logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Na czym polega przywilej Pawłowy?
Autor: Małgoś (203.14.53.---)
Data:   2008-08-22 09:29

Czytam wlasnie Listy sw. Pawla i doszlam do przywileju Pawlowego i zupelnie go nie rozumiem.
W skrocie co do mnie dotarło:
oznacza on prawo (przyznane temu z pogańskich małżonków, które przyjęło chrzest) zerwania węzła małżeńskiego, zawartego z osobą nieochrzczoną przed nawróceniem, i zawarcia ponownego małżeństwa, po jej odejściu, czyli pod warunkiem, że pogański współmałżonek nie chce się nawrócić lub, przynajmniej, zgodnie mieszkać ze stroną ochrzczoną bez obrazy Stwórcy.

I moje pytanie: jesli dwie nieochrzczone osoby zawarly ze soba zwiazek cywilny (bo sakramentalnego zawrzec nie mogly skoro byly nieochrzczone), to nie rozumiem dlaczego strona nawrocona aby mogla zawrzec nowe sakramentalne malzenstwo w KK musi korzystac z przywileju Pawlowego (i to jeszcze pod takim warunkiem, ze jej nowy malzonek musi byc katolikiem) skoro poprzednie malzenstwo w oczach Boga nie istnialo? Przeciez KK zezwala na zawarcie sakramentalnego malzenstwa osobie rozwiedzionej, ktora byla poprzednio tylko w cywilnym zwiazku malzenskim.
Mowiac szczerze nic z tego nie rozumiem. Czy kto moglby mi rozjasnic?

 Re: Nie rozumiem na czym polega tzw. przywilej Pawłowy.
Autor: Piotr (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-08-22 16:04

Proponuję lekturę:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/pr_malzenskie_09.html

 Re: Nie rozumiem na czym polega tzw. przywilej Pawłowy.
Autor: pyra (---.gprs.plus.pl)
Data:   2008-08-23 15:39

Przywilej pawłowy dotyczy tylko osób, które nie były ochrzczone w tym czasie, kiedy zawierały małżeństwo. Takie małżeństwo osób nieochrzczonych może być zawarte według miejscowych zwyczajów, czyli w Polsce w USC, a np. gdzieś w buszu według plemiennych zwyczajów. Małżeństwo zawarte przez osoby nieochrzczone jest uważane przez KK za ważnie zawarte. Ta ważność ma prawie taką samą moc, jak sakrament małżeństwa dla katolików. To prawie dotyczy właśnie przywileju pawłowego. Bo to jedyna możliwość, kiedy może być ono rozerwane. Jeśli nie zachodzą warunki, by skorzystać z przywileju pawłowego, bo np. obie strony przystępują do chrztu, albo nadal chcą być razem, mimo, że jedno przyjęło chrzest, to nie przystępują do sakramentu małżeństwa, bo to ich kiedyś zawarte małżeństwo jest już ważne od samego początku.
Jest zupełnie czym innym, jeśli ktoś ochrzczony zwiąże się z kimś ślubem cywilnym, a potem rozwiedzie. Nie było sakramentu małżeństwa i takie małżeństwo nigdy nie istniało, bo katolika obowiązuje sakrament według określonej liturgii. Wtedy ta osoba dla KK jest zawsze stanu wolnego i po cywilnym rozwodzie może zawrzeć małżeństwo sakramentalne.
Ale jeśli ślub cywilny brały osoby nieochrzone, to nawet po rozwodzie KK będzie je traktować jako małżonków i z taką osobą katolik nie będzie mógł zawrzeć małżeństwa.
Żeby jeszcze trochę zamieszać dodam, że małżeństwo katolika w USC też może być ważnie zawarte i sakramentalne, jeśli biskup da dyspensę i zgodzi się na taką formę zawarcia małżeństwa lub jeśli nie ma absolutnie żadnej możliwości kontaktu z księdzem upoważnionym do asystowania przy takim małżeństwie - tak bylo np. przez wiele lat w ZSRR.

 Re: Nie rozumiem na czym polega tzw. przywilej Pawłowy.
Autor: arte (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-08-23 22:21

"Ale jeśli ślub cywilny brały osoby nieochrzone, to nawet po rozwodzie KK będzie je traktować jako małżonków i z taką osobą katolik nie będzie mógł zawrzeć małżeństwa. Żeby jeszcze trochę zamieszać dodam, że małżeństwo katolika w USC też może być ważnie zawarte i sakramentalne, jeśli biskup da dyspensę i zgodzi się na taką formę zawarcia małżeństwa lub jeśli nie ma absolutnie żadnej możliwości kontaktu z księdzem upoważnionym do asystowania przy takim małżeństwie - tak bylo np. przez wiele lat w ZSRR."

Proszę o jakieś dane źródłowe. Nie kontestuję ale chciałabym poszerzyc wiedzę w tym temacie, niestety trochę już pozapominałam, tak ze pewne rzeczy wydaja mi się nowe. Nie bardzo rozumiem dlaczego malzenstwo cywilne katolika i nieochrzczonego nie jest uznawane za sakrament, zas malzenstwo dwoch nieochrzczonych i ich ewentualny rozwod cywilny mialby miec ciezsze nastepstwa i byc trakotwane niemalże jak sakrament, ktory uniemozliwia powtorne malzenstwo z katolikiem?

 Re: Nie rozumiem na czym polega tzw. przywilej Pawłowy.
Autor: M (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-08-23 23:42

Arte - dlatego, że Kościół uznale za ważne małżeństwa zawarte według formy obowiązującej dla danego człowieka. Dla katolika obowiązkową formą zawarcia małżeństwa jest sakrament. Dla osoby nieochrzczonej z oczywistych przyczyn sakrament obowiązkowy być nie może, dlatego uznaje się jej ślub cywilny.

 Re: Nie rozumiem na czym polega tzw. przywilej Pawłowy.
Autor: pyra (---.gprs.plus.pl)
Data:   2008-08-24 10:13

Małżeństwo osób nieochrzczonych jest ważne z prawa naturalnego. Prawo chroni każde małżeństwo. Również takie. To dotyczy każdego wyznania. Małżeństwo muzułmanów, buddystów jest ważne, jeśli zostało waznie zawarte według prawa danej religii. Podobnie ważnie zawiera małżeństwo protestant,, jeśli robi to zgodnie z przepisami swojego wyznania.
O prawosławnych chyba nie trzeba dowadać, bo u nich małżeństwo jest sakramentem. Jedyną różnicą między KK a Kościołem prawosłwnym jest to, że KK nie uznaje rozwodów, które dopuszcza prawosławie i prawosławny, który dostał rozwód w swoim Kościele dla KK jest ciągle związany węzłem małżeństkim.
Małżeństwo katolika i nieochrzczonego zawarte zgodnie z przepisami prawa kanonicznego ma skutki sakramentalne dla osoby ochrzczonej. Dla KK również osoba nieochrzczona w tym momencie zawiera ważne i nierozerwalne małżeństwo i dla niej już rozwodu nie ma, a w konsekwencji powtórnego małżeństwa z katolikiem. Zawarte bez dyspensy biskupa jest nieważne, czyli nigdy go nie było. Zarówno katolik, jak i nieochrzczony pozostają osobami wolnymi i mogą zawrzeć prawdziwe małżeństwo katolickie.
A dane źródłowe to Kodeks Prawa Kanonicznego i wszystkie dostępne podręczniki prawa kanonicznego (jest ich kilka w języku polskim).

 Re: Nie rozumiem na czym polega tzw. przywilej Pawłowy.
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2008-08-25 12:35

To ja już kompletnie nic nie rozumiem.
A można prosić o jakieś konkretne paragrafy, gdzie wszystko, jedno pod drugim jest napisane?

 Re: Nie rozumiem na czym polega tzw. przywilej Pawłowy.
Autor: pyra (---.gprs.plus.pl)
Data:   2008-08-25 20:47

Przede wszystkim kanony:
ogólnie o małżeństwie: 1055-1059,
o małżeństwie zawieranym w innej formie niż powszechnie znana: 1116 i 1118 oraz 1127,
o przywileju pawłowym: 1143 nn,
o nierozerwalności każdego małżeństwa, nie tylko katolickiego: 1141,
a dla ciekawych wszystkie inne kanony Tytułu VII Księgi IV KPK.
www.archidiecezja.lodz.pl/prawo.html

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: