z tym, powinnaś mieć świadomość, że nie uczestniczyłabyś w nabożeństwie ekumenicznym, tylko w czymś zupełnie dla nas obcym. Pomyśl, po co miałabyś to robić, co ma to dobrego wnieść w Twoje i ich życie. I czy czasem taka postawa nie stanie się dla kogoś zgorszeniem, czy ktoś nie pomyśli, że uważasz, że nie ma różnicy między Mszą Św. a sekciarskim zebraniem.
Pozdrawiam, A.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-26 21:14

Grzechem nie jest dyskusja z nimi, chociaż to jest strata czasu i sił, bo oni nie przyjmują żadnych argumentów. Grzechem natomiast może być pójście na ich "Pamiątkę" w Wielki Czwartek, bo to już będzie udział w ich Pamiątce Ostatniej Wieczerzy, takiej niby naszej Mszy Wieczerzy Pańskiej. Tu radziłbym wielką ostrożność, bo Oni to później mogą wykorzystywać w różny sposób.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-03-26 21:29

"Sekciarza po jednym lub drugim upomnieniu się wystrzegaj, wiedząc, że człowiek taki jest przewrotny i grzeszny, przy czym sam na siebie wydaje wyrok" Tyt 3,10-11.
Pan Wronka chodził na takie spotkania, a ponieważ nie mogli mu sprostać, zaczęli sami go unikać. Myślę, że na taki krok może zdecydować się osoba, która jest DOSKONALE zaznajomiona z Pismem Świętym, z nauką Kościoła Katolickiego i sama chce wyrwać z ich "sideł" zbłąkane owce. Oni zapraszają w celu przeciągnięcia do siebie. Czy jesteś pewna, że absolutnie podołasz? Oni nie pokażą Ci swoich tajemnic. Czym innym jest udowodnić starszej pani lub młodzieży pukającej do Twoich drzwi, że nie mają racji, twierdząc że w Piśmie Świętym nie ma wyrażenia "Trójca" (jest, np: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" Mt 28,19), a czym innym jest publicznie stawić czoła ich starszym, którzy Twoją "porażką" lub nieumiejętnością szybkiego odnalezienia cytatu biblijnego utwierdzą swoich, że zwyciężyli w potyczce z Tobą i że to oni mają rację. Osobiście posłuchałabym rady Pisma Świętego, jaką zacytowałam na wstępie.
Pozdrawiam :)

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: biGGi (---.interblock.pl)
Data:   2009-03-26 21:40

Droga Anitko, ŚJ są to super wyszkoleni ludzie znający na pamięć "swoje Pismo Święte", którzy potrafią omotać człowieka, żeby ten przeszedł na ich wiarę. Radzę Ci natychmiast się od nich ODETNIJ, bo zrobią Ci wodę z mózgu, stracisz wszelką wiarę i może to dla Ciebie źle się skończyć. Jeżeli jesteś ochrzczona w obrządku rzymsko-katolickim to bądź wierna SWOJEJ religii.
pozdrawiam
z Panem BOGIEM

PS Jeśli interesuje Cię ten temat, zobacz sobie tę stronę: http://www.katolikos.republika.pl/

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-03-26 22:42

Tak popełnisz grzech wybierając się do nich w Wielki Czawrtek. Tak popełniasz grzech, dyskutując z nimi.
Uzasadnienie:
Nie jest to grzech zawsze, tylko w Twoim konkretnym przypadku. Jak domniemywam jesteś uczennicą, czyli młodym chłonnym umysłem, nad którym popracowawszy trochę, można mu zrobić pranie mozgu i całkowicie poprzewracać życie. Czyli obcując z nimi, bez przygotowania, a takiego mieć nie możesz z natury rzeczy, popełniasz grzech ciężki wystawiając swoją wiarę na szwank. Działanie świadków nie polega na przekonywaniu Cię (do tego nie są zdolni), a na nieustnnym bombardowaniu. Jest to typowe działanie propagandowo - reklamowe. Za którymś razem zaskoczysz. To działa podświadomość. Nie ma mocnych. Odpuścili sobie na chwilę, by dać Ci ochłonąć, zanim ich znienawidzisz i atakują znowu w najczulszym punkcie. Ciebie, jako katoliczkę obowiązuje liturgia Wielkiego Czwartku, a nie sekciarskie kłamstwa i głupoty. Będziesz po nich miała moralnego kaca i wyrzuty sumienia, a jednocześnie uczyniony ogromny wyłom w Twojej wierze i gwałt zadany Twojemu sumieniu, po którym pójdzie im urabianie Ciebie zdecydowanie łatwiej. Oni cały czas z premedytacją i perfinie pracują nad tym, by Cię złamać stosując stare, sprawdzone metody. Wiesz mam znajomego, kiedyś pastora baptystów, wtedy jeszcze nie, który chadzał własnymi ścieżkami, przygarniając rozmaitych pijaczków, lumpów i świadków. Żal mu i było i prowadził z nimi dialog, przez lat kilka. Oczywiście byli bez szans, bo On był człowiekiem nawróconym i po ChAT-ie, ale po kilku latach stwierdził, że to nie ma sensu, są głusi i zamknięci, mają tylko jeden cel, jakim jest trening na nim, a jego czas też jest cenny, więc ich przeprosił i pożegnał. W tym momencie po prostu się popłakali z żalu i rozpaczy i jeszcze długo nie mógł się ich pozbyć. Ich zaproszenie w Wielki Czwartek nie było przypadkowe, tak jak całe ich działanie. Jesteś zbyt słaba by sobie z nimi poradzić i by się od nich uwolnić. Jako katoloiczka powinnaś ich grzecznie i uprzejmie przeprosić, wyjaśniająć, że uczestnictwo w Triduum Paschalnym jest dla Ciebie priorytetem i choć z przykrością im odmówić. Jestem pewien, jaka będzie dalsza ich reakcja. Co zyskujesz, dyskutując z nimi? To tak, jakbyś dyskutowała z pniakiem, jeśli chodzi o efekty Twojego działania, a Ty podlegasz nieustannej nachalnej obróbce. Zrobisz jednak, jak zechcesz.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: jumik (---.chello.pl)
Data:   2009-03-26 23:57

Zdecydowanie odradzam wdawanie się w dyskusje, szczególnie poza szkołą. Oni są tak wyszkoleni, tak znają swoją wersję Pisma Świętego i tak tym wszystkim manipulują, że łatwo mogą omotać chłonny umysł. Wiem, że każdy myśli "ja podołam", wiem, że potrzeba dużo pokory, żeby się zgodzić ze zdaniem kogoś innego, że nie powinnaś, ale wierzę, że jest w Tobie tyle pokory. Mówię to z serca i troski.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: Calina (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2009-03-27 03:39

Nie.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: ktosia (---.pl)
Data:   2009-03-27 10:03

Wiesz mam wielu znajomych Świadków Jehowy - mój wujek też nim jest, często ze mną rozmawiają, choć teraz już mniej, bo mam za sobą 2-letnią formację zakonną (przerwaną) i dzięki temu poznałam lepiej Pismo Święte. Wiele razy dostawałam zaproszenie na Pamiątkę i zauważ, ich Pamiątka często jest w tych samych godzinach co Mszą Święta Wielkiego Czwartku, gdy to poruszałam mówili, że nic się nie stanie jak nie pójdę do kościoła, a gdy ja ich zapraszałam to mówili, że nie mogą przyjść na Mszę Świętą. Czy to nie dziwne? Czemu zaproszenie ma działać w jedną stronę, ja mogę pójść do nich, oni na moje zaproszenie nie odpowiedzą nigdy. Sama zadaj sobie pytanie czy uczestnictwo w Pamiątce jest ważne dla Ciebie, jeśli to ciekawość, rozumiem Cię, ale można to łatwo pokonać, osobiście Wolę uczestniczyć w Liturgii Wielkiego Czwartku - sami mówimy, że Księża katoliccy są tak grzeszni, w tym dniu ustanowienia kapłaństwa szczególnie powinniśmy się modlić za nich. Pozdrawiam.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: andrzej (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-03-27 11:47

Na temat "Pamiątki" by raczej na nią nie iść przeczytałaś już dostatecznie dużo powyżej. Dołożę coś z innej beczki. Jeśli znajdzie się tam osoba o nieugruntowanej wierze, która cię zna może, i zapewne odczyta z twojej obecności, że ty też uważasz "Pamiątkę" za coś ważnego dla ciebie. Czy chcesz być anty-świadectwem? Ja też byłem zapraszany przez ŚJ i właśnie ta motywacja u mnie zadecydowała by nie iść.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-27 18:05

Szkoda czasu.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: asiaa (---.icpnet.pl)
Data:   2009-03-28 04:33

Wiesz co, jakiś czas temu byłam w podobnej sytuacji - tyle, że nie byli to ŚJ i jako młoda ciekawa - poszłam. I nie polecam. Generalnie jakoś poradziłam sobie w potyczce na argumenty, ale wynikało to z faktu, że grono było kameralne i średnio przygotowane (chociaż ta ich wyrywkowa znajomość Pisma Świętego była zadziwiająca).
Cała sytuacja to był trujący cukierek w ślicznym opakowaniu. Bardzo żałowałam, że tam się znalazłam, wyrzuty sumienia długo nie dawały mi spokoju. I uświadomiłam sobie, że ciekawość świata, tolerancja i otwartość to piękne cechy, ale nie warto w ich imię narażać tego co najważniejsze.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: Gośka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-28 13:09

Może być tak, że jak pójdziesz to potem Twoi znajomi ŚJ będą opowiadać wszystkim innym, że byłaś i będą to robić tak, żeby wszyscy myśleli, że zmieniłaś religię. Koleżanka z klasy poszła raz a druga koleżanka ŚJ nie omieszkała opowiadać o tym wszystkim znajomym jeszcze długo potem w taki sposób, żeby wszyscy myśleli, że ta pierwsza jest już też ŚJ.
I tu pytanie do Księdza Mariana: jak jeszcze ŚJ mogliby to wykorzystać?

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: Sara (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-28 17:04

Nie jestem katoliczką, ale dobrze Ci tu ludzie radzą. NIE IDŹ tam. Mamy unikać nawet pozorów zła, a przecież ŚJ na takich zebraniach czczą innego boga (odrzucając Jezusa jako Boga jednocześnie odrzucają Ojca). Znam wielu SJ- to w większości mili, sympatyczni ludzie. Rozmawiam z nimi (choć, jak tu słusznie ktoś zauważył, nie reagują na argumenty biblijne i nie ma to większego sensu, no ale staram się mieć wpływ na kierunek rozmowy i nie daję się zdominować, a Pismo znam- w sensie że często je czytam i mówię z pamięci- dość dobrze), modlę się za nich- ale unikam miejsc takich jak Sala królestwa. Po co się pchać "do jaskini lwa"?
Poza tym - jeśli nie znasz dobrze Słowa, to mogą zachwiać Twoją wiarą w Jezusa - a pamiętaj: JEZUS TO BÓG PRAWDZIWY. On jest drogą, prawdą i życiem, nie ma innej drogi zbawienia, jak przez Jezusa Chrystusa.
W Biblii jest ostrzeżenie przed uczestnictwem w "stole demonów" (por. 1 Kor 10, 22-23)- wszystko nam wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne.
Pozdrawiam, Sara

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: Malgos (---.chello.pl)
Data:   2009-03-30 16:56

Hm, nie wiem czy SJ wchodzą na nasze forum, ale właśnie przed chwilą zapukała pani SJ do drzwi mojego mieszkania i wręczyła mojemu tacie oficjalne zaproszenie na "Pamiątkę" (wczesnej nie Dylo takich akcji z ich strony), które jak powiedziała do niczego nie zobowiązuje.
Tak myślę ze dobrze by było żeby na wszelki wypadek ten watek jeszcze przed Wielkim Czwartkiem pozostał widoczny.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: janusz (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-03-31 09:41

Nie dawaj się zmanipulować ŚJ. Trwaj w wierze, a Kościół to Chrystus. I to cała prawda. A może to Twoja próba wiary, którą posiadasz. Wielu łask Bożych.

 Re: Zaproszenie na 'Pamiatkę' od ŚJ - czy mam pójść?
Autor: Sonia (---.netcorp.pl)
Data:   2009-04-09 15:24

Byłam kiedyś świadkiem Jehowy i wiem teraz ze obchody Pamiątki nie są zgodne z Pismem Świętym. Uwierz mi, ze nie idąc nic nie stracisz. szkoda mi tych wszystkich ludzi - nie potrafią zrozumieć tego, że ich organizacja wcale nie jest taka słodka i miła jak mówią.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: