logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Lynne M. Baab
Jak pościć?
Wydawnictwo Esprit
 


Wydawca: Esprit
Tłumaczenie: Kazimierz Bocian
ISBN: 13978-83-60040-27-0
Format: 130x200 mm
Stron: 192
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 

Mężczyźni i post:

siła Boża i własna słabość

Dale, student uczęszczający do college'u, który często pości od wszystkich pokarmów, mówi: "Sensem postu jest raczej pokonywanie słabości niż głodu". Widzi wyraźnie, że kiedy pozwala sobie na doświadczanie słabości, otwiera się też na doświadczanie Bożej siły.

Dla wielu mężczyzn post zupełny od pokarmów staje się szczególną okazją, której mogą nie znaleźć nigdzie indziej. Nasza kultura kładzie nacisk na siłę i umiejętności, władzę i panowanie nad sytuacją, szczególnie jeśli chodzi o mężczyzn. Poszczenie od wszystkich pokarmów pozwala mężczyznom - a także niektórym kobietom - uwolnić się od własnej siły i doświadczyć siły Boga w osobistej słabości.

Św. Paweł Apostoł często rozważał znaczenie słabości, widząc w niej drogę do zrozumienia, że wszelka siła pochodzi od Boga. Św. Paweł przyrównuje znajomość Chrystusa do drogiego skarbu ukrytego w naszych ograniczonych i skończonych ciałach, które są jak najbardziej prymitywne gliniane naczynia: "Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas" (2 Kor 4, 7).

Poszczenie od pokarmów wymaga zjednoczenia umysłu, ciała i ducha, które otwiera nas na głębszą duchową rzeczywistość - i jednocześnie je ułatwia. W naszej kulturze mężczyźni są często w pewien sposób "oddzieleni" od swoich ciał, prócz obszarów związanych z siłą, sprawnością i seksualnością. Poszczenie od pokarmów może otworzyć drogę do połączenia duchowości i cielesności w harmonijną całość.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinny być ostrożne, eksperymentując z formami postu. Powinni obserwować, co najbardziej przyczynia się do stworzenia w nas przestrzeni dla Boga. Zgodnie z przeprowadzonym przeze mnie badaniem, ludzie, którzy raczej nie zmagali się w jakiś sposób w przeszłości z jedzeniem, wagą albo rygorystycznymi dietami, z większym prawdopodobieństwem skorzystają z praktykowania postów wykluczających wszystkie pokarmy. Osoby, które w przeszłości zmagały się z zaburzeniami żywieniowymi lub ostrymi dietami, będą musiały zapewne spróbować znaleźć coś właściwego dla siebie w szerokim wachlarzu innych rodzajów postu.


Zobacz także
Tadeusz Florek OCD
Nosimy w sobie różne wyobrażenia o Bogu i niejednokrotnie dziwimy się, że Syn Boży jest taki ludzki, że nie próbuje ukryć swoich uczuć. Wyraża je przy różnych okazjach, jakby chciał dać odczuć, że także w Nim – a może przede wszystkim w Nim – jest pełnia życia, od radości poprzez gniew aż do bólu: wyraża żal (zob. Łk 13,34n), płacz (zob. Łk 19,41n), gniew (zob. Łk 19,45). Nie przywykliśmy do kontemplowania ludzkich zachowań Jezusa... 
 
Jacek Poznański SJ

Wciąż na nowo bardzo potrzebujemy pocieszania. Ciągle nam bowiem nie wychodzi życie, popełniamy te same błędy, raz po raz nie wychodzą nam relacje z innymi ludźmi, a sprawy idą w złym kierunku. Bardzo często popadamy w smutek. Na różne sposoby poszukujemy pocieszenia, nieraz bardzo rozpaczliwe, nałogowe. Nawet w życiu duchowym można nieraz zatracić się w szukaniu pocieszenia, które ma płytki, powierzchowny, egoistyczny charakter i niewiele ma wspólnego z wiarą.

 
Grzegorz Kurp SAC
Proszę czekać – to dwa słowa, które informują i irytują jednocześnie. Kiedy mam czekać, nie wiem, co ze sobą zrobić. Czas skazany na czekanie jest zazwyczaj zmarnowany i wyczerpujący. Czekanie jest szczególnie niemile widziane w kulturze instant, w której wszyscy, chcąc nie chcąc, uczestniczymy. W czasach, kiedy jogurt ma dłuższy termin przydatności niż idee, nie ma czasu na czekanie. Tyle jest do zobaczenia, do posmakowania, do przeżycia…  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS