logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Alessandro Pronzato
Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?
Wydawnictwo Salwator
 


Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?

 
16 grudnia
 
Ile Bożych Narodzeń?
 
Przystąpmy do rozmowy, zaczynając od podstawowego stwierdzenia. Nie istnieje tylko jedno Boże Narodzenie.
Istnieje Boże Narodzenie handlowe, które narzuca reguły, prawie zależność od konsumpcyjnego rytuału. Tak zwana banalna, krzykliwa „operacja Boże Narodzenie” wielkich sklepów handlowych.
 
Istnieje Boże Narodzenie emocjonalne, charakteryzujące się sentymentalizmem, tęsknotą poetycką i infantylizmem, z delikatną patyną dobroci, zachowań przekalkulowanych szczodrością, wątłymi uczuciami miłości, tolerancją, altruizmem. Dlatego wielu zadowala się wdychaniem „bożonarodzeniowej atmosfery”.
 
Atmosfery, która rozwiewa się następnego dnia, będącej jak prowizoryczna otoczka, która zostaje zerwana bez żalu w powrotnej drodze do normalności. „Droga ma swoje surowe wymagania...” „Trzeba mieć świadomość rzeczywistości...” „Nie można przecież ciągle żyć poezją...”
 
Jest także Boże Narodzenie o zabarwieniu snobistycznym, ostentacyjnie antykonformistyczne, wypełnione podróżami, pobytami w egzotycznych miejscach, hołdujące nowemu sloganowi: „...Najdalej jak to możliwe od twojej rodziny”. Boże Narodzenie wyróżniające, podkreślające urok odmiennego zachowania, które głosi: Boże Narodzenie nas nie dotyczy. Jest tylko okazją do wyjazdów. Bardziej niż strony Ewangelii interesują nas oferty biur podróży.
 
Istnieje nawet Boże Narodzenie intelektualistów, wyjaśniających pierwotne pochodzenie chrześcijańskiego święta, które podstępnie zajmuje miejsce właściwych celebracji Natalis (solis) invicti, skłaniając się ku przesileniu zimowemu. Rozważa się znaczenie określenia katalyma, jakim posłużył się św. Łukasz: zajazd czy pokój drugiej kategorii, kwatera z konieczności, schronienie? Przedstawiają socjologiczne analizy dotyczące różnych kultur i tradycji, bardzo mądre szczegółowe analizy dotyczące różnych aspektów religijności ludowej.
 
Istnieje też Boże Narodzenie folklorystyczne, przeżywane pod znakiem powierzchowności, rozproszenia, kolektywnego oszołomienia. Zachowanie podobne do pogańskiego „przywłaszczenia sobie” święta.

Zobacz także
dk. Artur Dobrzyński
Sługa Boży Jan Paweł II wielokrotnie używa terminu "podmiotowość społeczna" mając na myśli ludzi, którzy są "samorządni", są aktywni i twórczy. Chodzi o społeczeństwo, w którym ludzie biorą los w swoje ręce. Papież wyraża to w następujących słowach: Autentyczna demokracja możliwa jest tylko w Państwie prawnym i w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej...
 
o. Wojciech Jędrzejewski OP
Myślę, iż wiele osób przeżywa bardzo mieszane uczucia, jeżeli chodzi o spowiedź. Z jednej strony upatrują w niej źródła bardzo ważnych doświadczeń i często z tego sakramentu korzystają, a z drugiej ci najgorliwsi często też najwięcej się w konfesjonale nacierpieli. Czasem tak się zdarza, że przeżywamy spowiedź w „zadyszce” – od poczucia winy do głębokiej ulgi...
 
Ks. Mariusz Pohl
Wielu księży i wiele wspólnot parafialnych dobrze zna ten obraz: na Mszy, podczas której ksiądz biskup udziela sakramentu bierzmowania jest sto procent młodzieży. Wszyscy śpiewają, przystępują do Komunii Świętej, zachowują się nawet nie najgorzej. Wrażenia i rokowania są bardzo dobre. Ale na ogół zaraz w następną niedzielę przychodzi zimny prysznic: w kościele jest już tylko garstka młodzieży, mało kto śpiewa, a po uroczystym skupieniu z bierzmowania nie ma śladu. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS