logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Lynne M. Baab
Jak pościć?
Wydawnictwo Esprit
 


Wydawca: Esprit
Tłumaczenie: Kazimierz Bocian
ISBN: 13978-83-60040-27-0
Format: 130x200 mm
Stron: 192
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 

Nowy rodzaj postu:

"dobrowolne wyrzeczenie się czegoś"

Spójrzmy znowu na definicję postu z pierwszego rozdziału i zbadajmy ją głębiej. Chrześcijański post to dobrowolne wyrzeczenie się czegoś na określony czas, mające swój duchowy cel, przez jednostkę, rodzinę, społeczność lub naród.
W Biblii i w niektórych okresach historii chrześcijaństwa pościć znaczyło powstrzymywać się od jedzenia w ogóle. Kiedy zastosujemy tę wąską definicję postu, wielu ludzi zostanie wykluczonych z tej praktyki: kobiety w ciąży lub karmiące piersią, chorzy na cukrzycę, ludzie, którzy cierpieli niegdyś na zaburzenia jedzenia, wielu przyjmujących różne leki, ludzie chorzy, których stan zdrowotny w razie przyjęcia ścisłego postu musiałby ulec pogorszeniu.

Jeśli jednak użyjemy szerszej definicji poszczenia - że jest to powstrzymywanie się od wszystkich lub tylko niektórych potraw, lecz także od różnorakich przyjemności - pościć może każdy. Dzisiejsi chrześcijanie, oprócz praktykowania różnych postów pokarmowych, poszczą też od telewizji i wiadomości w mediach, e-maili i innych technicznych wynalazków, kupowania w sklepie, czytania powieści, słuchania muzyki, korzystania z samochodu i tak dalej.

Te nowe formy postów mają w naszych czasach wielkie znaczenie. Dawniej jedzenie było jednym z niewielu aspektów codziennego życia, które uważano za koniecznie dla ludzkiej egzystencji. Prócz tego czas posiłku był jedną z wielkich przyjemności każdego dnia, a także najważniejszą okazją dla rodziny i społeczności, by zebrać się razem. We współczesnej konsumpcyjnej kulturze doszliśmy do punktu, w którym wiele innych rzeczy wydaje się nam również "konieczne" i mamy wiele innych codziennych przyjemności i okazji, przy których możemy się spotykać.

A zatem dzisiaj możemy "ucztować" na wiele sposobów, które wykraczają daleko poza samo jedzenie - możemy urządzić sobie całodzienny maraton filmowy, "ucztę telewidza" w czasie olimpiady, wielkie szaleństwo zakupów. Ma zatem o wiele większy sens, by dawny rytm, następstwo święta i postu, zaczął dotyczyć wielu innych obszarów życia. W czasach biblijnych posty i święta tworzyły szczególny rytm ludzkiego życia. W sposób trudny do wyrażenia słowami i logicznego zanalizowania, przekazywał on ważne prawdy o Bożej miłości wprost do ludzkiego serca. W wielu miejscach tej książki będziemy wskazywać na działanie tego rytmu.


Zobacz także
ks. Krzysztof Michalczak
6 sierpnia w kalendarzu liturgicznym obchodzimy święto Przemienienia Pańskiego. Kiedyś bardzo ważne i gromadzące wielu wiernych na Mszy św. Dzisiaj chyba trochę zapomniane. Tymczasem jego przesłanie dla nas – konieczność przemieniania naszego życia na wzór Chrystusa – jest nie tylko bardzo aktualne, ale niezbędne, by zasłużyć na życie wieczne.
 
Alfred Cholewiński SJ

Dzisiejsza Ewangelia jest wiecznie aktualna. Także dziś ów krzew gorczyczny żyje i rozwija się, rozwija się swoją własną, Bożą mocą. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie... Ziemia sama ze siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie (Mk 4,27–28). Niech te słowa dodadzą dziś nam wszystkim otuchy, niech będą źródłem naszego optymizmu i nadziei, że Bożej sprawy nic nie zwycięży. Niech te słowa pomogą nam także w naszym osobistym życiu wewnętrznym.

 
ks. dr Johannes Gamperl
Setnik z Kafarnaum, którego sługa leżał w domu chory, prosił Pana, aby go uzdrowił. Jednak w swojej pełnej wiary ufności i w swojej pokorze, nie odważył się zaprosić Pana Jezusa do swojego domu, albowiem wiedział, że Panu Jezusowi wystarczy tylko jedno słowo, a jego sługa może zostać uzdrowiony. Pan Jezus był tak zadziwiony tą jego silną wiarą i pokorą, że natychmiast spełnił jego prośbę: „Idź, niech ci się stanie, jak uwierzyłeś” (Mt 8,13).
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS