logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Re: Jak się modlić efektywnie?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2022-07-30 11:52

Warto zastanowić się, co jest źródłem Twoich rozproszeń na modlitwie. Mogą one wywodzić się ze źródeł zewnętrznych i wewnętrznych. Tymi pierwszymi są np. zmęczenie fizyczne lub psychiczne, nieodpowiednie miejsce, nieodpowiednio dobrany czas modlitwy, brak koncentracji, nerwowy styl życia, rozpoczęcie modlitwy bez wcześniejszego wyciszenia i przygotowania...
Tego typu rozproszenia są normalne. Ważne, by je uświadomić sobie, kontynuować modlitwę.
Hubert van Zeller OSB pisze: „Życie wewnętrzne przypomina gałęzie bananowych drzew, pełne skaczących małp. Jeżeli zwraca się na nie uwagę, będą się popisywać. Jeśli jednak nie będziemy się nimi przejmować, małpy z czasem odejdą zniechęcone naszą obojętnością. Jeżeli nawet cała modlitwa będzie walką z rozproszeniami, to chociaż będzie uboga i prosta, to jednak miła Bogu. Bóg, który jest naszym Ojcem, wie, że jesteśmy słabi i nie wymaga, by wszystko nam się udawało. Dla Pana Boga ważniejsze jest nasze pragnienie modlitwy, pragnienie bycia z Nim, niż perfekcjonizm duchowy”.
Św. Teresa z Lisieux, która miała trudności nie tylko z rozproszeniami, ale także ze snem podczas modlitwy, powiedziała: „Sądzę, że małe dzieci podobają się swoim rodzicom, zarówno wtedy, kiedy śpią, jak i kiedy nie śpią. A może jeszcze bardziej, kiedy śpią”.
Istotą modlitwy jest wewnętrzna wolność i pragnienie oddania się Bogu, niezależnie od trudności. Jeśli zaczniemy modlić się sercem, to rozproszenia zewnętrzne będą coraz mniejszym problemem.

Z kolei źródło rozproszeń wewnętrznych może tkwić m. in. w nierozwiązanych problemach emocjonalnych lub duchowych np. niedojrzałości uczuciowej, zranieniach emocjonalnych, kompleksach.
Tego rodzaju rozproszenia wewnętrzne nie powinny być traktowane jako przeszkoda, ale jako wyzwanie do podjęcia i przepracowania owych problemów. W takiej sytuacji modlitwa nie będzie miejscem walki z rozproszeniami, a raczej miejscem ich rozwiązywania z Bogiem.

Zapamiętałam z jednych z rekolekcji anegdotkę o tym, jak młody mnich żalił się swemu mistrzowi, że 40 razy doznał rozproszeń podczas modlitwy. Stary mnich odpowiedział mu, że jeśli po każdym z tych rozproszeń prosił o pomoc Boga, to oznacza, że podczas tej modlitwy 40 razy zwrócił się do Boga, co oznacza, że przeżył czas intensywnego kontaktu z Bogiem.

Inspirującym źródłem do walki z rozproszeniami na modlitwie są słowa Jezusa do św. Pawła: „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali (2 Kor 12, 9)”.

 Tematy Autor  Data
 Jak się modlić efektywnie? nowy Jola 
  Re: Jak się modlić efektywnie? nowy Joanna 
  Re: Jak się modlić efektywnie? nowy Hania 
  Re: Jak się modlić efektywnie? nowy Estera 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: