logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Mt 16,19. Co to znaczy 'związać'?
Autor: Michał (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2018-09-05 19:25

"I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”. - Mateusza 16,19.

Chciałbym zapytać odnośnie tego artykułu co jest dziś na stronie głównej: "Dlaczego potrzebna jest nam Tradycja?"
(klik).
Bardzo mi się podoba sposób przedstawienia tematu w artykule. Chciałbym zapytać, bo nie mam wiedzy w tym temacie, czy na przestrzeni tych 2000 lat, w Kościele Katolickim, papież, papieże (lub może biskupi, czy jeszcze może ktoś inny z hierarchii), użyli tych "kluczy"? Może źle pytam, że "czy biskupi czy ktoś inny z hierarchii", bo te słowa z Mateusza dotyczą raczej (jeśli dobrze rozumiem?) tylko następców Piotra i samego Piotra. Ale czy "związano", związał jakiś papież, albo sam Piotr coś? Można podać przykład związania czegoś? I czy dobrze rozumiem słowo "związać/rozwiązać" jako utworzenie jakiejś nowej zasady/reguły/prawa/obrzędu albo jej anulowanie?

Zatem chciałbym spytać czy na przestrzeni 2000 lat ostatnich związano coś albo rozwiązano? Bo nie wiem. I na czym polega to "związanie", czy to chodzi właśnie o dodanie nowych zasad/obrzędów? Czy były zatem jakieś zasady dodane na przestrzeni 2000 lat? Przychodzą mi na myśl może przykazania kościelne, może coś jeszcze? Czy to o to chodzi? To było związane?

Bo z artykułu zrozumiałem, że Tradycja jest stała i ona była przed spisaniem NT. Ale odnośnie tego artykuły przypomniały mi się te fragmenty z Mateusza o związywaniu i rozwiązywaniu i nie wiem czy było to użyte, czy to chodzi o dodawanie zasad nowych, czy praw, czy obrzędów. I czy to związywanie i rozwiązywanie też należy do Tradycji, bo słowa o związywaniu powiedział Pan Jezus?

Zatem czy Tradycja to też jest w niej to związywanie i czy związywanie to dodawanie nowych zasad, praw? I czy było to użyte przez papieży na przestrzeni 2000 lat?

Dziękuję za odpowiedź.

 Re: Mt 16,19. Co to znaczy 'związać'?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-09-05 22:29

Związać/rozwiązać-czyli poradzić sobie z jakimś problemem, albo dostosować przepisy prawa Bożego do realiów współczesnego świata. Zauważ, że "dostosować" nie znaczy "zmienić". Sam Pan Jezus powiedział, że raz dane przez Boga prawo nie zmieni się aż do końca świata (Mt 5, 17-18), a żaden papież nie jest większy od Jezusa, aby zanegować Jego słowa, nieprawdaż?

 Re: Mt 16,19. Co to znaczy 'związać'?
Autor: B. (---.191.94.141.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2018-09-06 00:21

"na czym polega to "związanie""
Inaczej można powiedzieć, że co Kościół postanowi, będzie respektowane w niebie, że Bóg to zaakceptuje. Oczywiście chodzi o prawowite władze Kościoła. Np. biskup może udzielić dyspensy na terenie swojej diecezji (że powiedzmy z okazji danej rocznicy w dany piątek można jeść mięso). W niektórych sprawach dyspensy może udzielić tylko Papież.

"19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie»" Mt 16,19
Co Kościół postanowi, Bóg zaakceptuje w niebie. Oczywiście w ramach nauki Ewangelii (Kościół nie może np. znieść Bożych Przykazań).
Pozdrawiam.

 Re: Mt 16,19. Co to znaczy 'związać'?
Autor: Michał (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2018-09-06 18:01

Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

 Re: Mt 16,19. Co to znaczy 'związać'?
Autor: Marta (---.16-1.cable.virginm.net)
Data:   2018-09-07 02:05

Ten fragment zawsze rozumiałam w kontekście sakramentów, czyli węzła małżeńskiego, oraz pieczęci chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich. Czyli jak para zawarła sakrament małżeństwa w Kościele to dla Boga oni są małżonkami, choćby się nawet cywilnie rozeszli.

 Re: Mt 16,19. Co to znaczy 'związać'?
Autor: Marek_Piotrowski (---.global.tygrys.net)
Data:   2018-09-07 09:17

Moze pomoże Ci fragment tekstu stąd:
http://analizy.biz/marek1962/prymat.pdf
Zagadnienie kluczy omawiane jest na stronach 13-14

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: