logo
Środa, 12 sierpnia 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu?
Autor: Karolina (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-11-28 01:48

Jesli nie, to jaki jest sens Jej czytania? Skoro to nie ma znaczenia w jaki sposob ja ja zrozumiem, bo musi sie to zgadzac z tym co zrozumial Kosciol. Rozumiem, ze moze to prowadzic do jakis nieporozumien i niejasnosci, ale skoro Bog dal kazemu rozum to chyba oczekuje, ze kazdy bedzie go uzywal, miedzy innymi do interpretowania Jego Slowa wlasnie. Przeciez mozna sie uprzednio pomodlic do Ducha Swietego o pomoc w poprawnej i 'swietej' interpretacji Biblii. Wydaje mi sie tez, ze wlasnie dlatego wiele rzeczy w Pismie Swietym nie jest napisane wprost, zeby kazdy czlowiek wyciagnal z tego jakas nauke dla siebie oraz zeby sie glebiej zastanowil nad sensem danego zdania/fragmentu, co wlasciwie pomaga lepiej go poznac, bo nie czytamy 'suchej' interpretacji, ale zaglebiamy sie, zeby znalezc ten glebszy sens samemu.

 Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2019-11-28 15:45

Sens czytania Biblii jest taki, że Kościół wyjaśnia, co Pan Jezus miał na myśli w danym jej fragmencie, zważywszy że posługiwał się On często przypowieściami i przenośniami. To już tworzy pole dla błędnych interpretacji. Chcesz przykładu? Proszę bardzo: "Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" (Mt 10,34). Ktoś przeczyta ten fragment, zinterpretuje go po swojemu i nagle...rewolucja! Chrześcijaństwo przestaje być religią pokoju i miłosierdzia, skoro w Piśmie Świętym są takie fragmenty jak ten, które "nawołują do przemocy"! Z tego właśnie powodu jest, aby Urząd Nauczycielski Kościoła przechowywał i przekazywał ludziom wykładnię wiary poprzez interpretowanie Słowa Bożego. Nie znaczy to jednak, że Ty nie masz nic do roboty. Otrzymujesz od Kościoła gotowe interpretacje słów Jezusowych, jednak ich dopasowanie do Twojego, konkretnie Twojego życia to zadanie wyłącznie dla Ciebie. Bo nawet teoretycznie mając już wszystko wyjaśnione, inne wnioski praktyczne (z podkreśleniem tego słowa) wyciągnie dla siebie sprzedawca, inne nauczyciel, policjant, polityk czy ktoś tam jeszcze. Tak jak powiedziałem, wnioski te odnoszą się jednak do zastosowania tego, co się usłyszało w praktyce, a nie wyważania już otwartych drzwi.

-----------

od moderacji:
25-lecie dokumentu „Interpretacja Biblii w Kościele” (Warszawa, UKSW – 18.04.2018)
https://episkopat.pl/i-narodowy-dzien-czytania-pisma-swietego-w-niedziele-biblijna-2-2-2-2-2/

 Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu?
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2019-11-28 15:50

Czy kierowca może prowadzić swój samochód po swojemu? Oczywiście, że tak. Każdy ma swój indywidualny styl jazdy i jest to w porządku, dopóki nie narusza przepisów kodeksu drogowego. Magisterium Kościoła jest dla nas takim własnie kodeksem. W jego granicach możemy po swojemu interpretować i przeżywać Słowo Boże. Podobnie jak kodeks drogowy ma zapewnić nam bezpieczeństwo na drodze, tak Magisterium zapewnia nam bezpieczeństwo w naszych duchowych poszukiwaniach, chroniąc np. przed herezją czy podstępami złego ducha, który potrafi zręcznie manipulować Słowem Bożym (patrz kuszenie Jezusa na pustyni).

 Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2019-11-28 20:26

Aneto, zauważ tylko, że przeżywanie i interpretacja Słowa Bożego to dwa różne pojęcia. Jeśli jest się katolikiem, to przyjmuje się je w taki sposób, w jaki już zostało zinterpretowane właśnie przez Magisterium Kościoła. Nic już nie trzeba tam dodawać, analizować, ani odkrywać na nowo. To, jakie uczucia i emocje owa interpretacja wywołuje u Ciebie, czy kogokolwiek innego, to już osobna kwestia.

 Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-11-28 21:53

No cóż, wg Biblii... nie może:
"To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest do prywatnego wyjaśniania." /2 P 1,20/

czemu?
ponieważ to niebezpieczne:
"(...) a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat, Paweł, według danej mu mądrości napisał do was, jak też we wszystkich [innych] listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę."/2 P 3, 15-16/

Oczywiście czytamy Słowo, karmimy się Nim - ale nie wyciągamy daleko idących wniosków "prywatnych", nie radząc się Kościoła, który przechowuje pieczołowicie interpretacje od pierwszych wieków.
Zwłaszcza, ze ma to wymiar nie tylko duchowy, ale również fachowy - całkiem zwyczajnie nie jest rozsądnie wyciągać daleko idące wnioski z lektury księgi w oryginale napisanej w dialekcie, którym nikt już nie mówi, w całkowicie odmiennej od nas kulturze i sposobie wyrażania się, jesli nie ma się wszechstronnej wiedzy, znajomości języków starożytnych itd.

Dam przykład: mamy w Piśmie Świętym takie oto opowiadanie: Król Dawid zapragnął żony Uriasza (który w tym czasie był na wojnie). Gdy okazało się, że jej spotkanie z Dawidem zaowocowało ciążą, przywołał Uriasza z wojny i kazał mu... iść do domu umyć sobie nogi. Uriasz odmówił, motywując to tym, że nie może odpoczywać kiedy jego towarzysze na wojnie walczą.
Dawid nakazał więc by Uriasz poszedł w takie miejsce walk, gdzie na pewno zginie.
I teraz pytanie: DLACZEGO??!
Czyżby nogi Uriasza tak śmierdziały, że odmowa ich umycia spowodowała skazanie go - praktycznie - na śmierć?
Taki wniosek moglibyśmy wyciągnąć z "prywatnej" lektury.

Tyle dowiadujemy się czytając ten fragment. Zwłaszcza, jesli nie wiemy że "mycie nóg" było w tamtej kulturze i czasach eufemizmem oznaczającym współżycie małżeńskie.
Dawid chciał, żeby Uriasz poszedł do żony, bo wtedy nikt by się nie dowiedział o jego grzechu - dziecko Uriasz wziąłby za efekt tej własnie nocy.
Kiedy Uriasz odmówił, pozostawało go tylko zabić...

 Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu?
Autor: Karolina (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-11-28 22:23

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi, ale chyba nie do konca precyzyjnie sie wyrazilam. Piszac interpretacje, mialam na mysli zrozumienie danego fragmentu, ale w granicach tego o czym uczy Kosciol. Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze czasy byly wtedy zupelnie inne, ze wiekszosci rzeczy wrecz nie mozna interpretowac doslownie, to mi nawet przez mysl nie przeszlo. Chodzilo mi po prostu, zeby patrzac przez pryzmat tego, czego uczy Jezus i Kosciol, wyciagac wnioski. Ale tak jak powiedzialam, zawsze pamietajac o naukach Chrystusa i Kosciola.

 Re: Czy katolik moze interpretowac Biblie po swojemu?
Autor: Biblia (185.28.17.---)
Data:   2019-11-29 09:03

Biblia przestrzega:
"Są w nich (listach św. Pawła) trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie nie douczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę." 2 P 3,16

(tekst rozważany dzisiaj w Liturgii Godzin/brewiarzu)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: