logo
Sobota, 27 luty 2021
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

20 lat najstarszego forum katolickiego w Polsce.
Autor: moderator (172.58.103.---)
Data:   2021-01-22 20:57

Drodzy Forowicze,
Pierwszy post na forum pomocy katolika (FPK) zosta wysany dokadnie - co do minuty - 20 lat temu: 22 stycznia 2001 o godz. 20:57 (klik). Nie znam starszego polskiego forum katolickiego. 20 lat temu nie istniay: wiara.pl deon.pl profeto.pl i inne wspczesne zacne portale katolickie. 20 lat temu byy ju opoka.org.pl i mateusz.pl, jednak forum na opoce chronologicznie ruszyo pniej. W tamtych czasach Internauci codziennie nadsyali okoo 150-200 postw. Generalnie jak i technicznie forum jest moderowane przez jedn osob jednoczenie, zatem z perspektywy czasu dzisiaj dziwi si ;), jak ogarniaem tak ilo postw pracujc w realu w krakowskim CFD. Posty byy (i cigle s) nie tylko z pytaniami i odpowiedziami. Wulgaryzmw/wyzwisk nie ma co omawia. FPK jest moderowane prewencyjnie (przed publikacj postw), zatem wulgaryzmw Pastwo nie widzicie. Byo tu troch misjonarzy z innych zwizkw wyznaniowych, niektrzy dawali dobre katolickie odpowiedzi nawet przez wiele miesicy, eby w kocu zdj mask. Byy te organizowane ataki hakerskie na forum, jakkolwiek aden z nich si nie uda, poniewa potencjalni hakerzy umawiali si otwarcie na forach dedykowanych oprogramowaniu i gwny admin katolik.pl monitorowa sprawy na bieco. Byy/s/i bd oskarenia o skrajny konserwatyzm w moderce, a z drugiej strony o skrajny modernizm. Przeyem te wiele grb interwencji u mojego prowincjaa/biskupa, a nawet u papiea w sprawie moderki. Ale zdarzay si rwnie mie posty (nawet wtki) dzikujce za istnienie i funkcjonowanie forum, jak i personalnie do moderatorw.

FPK istnieje dla Was i dziki Wam. Dzikuj tysicom Forowiczw za nadsyane posty, za Wasz czas oraz dzielenie si swoj wiedz, dowiadczeniem yciowym i yciem duchowym. Na Ziemi nie da si zmierzy/zway dobra, ktrego dowiadczyy osoby zakadajce wtki oraz czytajcy odpowiedzi. Wszelkie dobro i korzyci z FPK zapewne zobaczymy w szczliwej Wiecznoci.

Szczeglne podzikowanie za wieloletni pomoc w moderce Pani Bogumile z Gdyni oraz w ostatnich 9 latach Zastpcy Moderatora. Bardzo dzikuj za wieloletni obecno na FPK i tysice cennych postw Pani Bogumile z Krakowa. Pani Bogumia od kilku lat prowadzi wasn stron, na ktr sukcesywnie przenosi swoje odpowiedzi z FPK; polecam jej lektur: (klik).

Za zaufanie dzikuj moim przeoonym zakonnym Polskiej Prowincji Salwatorianw oraz Zaoycielowi i Gwnemu Adminowi www.katolik.pl - Br. Leszkowi SDS.

Dzikuj rwnie za kad modlitw w intencji FPK. Jeli dalej ma istnie, to niech suy na wiksz chwa Bo. Raz jeszcze wszystkim i za wszystko 'Bg zapa'.

ks. Andrzej SDS
moderator (wczeniej admin) FPK od stycznia 2001

ps. Po latach posugi trzeba myle o zmianie warty. Zainteresowanych apostolatem internetowym zapraszam do przejcia sterw forum. Szczegy na stronach: (klik) i (klik).

Re: 20 lat najstarszego forum katolickiego w Polsce.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-01-22 23:49

FPK warte kadej powiconej mu chwili.
Kady wtek ma tu swoj wag, wielokrotnie nie tylko dla zaoycieli. Choby tylko jedna dusza bya uchroniona od zagady i choby tylko jedno ludzkie ycie zostao uratowane, to prosz, trwaj ksie Andrzeju w tej posudze blinim.
Skoro jestemy przy wspomnieniach, to w moim sercu i pamici najbardziej utkwi wtek zaoony przez Jol: (klik). Jola i jej uratowana od mierci creczka Marcelinka stay mi si bliskie. Wkleiam link, bo jest na odlegej pozycji, a by moe jest kto ciekaw co u Joli. We wpisie z listopada 2020 roku napisaa jakie cuda Pan Bg dziaa w jej yciu od czasu narodzin Marcelinki. To te wiadectwo dla wtpicych, e Pan Bg yje, dziaa w naszym yciu. Dzikuj za FPK. Dla ksidza Andrzeja i caej salwatoriaskiej rodziny Boego bogosawiestwa i wiata Ducha witego.
Z modlitw Kalina

Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2021-01-23 00:40

Jestem uczestnikiem forum (nie wiem, czy mona tak powiedzie) od jakiego 2007 roku (a moe nawet ciut wczeniej) - czyli, jakby nie liczy od 14 lat.
Koczyam wtedy studia, zbliaa si obrona pracy magisterskiej, a ja doszam do wniosku, e musz lepiej pozna to, w co - podobno - wierz.

Pocztkowo forum wywoywao u mnie gwnie irytacj - byam zdumiona, e pewne kwestie w ogle mog by dla kogokolwiek problemem, e inni zamiast napisa, e nie ma co sobie gowy tym zawraca, to pisz dugie odpowiedzi, a w ogle to nie mona przecie by witszym od papiea...

Z czasem zaczam rozrnia autorw - zorientowaam si, kto pisze w sposb wywaony i delikatny, kto mwi prosto z mostu, a kto ma tendencje do wydawania si witszym od papiea. Z czasem odkryam te, e ta rnorodno jest potrzebna - dziki niej mona na dan spraw spojrze z rnych stron, a poza tym - nigdy nie wiadomo, ktre sowo dla danego czowieka bdzie wanie tym waciwym.

Potem odwayam si pisa. Najpierw niemiao, ostronie, drc przed surow moderacj Ksidza Moderatora i sprawdzajc przed wysaniem wszystko trzy razy w Katechizmie, potem nieco odwaniej, a w kocu bez obaw - piszc to, co myl i czuj i co wydaje mi si suszne (w kocu najwyej Ksidz Moderator nie przepuci jeli uzna, e przesadziam).

W 2015 przeczytaam ogoszenie tu na forum, e potrzebni s chtni do pisania rozwaa do codziennych czyta (refleksja katolika) i zgosiam si. Rozwaania pisz - w zasadzie nieprzerwanie - a do tej pory, a jako bonus - poznaam i zaprzyjaniam si z przemi pani z redakcji.

Bardzo, bardzo duo dao mi czytanie i pisanie na forum pomocy.
Bardzo si ciesz, e takie forum istnieje - i bardzo ceni moderacj. Dziki temu jest tu porzdek i spokj.

Niech Pan Bg bogosawi wszystkim, ktrzy to tworz. :)

Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2021-01-23 00:53

Dobre podsumowanie. Przychodzi czas, e ogldamy film ze swojego ycia i ks. Andrzeja SDS tak te uczyni. Mnie si coraz czciej to przydarza. Pierwszy post jak pokazuje archiwum, napisaam 3 kwietnia 2007 roku o 12:12.
Bg zapa za obecno.

Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-01-23 12:30

Dzikuj Bogu za prac wszystkich ludzi z Forum Pomocy Katolika, ktrzy przyczynili si do szerzenia Boej Chway na ziemi.

Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-01-23 17:25

Dzikuj bardzo, Ksie Andrzeju za posug.
Z uytkownikw to podzikowania te dla Pana Verba Docent i xc.
Nie mam pojcia, kiedy zaczam pisa - musiaabym pamita mj pierwszy nick :) Znalazam co z 2009, ale to na pewno nie pierwsze moje "imi".
Tak wanie, cenne jest dla mnie spojrzenie na problem z rnych stron.
Nigdy nie byam wylewna, wic tyle ode mnie. Dzikuj, e jestecie.

Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-01-23 17:41

O, to ju wiem, w jakiej intencji bdzie najblisza Msza. Czas ucieka zbyt szybko. Na forum jestem chyba od 2004 r...
Dzikuj Wam wszystkim za obecno, za Wasz czas. Ksidzu Moderatorowi i Zastpcy ycz duo cierpliwoci.
Do wypowiedzi Orelki dodam jeszcze: dobrze jest patrze, jak ludzie si zmieniaj, pracuj nad sob - zarwno piszcy, jak odpowiadajcy.
We mnie siedzi osoba (nie pamitam nicku, sprzed ok 7-9 lat), ktra pisaa o problemie z alkoholem, z ktrym waciwie nie widziaa problemu i oburzaa si na propozycj terapii. A p roku pniej, ju trzewa, w trakcie terapii, zupenie inna, sama odpowiadaa na czyj problem.

Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-01-24 11:00

Szanowny Ksie Moderatorze, Szanowni Forowicze
rozumiem, e Forum Pomocy skoczyo 20 lat (!) To pikny jubileusz, taki ju "dwudziestolatek" :)
ycz, oby dalej przez kolejne lata udziela pomocy oczekujcym i potrzebujcym Sowa Boego.
Dla wszystkich posugujcych (na zapleczu) i piszcych ycz Bogosawiestwa Boego i darw Ducha witego.
Nie mam tak dugiego stau jak moje poprzedniczki i poprzednicy, ale w kwietniu minie 9 lat od pierwszego mojego wpisu. Pamitam, e dotyczy problemu maego chopca z jego pitkowym postem i mam.

Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2021-01-24 15:12

A ja nie pamitam kiedy tu zajrzaem pierwszy raz. Miaem kilkuletni przerw w przygodzie z komputerami po tym jak Microsoft ukrad DOS-a i wprowadzi wasny system i wasne nakadki typu Word itp., w ktrych nie dao si nic robi samemu. (Jak pierwszy raz zobaczyem mysz, to dostaem odruchu wymiotnego). To po prostu przestao by zabawne - komputery z dnia na dzie straciy dla mnie warto uytkow, podobnie jak internet po wprowadzeniu stron WEB. Odstawiem komputery take z tego powodu, e pojawiy si dzieci, a ja nie yczyem sobie by ich dziecistwo i dojrzewanie polegao na bezmylnym klikaniu w durnych grach. Ale, c robi - jeli nie chcesz by zjedzonym, musisz kraka tak jak wrony - patrz przykad byego ju prezydenta umierajcego imperium (i skoczyo si na tym, ze jeden z moich synw zosta programist w brytyjskim urzdzie statystycznym, a po poprawieniu wszystkich (niekiedy tragicznych) bdw jakie mieli w programach (najlepszym przykadem jak wyglda brytyjskie modelowanie komputerowe jest dziaalno w zakresie modelowania "pandemii" grypy, fizyka teoretycznego, niejakiego Fergusona), powiedzia "dosy" i da im wypowiedzenie, wprawiajc w niemae osupienie swoje szefostwo. Sdzc po tym co maj na stanie, moecie jeszcze dugo wszystkie informacje brytyjskiego urzdu statystycznego i nie tylko, od razu wyrzuca do kosza na mieci. Tak wic cho broniem moje dzieci rkami i nogami przed wspczesnymi komputerami - nic to nie pomogo - zniszczyem dziecku ycie (komputery byy chyba jedynym zakazem jaki sobie przypominam z ich dziecistwa, a wiadomo, e zakazany owoc smakuje najbardziej). To tak gwoli przestrogi dla przyszych rodzicw, jeli takowi jeszcze bd. Z oglnodostpnych portali wpierw bya Hoga - niestety jaka tam aktywno na niej nic nie pomoga i Polacy dokonali wyboru, hm... "disco polo", zapewne po to by kade dziecko miao w szkole szklank ciepego mleka z kouchem, a kada rodzina wczasy pod grusz. Wtedy po raz drugi w yciu pomylaem o emigracji. Zamiast tego zaangaowaem si w jakim tam udziale przy powstajcej "Wierze", do czasu oczywicie, mniejsza o powody dla ktrych uznaem e to nie ma najmniejszego sensu (branie udziau w beznadziejnych, upadajcych projektach). Co w rodzaju forum pomocy dziaao i gdzie indziej, cho na Mateuszu, ale jako tak forma nie do koca mi przypada do gustu. Na jaki czas przytuliem si do Opoki, gdzie dziaa i Verba Docent (oczywicie pod innym nickiem, ale z bardzo charakterystycznym stylem), ktry potem pierwszy przenis si do Katolika. Mj pierwszy kontakt z Katolikiem (gdy si pojawi), by troch zawstydzajcy i szczeniacki, przyznaj bez bicia - na pocztku (nie wiem czy jeszcze istnieje) byo tam w zakadce co w rodzaju rankingu piosenek religijnych (by w tedy wysyp muzyki chrzecijaskiej), a poniewa w moim mniemaniu Katolika prowadzili zupeni amatorzy, wic przy pomocy klikania bez opamitania dao si w tym rankingu windowa na same szczyty jak zupenie absurdaln muzyk. Ale to mi si szybko znudzio (bo ile mona) i zainteresowaem si Forum Pomocy, na pocztek testujc Moderatora - w oparciu o Ustaw o Kontroli Widowisk i Publikacji Prasowych domagaem si publikowania jakich bezsensownych tekstw. Na samym pocztku zadziaao! Potem niestety ju nie... (Moderator si znarowi). Du rol w mojej dosy dugiej bytnoci na Forum odegraa Bogna z Gdyni, ktrej z pocztku solidnie zalazem za skr, ale ktrej skutecznoci w korekcie i adjustacji tekstw zawdziczam to e zostaem tu na duej (samemu by mi si nie chciao). No i trzeba przyzna, e O. Moderator wywizywa si naleycie z zadania. Cho nie raz musia niele obrywa, to jednak (czasem po dugim leakowaniu) publikowa (cho na chwil) to co pisaem. Do ortodoksji moich wypowiedzi, przynajmniej formalnie, nie dao si przyczepi, cho musiay niektrych bardzo uwiera, naruszajc tabu, uderzajc w oficjalne autorytety i nie podlegajce dyskusji oczywiste oczywistoci. Gwnie moderacji to forum zawdzicza swoje tak dugie istnienie. Inne katolickie inicjatywy w internecie zostay albo skutecznie spacyfikowane, albo skutecznie przejte i przeksztacone w jakie bezksztatne stwory, udajce "co katolickiego". (Jako to wyglda w praktyce mona przeledzi, choby obserwujc w internecie tzw. audiencje papieskie. W dobrych i nie tak odlegych czasach byo to rednio ponad 50 tys. uczestnikw, dla ktrych zwykle nie by to czas zmarnowany, gdy adnych kilka lat temu ich liczba zesza poniej 10 tys. Watykan przesta publikowa informacje na ten temat, ale cigle mona zobaczy obecnego papiea objedajcego samochodem kolejk do muzew watykaskich, oczywicie wtedy kiedy, hm... zdrowie mu pozwala. Natomiast przebieg audiencji czy z papieem czy bez, jest taki jak zwykle, tyle, e kamera nie pokazuje uczestnikw)
C tu doda: Ma Ksidz Moderator cakowit racj - pora si zwija. Co my starzy moemy wicej zdziaa? Wszak yjemy w czasach cakowitego tryumfu Kocioa katolickiego. Mamy katolika u steru ojczyzny wszelkiej demokracji, czyli USA, ktry przez cae ycie nie wyciga raca z kieszeni w ktrej go trzyma (ja nie, bo mnie si w kieszeniach nic wicej nie mieci, jeszcze bym go zgubi, zreszt mnie paciorki nie pomagaj w odliczaniu, cay czas si myl), najwaniejszy guru wspczesnego wiata Bill Gates i jego ona Melinda, to przykadni katolicy, ktrzy niedzielnej Mszy w. nigdy nie opuszcz i ycie powicili dla dobra ludzkoci, czego najlepszym wiadectwem jest obecna pandemia, a to przecie dopiero pocztek tego co nas czeka, no i papieem Kocioa katolickiego te jest katolik i do tego najwikszy reformator w historii Kocioa. Tak wic osign-wszy wszy-stko co byo do osignicia, po caym pamie yciowych sukcesw, najwysza pora si zwija.
Sam nie wiem czego tu yczy pozostaym na posterunku uczestnikom Forum? Chyba tylko zachowania status quo, bo jeli o depopulacj chodzi, globalne ocieplenie i te inne takie, ktrych celem jest zniszczenie tej planety, to waciwie mamy to ju z gowy - to tylko kwestia czasu, ktrego ja ju nie mam, ale jeszcze wszystko przed wami. Miego przeywania nadchodzcej nowej, lepszej rzeczywistoci. A-woman i do przodu!

Autor: Dorota (---.satfilm.com.pl)
Data:   2021-01-24 16:06

Forum na Katoliku to fragment mojego ycia. Niewielki, ale niezwyke istotny. Majcy wpyw na przemylenia, decyzje, zmian pewnej perspektywy yciowej. Dzikuj ks. Moderatorowi i Wam wszystkim za powicony czas, za Sowa, za cierpliwo. Dzikuj za wszystko. I oczywicie za przysze chwile, rady i wsparcie.

Autor: Gabi (---.citykom.de)
Data:   2021-01-24 18:56

Dzikuj Panu za to, e w Swoim czasie natchn br. Leszka oraz ks. Andrzeja, aby zorganizowali FPK i udzieli im potrzebnych talentw do realizacji.
Dzikuj Zaoycielowi i Moderatorom, e poszli za tym natchnieniem Ducha witego i nadal trwaj wiernie w tej posudze blinim. Podziwiam ogrom pracy, jaki inwestuj od 20 lat w ten projekt. Nawet nie prbuj wyobraa sobie, ile wysiku, czasu, zdrowia wkadaj w to Dziecko, dziki ktremu dzieje si tyle dobra w realu, co dla nas pozostaje na razie ukryte.
Dzikuj wszystkim Forumowiczom za ich obecno, wytrwao, cierpliwo, yczliwe pochylanie si nad problemami ludzkimi, odpowiedzi, ktre czsto chce si czyta kilka razy, poniewa tchn niezwyk mdroci i s po prostu pikne.
To fascynujce, e dziel nas tysice kilometrw (np. by tutaj kiedy Jurek z Australii, jeli si nie myl), ale czy nas mio do Pana, Ktry jest naszym celem i pragnieniem. Dziki FPK mamy moliwo dzieli si z innymi tym, co mamy najlepsze, wiar w Boga i moe w jaki skromny sposb pomc im zbliy si do Niego.
Moliwe, e tutaj na Ziemi nigdy si nie spotkamy, ale mamy szans zobaczy si w Niebie i z pewnoci si rozpoznamy :-) Moe gdzie na Grze czeka na nas kcik FPK, gdzie przy kawie i pysznych ciastach (zgaszam si jako chtna do wypiekw ;-) bdziemy wspominali stare, dobre czasy :-)
ycz obfitego bogosawiestwa Boego, niech Duch wity czuwa nad FPK i nad wszystkimi, dziki ktrym i dla ktrych ono istnieje. Niech dziaa przez nas, aby we wszystkim Bg by uwielbiony.

Autor: Juwka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-01-24 19:49

"W tamtych czasach Internauci codziennie nadsyali okoo 150-200 postw" to niele, e w tamtych czasach, kiedy internet by niszowy tak wiele byo postw :)

Autor: zielona_mrowka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-01-24 20:45

Grwtuluj wszystkim internetowym weteranom takiej piknej rocznicy! Duzo dobra dla Was! :)

Autor: Strzyga (5.174.193.---)
Data:   2021-01-25 05:53

Te bym chciaa doczy si do podzikowa za ksidza Moderatora prac! Czas spdzony tutaj, a trafiam na forum chyba jako w 2004 r, wspominam bardzo ciepo :) Chocia kilka lat pniej jako rozeszy mi si drogi to pamitam i nadal co i raz tu zagldam, a wypowiedzi niektrych uytkownikw jak p. TISa, Verba Docenta, czy Michaa z Zabrza, Bogny dwicz mi w uszach :)
Bg zapa!

Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2021-01-25 20:40

Dzikuj za pomoc w zmianie aspektw spojrzenia na ycie i wasne postpowanie. Na to czym si powinnimy kierowa w yciu z drugim - blinim i czego nie powinnimy robi.

Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2021-01-27 22:48

A ja lubi liczby, wic im si przyjrzaam :) Wpis rozpoczynajcy ten wtek by 416930 wpisem nadesanym na FPK (wida to w polu adresowym). Czyli rednia dzienna wpisw to w zaokrgleniu 57.

Rocznicowy wpis Moderatora jest obecnie (liczba moe si zmieni) 141258 wpisem opublikowanym, liczc od najstarszego. Ale nie znaczy to bynajmniej, e Moderator pozostae 275672 odrzuci :) Mona zauway, e na wiele odpowiada bez publikacji treci, a dopiero potem je usuwa. Z FPK znikay te w "zamierzchych" czasach pene wtki z powodu zbyt maej pojemnoci serwerw. I chyba rwnie z innych, raczej nie technicznych powodw ;))

Autor: Ania (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-01-28 19:10

Na Forum Pomocy Katolik.pl trafiam 15 lat temu i od tego czasu zagldam tu mniej lub bardziej regularnie. Pocztkowo pisaam odpowiedzi, a pniej wiele razy prosiam o rad. Forum jest jest dla mnie wanym miejscem w internecie. Dziki Wam wiem, e nie jestem sama i e jest miejsce gdzie mog poprosi yczliwych ludzi, by spojrzeli na moje problemy z innej perspektywy. Ceni sobie Wasze zdanie. Bardzo dzikuj Wam wszystkim. Zawsze bardzo ceniam posty Pani Bogumiy. Ciesz si rwnie, e ma wasne miejsce w internecie, o ktrym wanie si dowiedziaam. Ksie Moderatorze, dzikuj za posug i ycz wielu ask Boych. Szcz Boe!

Data:   2021-02-01 15:19

No wic tego... niezawodna Bogumia znalaza mj wpis z 2006. Jak ten czas leci.

Data:   2021-02-02 02:40

Margaret, ja znalazam Twoje wpisy z 2005. Mnie przynioso tutaj w 2006, jaki miesic po Bogumile.

Data:   2021-02-02 09:29

J, tego si obawiaam, e te mnie znajdziesz, poszukiwaczko :)
Bogumia bya ju w 2004. Nie byam przed Bogumi. Bya wtedy jeszcze aktywna Bogna.

Data:   2021-02-02 17:52

Margaret, gdyby nie powrcia do ustalania daty swojego przyjcia na forum, to nie napisaabym :) Oczywicie nicka, ktry zapamitaam, nie ujawni. Do Twoich wpisw te nie wracaam.Odniosam niedawno wraenie, e nie jeste za tym, eby kto zacz w nich grzeba. Spojrzaam tylko na daty, bo taki by cel. A poszukiwania byy byskawiczne, poniewa forow wyszukiwark mona wykorzysta do przegldania wynikw poczwszy od wpisw najstarszych. Na forum jest wtek ze szczegow instrukcj, jak to si robi.

Data:   2021-02-02 20:12

A widzisz, nie wiedziaam, jak zrobi od koca. Oczywicie, e nie chc si ujawnia. Moe zmieni nick. Kto zapamita, to trudno. Grunt, e przegldarka mi pamita, bo sama miaabym problem.
Ale nie cofaj si za bardzo w szukaniu, bo w przedszkolu jeszcze nie pisaam :)

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: