logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zrezygnować z wolontariatu?
Autor: Tristitia (---.eranet.pl)
Data:   2008-11-14 14:06

Witam wszystkich,
Mam mały orzech do zgryzienia, gdyż nie wiem jak mam wycofać się z wolontariatu. Mianowicie opiekuję się w MONARZE kilkorgiem dzieci, jednak od początku czułam, że to nie "to". Kocham dzieci, cieszę się niesamowicie kiedy są szczęśliwe, ale nie chcę być tylko ich "nianią". Pragnę rzeczywiście pomagać ludziom, ale ta forma pomocy nie wydaje mi się być wystarczająca. Otóż to kontaktowałam się z Hospicjum, bardzo chciałbym przejść odpowiednie szkolenie i zająć się tym, co będzie owocne dla tamtej strony, a dla mnie spełniające. Chcę rzeczywiście pomagać ludziom zbolałym i cierpiącym, a nie robić za "super- nianię". Po prostu gdy jestem z dzieciaczkami, to czuję, że ten czas jest zmarnowany, że w tej chwili mogłabym robić rzeczywiście coś bardziej odpowiedzialnego i poważniejszego, wydaje mi się, że moja osoba ciągnie ku bardziej potrzebującym ludziom. Nie wiem tylko jak mam zrezygnować, co powinnam powiedzieć kierownictwu i dzieciom? Nie chcę, żeby poczuły się one zawiedzione, to słodkie dzieci, ale pomyliłam się co do mojego powołania. Nie chcę ich zranić. Czy ktoś mógłby mi coś poradzić na ten temat?

 Re: Jak zrezygnować z wolontariatu?
Autor: kawa (---.multi-play.net.pl)
Data:   2008-11-14 18:13

Zaczynając parę miesięcy temu pracę jako wolnotariusz w poradni prawnej czulam się, jakbym miala 'zbawiać świat" i robić Niesamowicie Ważne Rzeczy. Okazalo się, że moje zbawianie świata jest ograniczone do dość nudnej, papierkowej roboty i rozwiązywania w większości schematycznych spraw. Mimo to wiem, że ta pomoc jest potrzebna. W wolnotariacie mniej chodzi o wlasne dobre samopoczucie, a więcej o realne dobro, które powstaje dzięki naszej pracy. Nawet z pozoru nudne siedzenie z dzieciakami jest ważne - bo przecież pokazujesz im inny, lepszy świat, od tego, który znają.
Nie jestem w stanie Ci powiedzieć, czy powinnaś zmienić pole zaangażowania. Proszę tylko - pomyśl, czy ta Twoja szara, zwykla praca z dziećmi nie jest czasem tym ważnym i odpowiedzialnym zadaniem, które powinnaś kontynuować? Jeśli faktycznie nie, jeśli nie czujesz tego, nie potrafisz pracować z najmlodszymi, nie kombinuj, tylko powiedz o tym kierownictwu i podziękuj za wspólpracę. Możesz też zapytać swoich przelożonych, w jaki sposób pożegnać się z dziećmi - oni pewnie najlepiej Ci doradzą.
Pozdrawiam, A.

 Re: Jak zrezygnować z wolontariatu?
Autor: zielona_mrowka (---.chello.pl)
Data:   2008-11-14 18:39

Praca w hospicjum z chorymi jest bardzo wymagająca. Jeżeli uważasz, że Twoja pomoc dzieciom jest za mało odpowiedzialna i za mało poważna to mam wątpliwości czy dorosłaś. Dla mnie, Twój post jest jak dziewczynki, która za bardzo nie wie czego chce, i tylko próbuje tu, tam ale wszędzie mówi, że to na pewno wymarzone miejsce, a tak naprawdę zależy jej tylko na sobie i swoim "zajęciu czasu" a nie na ludziach do których idzie.

Pracowałam w hospicjum widziałam dziesiątki młodych, teraz sama odpowiadam za wolontariuszy, którzy przychodzą do opiekowania się dziećmi... myślę, że Twoje kierownictwo widzi jaka jesteś nijaka w swojej pracy. Pójdź powiedz prawdę. Ale nie zachęcam do przechodzenia do hospicjum, ale do zastanowienia się po co w ogóle chcesz się w wolontariat zaangażować.
Pozdrawiam.

 Re: Jak zrezygnować z wolontariatu?
Autor: Łukasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-14 19:19

Wierzysz w Boga? Wierzysz, że to On kieruje Twoim życiem? Jeżeli tak, to na razie akceptuj to co Ci zesłał. Spełnienie zaś to zwykły XX wieczny mit który wykluł się na Sorbonie, ale skoro tak bardzo chcesz to mam dla Ciebie propozycje: Pakuj swoje walizki, łap samolot i wio do Indii pomagać prześladowanym braciom w wierze.

 Re: Jak zrezygnować z wolontariatu?
Autor: Dalila (---.tvkdiana.pl)
Data:   2008-11-14 20:55

Wolontariat jest dobrowolny, możesz w każdej chwili zrezygnować z podjętego zadania, ale wcześniej należy o tym powiadomić personel placówki. Piszesz, że chcesz robić coś bardziej pożytecznego i odpowiedzialnego. Uważasz, że praca z dziećmi, które są skrzywdzone przez dorosłych jest mało poważna i niezbyt odpowiedzialna, że czas z nimi jest czasem staconym. Czy tak jest naprawdę? Opieka nad każdą osobą niezależnie od wieku jest odpowiedzialna, spędzony czas z drugim człowiekiem nie jest czasem straconym. Przeniesiesz się do hospicjum, a za miesiąc powiesz, że "to nie to", i co znów zmiana miejsca? Może Twoim problemem jest małe dowartościowanie pracy, sądzisz, że praca niani jest mało wartościowa, nie jest tak prestiżowa jak praca lekarza? Wykonuj swą pracę z sercem jakkolwiek byłaby skromna.
Polecam lekturę "Mała droga" św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ona pomocna jest nie tylko do wzrostu duchowego, ale też do zaakceptowania swej słabości (a nie jest to łatwe, sama tego doświadczam).
Pozdrawiam

 Re: Jak zrezygnować z wolontariatu?
Autor: Gosia17 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-15 13:12

Przemysl sobie postawę i słowa Małego Księcia. Tak samo "Jesteś odpowiedzialna za to co oswoiłaś."

 Re: Jak zrezygnować z wolontariatu?
Autor: Dziadek_Muminka (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-11-15 13:17

Tak trudno uwierzyć w to, że zwykłe, codzienne sprawy są takie cenne i potrzebne.
Trudno uwierzyc, że praca w kuchni czy prasowanie jest takie trendy, bo przeciez "zostałem stworzony do rzeczy wyższych".
Sługo wierny, ponieważ byłeś wierny w małych sprawach, nad wielkimi cię postawię (por. Mt 25,14-30).
Pozdrawiam :)

 Re: Jak zrezygnować z wolontariatu?
Autor: Lila (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-15 15:01

Popatrz w oczy dzieciaka, ktory na ciebie czeka. Przed nim cale zycie, Ty weszlas w jego zycie. Jakikolwiek ten mlody bylby trudny, to na pewno zapamieta byc moze na cale zycie twoj usmiech, zyczliwe slowo, ktorego moze do tej pory nikt mu nie powiedzial. Dobro i prawda przekazana tym dzieciom pozostana w ich sercach. Pozostanie w tym wolontariacie to nielada wyrzeczenie i WIELKA SLUZBA, a przy tym trud ogromnej wagi. Tu przeciez kazde slowo ma ogromna wage. Radze ci przemyslec wszystko, BYC MOZE TO PAN CIE TAM POSLAL, wiec warto sie trudzic. A tak przy okazji, to uciekasz z trudu do wiekszego mozolu. Moze szukasz tylko odpoczynku, nie poswiecenia dla blizniego?

 Re: Jak zrezygnować z wolontariatu?
Autor: Ewa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-15 20:17

Na Twoją sytuację można spojrzeć w dwojaki sposób.
Praca z dziećmi na pewno jest ważna i piękna. Wychowywanie człowieka nigdy nie można nazwać czymś mało wartościowym. Dzieci są przecież bardzo ufne i otwarte, możesz im dać wiele dobra i wiele je nauczyć. One rozumieją więcej niż nam się wydaje i z pewnością będą sporo pamiętały z tego, co im przekażesz.
Ale z drugiej strony prawdą jest, że trzeba w życiu szukać swojego miejsca. Nie każdy do wszystkiego się nadaje. Sama też raz podjęłam pracę, co prawda w swoim zawodzie, ale nie taką, o jakiej marzyłam. Po prostu w danym momencie nie było nic innego, a z czegoś musiałam żyć. Wytrwałam wprawdzie przez rok, gdyż taką umowę podpisałam, ale każdego dnia miałam poczucie, że to nie jest moje miejsce, że to strata czasu, coś wewnętrznie mi mówiło 'To nie dla ciebie'. A była to praca sama w sobie wartościowa i gdzie można przekazać innym dużo dobra. Wreszcie po roku dostałam pracę taką, jaką chciałam i zaangażowałam się w nią całą sobą. Pracuję już 6 lat i nie zamieniłabym jej na żadną inną, chociaż zarobki są średnie. Ale się w niej spełniam i mam sygnały od ludzi, z którymi pracuję, że są zadowoleni z mojej pracy.
Uważam, że powinnaś dobrze wsłuchać się w siebie, co naprawdę chcesz robić i jak już to znajdziesz, to wtedy trwać mimo trudności, bo one są w każdej pracy.
Życzę Ci podjęcia dobrej decyzji i wytrwania w niej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: