logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania.
Autor: B. (---.191.93.42.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2018-09-17 00:19

Tzw. białe małżeństwo dotyczy par cywilnych, które mają przeszkody prawne i nie mogą zawrzeć sakramentu małżeństwa. Np. przeszkoda jest taka, że jedno z nich (lub oboje) ma cywilny rozwód, ale jego pierwsze małżeństwo sakramentalne trwa nadal (czyli obecny, drugi związek to życie w grzechu cudzołóstwa). Nieraz księża w takiej sytuacji udzielają takiej parze cywilnej rozgrzeszenia (szczególnie gdy na świat przyszły dzieci), jeżeli oboje zdecydują, że zaprzestaną współżycia i będą żyli jak brat i siostra. Jednak Komunii świętej nie mogą przyjmować w swojej parafii, lecz w dalszej, innej, ze względu na zgorszenie (sąsiedzi nie wiedząc o ich decyzji zaprzestania współżycia byliby zdziwieni i oburzeni widząc ich przystępujących do Komunii Świętej). Jest to rozwiązanie czasem stosowane, jednak kontrowersyjne, bo pierwsze małżeństwo sakramentalne trwa dożywotnio, a w tym pierwszym sakramentalnym również często są dzieci. W podobnej sytuacji ludzie zaczynają nieraz zastanawiać się i niejednokrotnie występują do sądu biskupiego o uznanie małżeństwa sakramentalnego za zawarte w sposób nieważny. Jeżeli zapadnie taki wyrok, wówczas to drugie "białe małżeństwo" może być zawarte jako sakramentalne (i wówczas przestanie być "białe").
"Białe małżeństwo" nie jest możliwe w małżeństwie sakramentalnym, Kościół nie wyraża na to zgody. Kiedyś tak bywało, np. chyba św. Kinga żyła w białym małżeństwie, ale teraz nie ma takiego zwyczaju, takiej możliwości. Tak więc Twój chłopak może być spokojny, że po zawarciu sakramentu małżeństwa nie będziecie żyli w "białym małżeństwie". Oczywiście, są sytuacje, gdy współżycie w małżeństwie sakramentalnym nie jest możliwe, np. tuż po porodzie, ale to jest zrozumiałe dla każdego.
Pozdrawiam :)

 Tematy Autor  Data
 Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Kinga 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Ala 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Pax 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Andrzej 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy guśka 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Alina 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy B. 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Kinga 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Robson 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy B. 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy G_JP 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy arte 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Marta 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Ala 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Magda 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Lidia 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Pax 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy MM 
  Re: Usłyszałam, że nie jestem warta czekania. nowy Mick 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: