logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Thomas Keating
Głęboka modlitwa
eSPe
 


O. Thomas Keating, trapista, z pasją świadka, a zarazem z wielką znajomością rzeczy umiejętnie wprowadza czytelnika w przemiany, jakie dokonują się w każdym, kto z wiarą pragnie pogłębiać swoją modlitwę. Rozpoczyna od opisania wybranych zjawisk, które dokonują się w człowieku u początków jego duchowej wędrówki.


 

Wydawca: eSPe
Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-7482-146-9
Format: 135 x 195
Stron: 234
Rodzaj okładki: Miękka

 
Kup tą książkę  
 

 
Od wydawcy polskiego

Oddajemy do rąk polskich czytelników niezwykłą książkę o modlitwie. Jej wyjątkowy charakter polega na tym, że ukazuje rozwój modlitwy chrześcijańskiej aż po jej ostateczne stadium zjednoczenia człowieka z Bogiem, ale nie jest kolejnym traktatem o modlitwie. Autor z pasją świadka, a zarazem z wielką znajomością rzeczy umiejętnie wprowadza czytelnika w przemiany, jakie pod wpływem łaski dokonują się w każdym, kto z wiarą pragnie pogłębiać swoją modlitwę. 
 
Ojciec Keating rozpoczyna od opisania wybranych zjawisk, które dokonują się w człowieku u początków jego duchowej wędrówki. Skupia się w szczególności na przeszkodach, które powstrzymują wielu w duchowym rozwoju. Dopiero pod koniec (w rozdziale trzynastym i czternastym) ukazuje w sposób systematyczny wszystkie etapy oczyszczenia człowieka i zjednoczenia go z Bogiem, a w ostatnim rozdziale podaje wskazówki dotyczące głębokiej modlitwy, która jest praktycznym sposobem wejścia na drogę duchowego rozwoju.
 
Dlatego dobrze jest zacząć lekturę książki od dodatków, w których wyjaśnione są pojęcia mające w języku autora specjalne, techniczne znaczenie.
 
Autor — jak wszyscy kontemplatycy — ma bardzo szerokie spojrzenie na życie: interesują go zarówno osiągnięcia psychologii, jak i astronomii. W książce można zatem znaleźć echa wielu naukowych koncepcji, które jednak nie są przedstawiane z zachowaniem naukowego rygoru, a jedynie zasygnalizowane, by dać okazję do systematycznej refleksji specjalistom z poszczególnych dziedzin. O. Keating odwołuje się również do tradycyjnej mistyki chrześcijańskiej reprezentowanej przez św. Jana od Krzyża i św. Teresę z Avila. Jednak buduje także własny system pojęć opisujących rzeczywistość kontemplacji. Dlatego terminologia mistyczna została przeważnie przełożona wiernie, bez zastępowania jej funkcjonującymi już w języku polskim nazwami.
 
Wprowadzenie do głębokiej modlitwy («centering prayer» przekładanej dotąd w języku polskim jako «modlitwa głębi») ma charakter popularyzatorski. Dlatego tłumacz dołożył starań, aby uprzystępnić miejscami bardzo hermetyczny język oryginału. Ufamy, że dzięki temu książka lepiej spełni swoją rolę.

Zobacz także
Ks. Mateusz Pindelski SP
Co odróżnia wspólnotę od innych grup? Kogo można nazwać członkiem wspólnoty? Na czym polega wspólnota chrześcijańska, czyli Kościół? Ludzie ze swej natury łączą się w najróżniejsze grupy, nie trzeba chyba nikogo specjalnie o tym przekonywać. Do wielu z nich przynależymy siłą rzeczy (ze względu na narodowość, wiek, płeć, stan zdrowia, kategorię poborową itd.); inne możemy sobie - przynajmniej teoretycznie - wybrać. (...) Jak się w tej mnogości odnaleźć?...
 
Aleksandra Wojtyna
Kto z nas, zapytany o to, czy zna kogoś, kto jest naprawdę radosny, bez zastanowienia wskaże taką osobę? Ja osobiście mogę natychmiast wskazać dwie: pierwszą jest mój nieżyjący już dziadek, drugą mój synek, niemowlę 11-miesięczne. Dlaczego o to pytam? Bo wbrew wszelkim pozorom okazuje się, że radość jest postawą deficytową. Odnosząc się raz jeszcze do wymienionych przeze mnie radosnych osób, wyjaśniam, dlaczego pytałam o te właśnie cechy charakteryzujące człowieka. 
 
Łukasz Wysocki SJ
Gdyby ktoś mnie zapytał, czy wdzięczność jest pierwszym celem Ignacjańskiego Rachunku Sumienia, odpowiedziałbym: oczywiście, że tak. Co więcej, każdemu, kto zaczyna praktykować ten rewelacyjny sposób modlitwy, powiedziałbym, by nie podejmował dalszych kroków bez wcześniejszego doświadczenia wdzięczności i szczerego wyrażenia jej Panu Bogu za Jego dary otrzymane w ciągu tego konkretnego dnia.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS