logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: Kaśka (92.55.195.---)
Data:   2012-04-10 11:08

Niektóre uczelnie oferują studia na kierunku prawo kanoniczne - 5-letnie. Zastanawiam się nad ich przydatnością i możliwością pracy po nich.
1. Jako korzyści, większość osób pisze, pełnienie funkcji notariusza, adwokata kościelnego, ale czy do tego nie jest jeszcze potrzebny licencjat kościelny, o czym uczelnie nie informują.
2. Czy taki kierunek to dobry pomysł dla kobiety?
W ogóle czy polecacie takie studia?

 Re: Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: S_lub (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-10 13:43

Studia zapewne ciekawe, ale obawiam się, że z pracą może być ciężko. Nie wiem czy licencjat kościelny jest potrzebny.
Słyszałem, że studiując prawo kanoniczne, można zacząć też prawo cywilne. To byłoby ciekawe połączenie. Pozdrawiam.

 Re: Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: Domenique (---.gdynia.mm.pl)
Data:   2012-04-10 21:22

Czy połączenie studiów z zakresu prawa kanonicznego z prawem świeckim byłoby ciekawym połączeniem? Szczerze mówiąc - nie uważam tak. Na żadnym etapie świeckich studiów prawniczych nie ma mowy o prawie kanonicznym (być może niektóre uczelnie przewidują jakieś zajęcia dodatkowe z tego zakresu, nie wiem). Jedyne, co przyda się później prawnikowi świeckiemu, to kwestie dotyczące składania oświadczeń woli przez kościelne osoby prawne - w sprawach majątkowych i niemajątkowych (jednak większość prawników nie ma nawet z tym zagadnieniem do czynienia przez całe swoje zawodowe życie). W tym zakresie konieczne jest sięgnięcie do prawa kanonicznego. I to tyle. Przez 5 lat studiów, kilka lat aplikacji oraz następnie parę ładnych lat pracy w zawodzie nie spotkałem się z innym zagadnieniem z zakresu prawa kanonicznego. Być może jednak jest relacja odwrotna - taka mianowicie, że znajomość prawa świeckiego przydaje się w pracy "prawnika kanonicznego".

 Re: Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: teresa (---.v42.interkam.pl)
Data:   2012-04-10 22:29

Obecnie studia nie dają gwarancji znalezienia pracy. Skończyłam biologię i nie mam pracy. Czy wybrałabym teraz biologię? Nie wiem. Wybrałam ten kierunek zgodnie z moimi zainteresowaniami. Ufam, że kiedyś znajdę pracę w szkole. Jeśli nie, będę musiała się z tym pogodzić. Nie wyobrażam sobie jednak studiowania czegoś co mnie nie interesuje.
Powodzenia.

 Re: Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: kropka (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2012-04-12 20:31

Jeśli mają to być jedyne studia młodej osoby, to nie. Ponieważ w zdecydowanej większości diecezji w Polsce kobiety w sądach kościelnych są co najwyżej sekretarkami. Etatów dla świeckich jest ilość mikroskopijna. W kuriach jako notariusz osoba świecka to jeszcze większa rzadkość. Możesz być po takich studiach adwokatem, o ile biskup danej diecezji wyrazi na to zgodę. Ale kancelarię musisz poprowadzić sama za własne pieniądze, a klientów nie będziesz miała wielu, bo porady prawne są w sądach kościelnych za darmo, a w trakcie prowadzenia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa (z innymi procesami nie będziesz miała styczności jako adwokat świecki) nie ma konieczności uczestnictwa adwokata, jeśli ludzie mówią prawdę.
Prawnicy po prawie świeckim czasami studiują dodatkowo prawo kościelne, żeby móc oferować swoim klientom pakiet - sprawa rozwodowa jednocześnie ze sprawą o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Pytanie, czy w to chcesz wchodzić?
Młodej osobie powiedziałabym, żeby studiowała prawo kanoniczne tylko wtedy, jeśli jest to jej prawdziwa pasja i jednocześnie planuje w przyszłości mieszkać poza Polską. Są na świecie kraje, gdzie nikogo nie dziwi, że kobieta pracuje w sądownictwie kościelnym i w kurii. Prawnicy kanoniści są tam poszukiwani.
Prawo kanoniczne to studia dla księży, którzy mają zagwarantowaną pracę i dla pasjonatów, którzy pracują na chleb w innych zawodach.

 Re: Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: xn (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-04-13 16:27

Jeśli ma to być jedyny kierunek, zdecydowanie odradzam. Spotkałam się z ludźmi studiującymi prawo kanoniczne na UKSW, którzy uparcie wmawiają, że "uprawnienia" będą mieli takie same, jak po studiach prawniczych, bo po prawie kanonicznym robi się 2-letnie studia uzupełniające i wychodzi na to samo i co za tym idzie daje to możliwość startu na aplikacje korporacyjne i państwowe i pracy w zawodach prawniczych. To katastrofalna pomyłka. Nie ma takiej możliwości. Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. Po pierwsze program ma się nijak, a po drugie nie ma czegoś takiego jak uzupełniające studia prawnicze. Jeśli chcesz studiować prawo, najlepszym wyborem są studia prawnicze świeckie na państwowej uczelni; a prawo kanoniczne potraktuj jako dodatek (który zresztą uczelnie oferują w ramach 15/30h wykładu do wyboru, obok prawa islamu).

 Re: Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: Kaśka (92.55.195.---)
Data:   2012-04-13 21:22

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 Re: Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: ktoś (---.myslenice.net.pl)
Data:   2012-04-14 12:00

Dziewczyno dobrze ci radzę, zapomnij o studiowaniu prawa kanonicznego, bo nie będziesz miała pracy po nim. Te studia i praca są przeznaczone przede wszystkim dla księży. A Ty na razie żyjesz chyba młodzieńczymi ideałami.

 Re: Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: Michał (---.range86-162.btcentralplus.com)
Data:   2012-04-14 16:00

Jest to kiepski sposób na poznanie przyszłego męża, bo o ile wiem, do tego służą obecnie studia, (chyba, że celuje się w kogoś w rodzaju naczelnego "Faktów i mitów", czy jakoś tak [ale to jest krąg krewnych i przyjaciół kpt. Piotrowskiego i sp.]). W takim razie zdecydowanie jest to jakiś sposób na zaistnienie w polityce, o ile nastawiamy się na uwiedzenie księdza.

 Re: Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: Kaśka (92.55.195.---)
Data:   2012-04-14 22:27

Szukanie męża to nie jest akurat mój cel. :) Tak się składa, że studiuję już prawo, a jestem zachęcana do rozpoczęcia jeszcze prawa kanonicznego, jako drugiego kierunku. I zastanawiałam się, czy rzeczywiście to dobry pomysł, czy raczej marnowanie czasu. Widzę, że miałam dość dobrą intuicję co do tego, że to kiepski wybór.

 Re: Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: Michał (---.range86-162.btcentralplus.com)
Data:   2012-04-14 22:56

O, to, to, to. Tylko nie chciałem głośno mówić.

 Re: Czy polecacie studiowanie prawa kanonicznego?
Autor: Zofia (---.49.144.51.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-04-03 20:08

Zdecydowanie nie warto. Pracy w ogóle nie można po tym dostać, choć same studia bardzo ciekawe. Zdecydowanie jednak odradzam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: