logo
Środa, 19 stycznia 2022
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Niedosłyszący - gdzie nauczę się modlitw po łacine?
Autor: K.M.L (---.183.29.194.multiplay.pl)
Data:   2021-11-07 20:21

Niech będzie pochwalony Jezus i Maryja, zawsze Dziewica wraz ze Św Józefem,
Szukam osoby lub strony www gdzie można by nauczyć łacińskiego w formie ustnej (to znaczy jak czytać język łaciński) dla osób niedosłyszącej. Filmiki odpadają, bo źle słychać. Chodzi mi tu m. in. znak krzyża, Ave Maria, Pater Noster, Credo, Gloria Patri, Sub Tuum Praesidium. Dziękuję

 Re: Niedosłyszący - gdzie nauczę się modlitw po łacine?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2021-11-08 16:07

Witam,
pytanie dla kogo nauka, czy dla autora posta czy dla innej osoby? Dlaczego pytam? Ponieważ ludzie niesłyszący mogą mieć problem z gramatyką języka mówionego (w odróżnieniu od języka migowego).
Jeżeli dla Pani/Pana to kolejne pytanie, czy potrafi dobrze wymawiać spółgłoski polskie? Jeżeli tak to jest łatwiej, bo łacina pisana ma swoje zasady wymowy i wszystkie łacińskie mają polskie odpowiedniki. Polecam stronę do nauki czytania
https://lacina.globalnie.com.pl/lacina-czytanie/

 Re: Niedosłyszący - gdzie nauczę się modlitw po łacine?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-11-08 22:02

Ważne, żeby nie uczyć się łaciny w wersji na pół włoskiej, z włoską wymową. Czyli generatio wymawiane jak polska generacja, a nie "dżeneratio". Regina pac-is, a nie "redżina paczis". Takie usterki słychac niestety czasami w śpiewaniu pieśni i odmawianiu modlitw.

 Re: Niedosłyszący - gdzie nauczę się modlitw po łacine?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-11-09 00:11

Przychodzą mi na myśl mówiące programy dla niedowidzących, w ostateczności translator, też ma opcję mowy

 Re: Niedosłyszący - gdzie nauczę się modlitw po łacine?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-11-09 17:07

Kup sobie podręcznik "Rudimenta latinitatis" Stanisława Wilczyńskiego i Teresy Zarych. Część druga tego podręcznika ("Preparacje i komentarz gramatyczny") zawiera wskazówki dotyczące wymowy. Ewentualnie zajrzyj na stronę "Łacina globalnie", gdzie również znajdziesz wskazówki na ten temat. Najpierw jednak odpowiedz samemu sobie na pytanie, w jakim stopniu zaawansowany jest Twój niedosłuch, bo ciężko będzie Ci bez jego pomocy ocenić swoje postępy. I pamiętaj o jeszcze jednym: łacina w dzisiejszych czasach jest językiem martwym, tak jak starożytny egipski, sumeryjski i inne. W związku z tym nawet z podręcznikiem nauczysz się jedynie prawdopodobnej wymowy łacińskiej, bo nie ma już na świecie osoby, która posługiwałaby się nią od urodzenia, jako rodzimy użytkownik.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: