logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Re: Dlaczego Bóg zmusza mnie do małżeństwa?
Autor: A. (---.dynamic-ra-10.vectranet.pl)
Data:   2019-08-29 01:13

"Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje" Mt 19,12


W pewnym sensie sformułowanie "powołanie do małżeństwa" jest błędne.
Małżeństwo jest czymś wynikającym z prawa naturalnego - ludzie mają się ku sobie i zawierają związki i tak od stworzenia świata po prostu jest, leży to w naturze ludzi. Oczywiście przez Kościół Pan Bóg chce podnieść małżeństwo do rangi sakramentu bo On wie że ludzka natura jest słaba i potrzeba specjalnej łaski, aby przeżyć życie z drugą osobą tak, jak Pan Bóg by sobie tego życzył - dobrze, pobożnie itd.

Natomiast powołanie do dobrowolnego celibatu i dziewictwa dla Królestwa niebieskiego już jest czymś co przekracza to co naturalne - jest pewną pobudką z góry, nie każdemu daną. Dlatego powołanie bardziej trzeba rozumieć jako to wezwanie do życia konsekrowanego i kapłańskiego.
Jest to dziś nauka pomijana i zapominana. Rzadko się o tym mówi, a nawet to podważa stawiając małżeństwo jako jakieś największe powołanie i jak widać w konsekwencji młodzi ludzie mogą czuć frustrację, gdy są sami.

W każdym razie to zawsze musi być wybór człowieka - zarówno małżeństwo, jak i kapłaństwo/zakon/poświęcenie się Bogu w świecie.

Wybór drogi życia jednak nie może rodzić się w lęku, ale w miłości. Dlatego warto prosić Boga o uzdrowienie zranień, które spowodowały to że małżeństwo Cię odrzuca. On pragnie dla nas pełni życia, byśmy mogli być wolni i w tej wolności serca odnajdywać drogę, która będzie dla nas najlepsza.
Bo choć kapłaństwo i życie zakonne stoją obiektywnie wyżej niż życie małżeńskie - to nie jest tak że to dla każdego dobra droga - bo lepiej zbawić się żyjąc w świecie niż potępić żyjąc w zakonie - trzeba roztropnie rozeznać i prosić Ducha Świętego by pokazywał nam, w którą stronę mamy się kierować.
Jednak nie martw się - Bóg na pewno do małżeństwa nie zmusza. Proś Go jednak by te zranienia w Tobie uzdrawiał, tak byś mógł z radością i w miłości Mu służyć, będąc otwartym na to co pragnie Ci podarować.

 Tematy Autor  Data
 Dlaczego Bóg zmusza mnie do małżeństwa? nowy Marcin (28 l.) 
  Re: Dlaczego Bóg zmusza mnie do małżeństwa? nowy Hanna 
  Re: Dlaczego Bóg zmusza mnie do małżeństwa? nowy Kalina 
  Re: Dlaczego Bóg zmusza mnie do małżeństwa? nowy Psycholog 
  Re: Dlaczego Bóg zmusza mnie do małżeństwa? nowy Hortensja 
  Re: Dlaczego Bóg zmusza mnie do małżeństwa? nowy Asia 
  Re: Dlaczego Bóg zmusza mnie do małżeństwa? nowy Andrzej 
  Re: Dlaczego Bóg zmusza mnie do małżeństwa? nowy A. 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: