logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Jacques Philippe
Nauczyć się modlić, aby kochać
Wyd Marianow
 


Żadna z modlitw, powiada Jacques Philippe, nie jest daremna, każda zostaje wysłuchana. Wcześniej czy później. Jednak, nad czym często po ludzku ubolewamy, zwykle nie wtedy, kiedy chcemy, i nie tak, jak sobie wyobrażamy. Lecz Bóg w swej mądrości, daje nam to, co dla nas najlepsze. Na szczęście. Sam fakt modlitwy zbliża nas do Boga, "pozwala nam – jak zauważa Autor – przebyć pewną wewnętrzną drogę i wyprasza łaskę, która kiedyś się objawi, wzbudzając nasz zachwyt".


Wydawca: Promic
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7502-481-4
Format: 110 x 180 mm
Stron: 240
Rodzaj okładki: Miękka
Kup tą książkę 
     

 
Modlitwa wprowadza jedność w nasze życie 
 
 
W miarę upływu czasu i wzrastania w wierności modlitwa staje się cudownym centrum jednoczącym nasze życie. Gdy ufnie składamy w ojcowskich dłoniach Boga wszystko, co tworzy naszą codzienność: różnorakie wydarzenia i okoliczności, których doświadczamy, są one jakby stopniowo „trawione”, włączane, wydobywane z chaosu, rozproszenia, niespójności, a wówczas życie znajduje swoją głęboką jedność. Bóg jest Bogiem Jedynym, który jednoczy nasze serce, naszą osobowość, całe nasze istnienie. W Psalmie 86 znajduje się piękna prośba: „skłoń moje serce ku bojaźni przed Twoim imieniem!” (Ps 86, 11). Dzięki regularnemu spotykaniu się z Bogiem na modlitwie ostatecznie wszystko nabiera wartości: nasze pragnienia, dobra wola, wszelkie wysiłki, a także nasze ubóstwo, grzechy i błędy. Fortunne lub niefortunne okoliczności, dobre lub złe wybory, wszystko zostaje jakby zjednoczone w Chrystusie i przemienione w łaskę, wszystko ostatecznie nabiera sensu i pozwala nam wzrastać w miłości. „MIŁOŚĆ jest tak potężna w działaniu, że potrafi wyciągnąć korzyść ze wszystkiego, z dobrego i złego, i przemienić moją duszę w SIEBIE”, mówi św. Teresa od Dzieciątka Jezus [12], przywołując słowa św. Jana od Krzyża.
 
Dobrze pamiętamy zdania z Ewangelii św. Łukasza wyrażające postawę serca Matki Bożej: „Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2, 19) oraz „a Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu” (Łk 2, 51). Maryja wszystko, czego doświadczała: otrzymane łaski, usłyszane słowa, wszystkie wydarzenia – zarówno te radosne, jak i bolesne czy niezrozumiałe – chowała w swoim sercu i powierzała w modlitwie, a z czasem otrzymywała dar zrozumienia tych spraw, nie na mocy jakichś intelektualnych rozważań, ale dzięki modlitwie. Matka Boża nie analizowała drobiazgowo tego, co działo się w Jej życiu, lecz chowała wszystkie doświadczenia w ufnym i rozmodlonym sercu, w którym wszystko w końcu znajdowało swoje miejsce, jednocząc się w nim i stając się prostym. Bez wiernego spotykania się z Bogiem na modlitwie naszemu życiu grozi brak spójności: „kto nie zbiera ze Mną, [ten] rozprasza”, mówi Jezus (Mt 12, 30). 

___________________________
Przypisy:

[12] Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Dzieje duszy, Rękopis A, 83r, tłum. Karmelitanki Bose, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2012, s. 215.

Zobacz także
Fr. Justin
Niektórzy katolicy, zajmujący wysokie stanowiska państwowe, twierdzą, że prywatnie są przeciwko przerywaniu ciąży, ale szanują prawo Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych dopuszczające usuwania płodu. Czy można mieć dwie miary moralności - jedną prywatną, a drugą publiczną?
 
Fr. Justin
Umiarkowanie jest cnotą moralną, która pozwala opanować dążenie do przyjemności i zapewnia równowagę w używaniu dóbr stworzonych. Zapewnia panowanie woli nad popędami i utrzymuje pragnienia w granicach uczciwości. Osoba umiarkowana kieruje do dobra swoje pożądania zmysłowe, zachowuje zdrową dyskrecję i nie daje się uwieść...
 
ks. Piotr Łabuda

W centrum Ewangelii św. Marka znajduje się osoba i dzieło Jezusa Chrystusa. Marek, tworząc ewangelię, chciał odpowiedzieć na pytanie: Kim jest Jezus Chrystus? Dlatego też w centrum dzieła umieszcza wyznanie Piotra koło Cezarei Filipowej: „Tyś jest Mesjasz” (Mk 8,29). Swoją naukę o Jezusie Chrystusie Marek ukazuje w trzech tytułach Mistrza z Nazaretu: Syn Boży, Mesjasz i Syn Człowieczy.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS