logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Tajemnica wiary

Słowa, które wypowiada Jezus w dzisiejszej Ewangelii, trudno jest pojąć nawet uczniom Jezusa, a co dopiero i nam. Analizując je, należy wykluczyć ich dosłowne rozumienie: nie chodzi tu o spożywanie ciała i krwi Jezusa w znaczeniu materialnym. Tę wypowiedź Jezusa trzeba rozpatrywać w kontekście całego szóstego rozdziału Ewangelii według św. Jana. Mowa eucharystyczna jest odpowiednikiem synoptycznych opisów ustanowienia Eucharystii, gdzie Jezus nad chlebem i winem wypowiada słowa: „Bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje; bierzcie i pijcie, to jest krew moja”. W dzisiejszym fragmencie czytamy: „Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”. Oddanie ciała za życie świata, jak wcześniej mówił Pan, oznacza Jego paschalną ofiarę, czyli mękę i śmierć, w której złożył siebie w ofierze. Jej owoc obecny jest w Eucharystii. Kto przyjmuje Ciało i Krew Chrystusa w Eucharystii, ma w sobie zadatek życia wiecznego.

Panie Jezu, Eucharystia jest tajemnicą wiary. Proszę Cię, byś zawsze mi dawał tego Chleba, abym miał w sobie życie. Amen.
 
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl

Patron Dnia



Św. Józef Rzemieślnik
Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny

 

1 maja 1955 roku papież Pius XII zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich proklamował ten dzień świętem Józefa rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie, świętu pracy. Dzień ten podkreśla szczególną godność i znaczenie pracy, jest wyrazem zrozumienia i poszanowania jej roku w duchowym rozwoju człowieka, a także okazją do złożenia hołdu tym jej wartościom, które pozwalają stosunki między ludźmi ją wykonującymi oprzeć na zasadach pokoju społecznego. Tak oto skromny cieśla z Nazaretu, który był na ziemi podporą i opiekunem Syna Bożego i Jego Matki Dziewicy, jest obecnie otoczony osobliwym kultem jako uosobienie godności człowieka pracy i opatrznościowy opiekun robotniczej rodziny.

jutro: św. Atanazego

wczoraj
dziś
jutro