logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 

"Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mnie choćby jednym z twoich najemników” (Łk 15, 18-19).


Jak zachowałby się ojciec wobec swojego syna, gdyby powracający do domu syn nie żałowałby swojego postępowania? Ojciec widząc skruchę swojego marnotrawnego syna miał powody do puszczenia w niepamięć wszystkie jego młodzieńcze wybryki. Żal za popełnione grzechy daje mu gwarancje i pewność, że się naprawdę zmienił. Gdyby powracający syn nie żałował swoich grzechów, a w dodatku może jeszcze obwiniał za swoje upadki innych - reakcja ojca byłaby inna.


Podobnie Ojciec Niebieski przebacza i puszcza w niepamięć nasze przewinienia pod jednym warunkiem. Musimy za nie żałować i dążyć do poprawy. W sakramencie pokuty żaden kapłan nie może udzielić ważnego rozgrzeszenia, jeżeli penitent nie chce żałować za swoje grzechy ani się poprawić.


W tej przypowieści słusznie koncentrujemy się na dobroci i miłosierdziu ojca, ale nie możemy pomijać postawę syna, jego szczery żal i chęć poprawy. On wie, ze zasłużył na karę i jest gotowy przystać na każde warunki. Nawet zrezygnować z synowskiego tytułu i pracować jako najemnik, aby w ten sposób naprawić zło, które popełnił. Swoje pieniądze, swój udział w majątku ojca przepuścił, a nowych już nie dostanie, bo ojciec - to co zostało - odda starszemu synowi z tytułu sprawiedliwości. Gdy starszy syn zaczął narzekać ojciec mu odpowiedział: „Moje dziecko, ty zawsze jesteś ze mną i wszystko, co moje, do ciebie należy" (Łk 15, 31).


Z tego wynika, ze marnotrawny syn nic już od ojca nie dostanie. Ojciec jest miłosierny, ale musi być tez sprawiedliwy. Nie może wziąć coś z majątku przypadającego na starszego syna bez jego dobrowolnej zgody, bo to byłoby niesprawiedliwe. Marnotrawny syn musi ponieść konsekwencje swojego marnotrawnego życia.

 

diakon Franciszek
diakonfranciszek@gmail.com

 

***

Człowiek pyta:

Podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku. Dlaczego krzew się nie spala?
Wj 3,3

Mojżesz odrzekł Bogu: Kimże jestem, bym miał iść do faraona i wyprowadzić Izraelitów z Egiptu?
Wj 3,11

***

Korzyści płynące z szukania mądrości, Prz 2

1. Jeśli, synu, nauki me przyjmiesz i zachowasz u siebie wskazania,
2. ku mądrości nachylisz swe ucho, ku roztropności nakłonisz swe serce,
3. tak, jeśli wezwiesz rozsądek, przywołasz donośnie rozwagę,
4. jeśli szukać jej poczniesz jak srebra i pożądać jej będziesz jak skarbów -
5. to bojaźń Pańską zrozumiesz, osiągniesz znajomość Boga.
6. Bo Pan udziela mądrości, z ust Jego - wiedza, roztropność:
7. dla prawych On chowa swą pomoc, On - tarczą żyjącym uczciwie.
8. On strzeże ścieżek prawości, ochrania drogi pobożnych.
9. Wtedy sprawiedliwość pojmiesz i prawość, i rzetelność - i każdą dobrą ścieżkę,
10. gdyż mądrość zagości w twym sercu, wiedza ucieszy twą duszę.
11. Rozwaga pilnować cię będzie, roztropność na straży twej stanie.
12. Ustrzeże cię od drogi występku, od ludzi mówiących przewrotnie,
13. co opuścili ścieżki prawości, by chodzić mrocznymi drogami -
14. radością ich czynić nieprawość, ze zła, przewrotności się cieszą,
15. bo drogi ich pełne są fałszu i błądzą po swoich ścieżkach.
16. Aby cię ustrzec przed cudzą żoną, przed obcą, co mowę ma gładką,
17. co przyjaciela młodości rzuciła, Bożego przymierza niepomna.
18. Już dom jej ku śmierci się chyli, ku cieniom Szeolu jej droga:
19. każdy, kto idzie do niej, nie wraca, nie odnajdzie ścieżek życia.
20. Dlatego będziesz iść drogą prawych, trzymać się ścieżek uczciwych;
21. gdyż ludzie prawi ziemię posiądą, uczciwi rozmnożą się na niej;
22. nieprawych wygładzą z ziemi, z korzeniami wyrwie się przewrotnych.

 
***

BAJKA

Świat ten jest czysta bajka!" - Zgoda, przyjacielu;
Lecz każda bajka ma sens moralny na celu.
Adam Mickiewicz

***

W każdej sytuacji zachowuj się z klasą.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron  Dnia



Najświętsza Maryja Panna
 
Matka Dobrej Rady


Kiedy Jezus został ukrzyżowany, mimo niepokoju, jaki zapanował w przyrodzie, w sercach tych, którzy ufali Jezusowi, zapanował pokój. Wielki wewnętrzny pokój, napełniający Maryję, udzielał się Jej najbliższemu otoczeniu. Ona wiedziała, że ta Ofiara była potrzebna. Maryja z pełną ufnością poddała się woli Ojca i Syna.

Kult Matki Bożej Dobrej Rady związany jest nierozerwalnie z obrazem Maryi pod tym samym tytułem, który znajduje się w kościele augustianów w Genazzano w Umbrii we Włoszech. Pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. Związana z nim jest pewna opowieść. Kiedy w Genazzano budowano kościół dla Matki Bożej i był on już prawie ukończony, na ścianie pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wiadomość o tym szybko się rozeszła. Któregoś dnia przyszli tu dwaj pielgrzymi z Albanii, którzy w obrazie rozpoznali wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady ze Szkodry, w swojej ojczyźnie.

Już w XV i XVI wieku obraz zasłynął wieloma łaskami, dlatego w 1682 r. za zgodą papieża Innocentego XI został ukoronowany.

Augustianin o. Andrzej Bacci przyczynił się do rozprzestrzenienia kultu Matki Bożej Dobrej Rady. Podczas ciężkiej choroby złożył on ślub, że jeżeli Maryja uzdrowi go, zajmie się rozprzestrzenieniem kopii tego obrazu po całym świecie. Wypełnił swój ślub, dzięki czemu prawie 70 000 kopii tego obrazu zostało rozwiezionych po całym świecie. W XVIII w. kapituła generalna Zakonu oo. Augustianów podjęła uchwałę, aby kult Matki Bożej Dobrej Rady jeszcze bardziej rozszerzać.
Matkę Dobrej Rady można prosić o orędownictwo, zwłaszcza wtedy, gdy stajemy na rozstaju dróg, gdy musimy podjąć ważne życiowe decyzje. Czcząc Maryję pod tym wezwaniem uznajemy, że może Ona wyprosić nam dar dobrej rady u Ducha Świętego. W chwilach zagubienia i w chwilach ważnych decyzji może nam pomóc.

jutro
: św. Zyty

wczoraj
dziś
jutro